Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойко Ламбовски: Много от преводните книги са по-слаби от българските

Поетът Бойко Ламбовски представя новата си книга „Аутисо“ в литературен клуб „Перото“.
Снимка: Орлин Огнянов

Емоциите на изминаващата 2018 година са такива, каквито са били през цялото хилядолетна история на човечеството - в границите между надеждата и разочарованието. Това каза пред БНР поетът и журналист Бойко Ламбовски.

„Годината задълбочи пропастта между хората, които много се безпокоят за утрешния си ден и тези малцина, които живеят безгрижно и нямат поводи за притеснение. Явления, както в Европа така и в света, на масово разочарование не липсват. Нямам предвид само военните конфликти и тероризма, а и такива неща като протестите, които са плод на една обезверена част от човечеството - например жълтите жилетки“.

Противопоставянето и поляризацията на един пренаселен свят пълен с оръжия може да доведе до „нещо много опасно“, предупреди Ламбовски в предаването „12+3“. Както един, който притежава оръжие, може да си посегне в мигове на криза, така и в добре въоръжена страна може да дойде рисково управление, което да предприеме „необмислени и застрашаващи сигурността на целия свят действия“.

„Този безсмислен акт на въоръжаване, погледнато от космоса, са огромни средства, които се хвърлят за помпане на агресивни мускули и непродуктивно харчене на пари. Но, това нещо продължава, което показва, че човечеството все още не е достатъчно мъдро, не е узряло за качване на едно по-високо цивилизационно равнище“.

Ламбовски сподели, че е бил впечатлен от мисъл на неназован автор, че „обратното на любовта не е омразата, а властта“.

„Нека допуснем, че хората, които упражняват лоша власт над близките си,  а и над народите си, когато се начало, на тях им липсва любов и те по този начин отреагират някакъв дефицит в себе си. Изключително мъдра мисъл!“.

За България годината все пак е била мирна, оптимист е поетът. Все още в страната обаче съществува взаимното недоверие и склонността към злоупотреба с власт и с ресурси на всички нива. В българската литература пък са се появили хубави книги

„Мога да кажа само, че по-малко трябва да се занимаваме с мерене на постиженията - кой е се качил едно стъпалце по-високо в майсторлъка и кой по-ниско, колкото да обръщаме внимание и да отдаваме уважение на факта, че чрез тази словесна рефлексия, каквото е всъщност литературата, един зрял народ по-добре се познава. Когато чете собствените си писатели, човек разбира на какво равнище е, какво се случва, защото това е един чужд поглед. Искам да отправя един съвет към българите -  четете повече български писатели. Малко страдаме от нихилизъм, че всичко, което се превежда, е качествено, а всичко, което е произведено тук, не е кой знае какво. Не е вярно това! Много от преводните книги са по-слаби от това, което пишат българските писатели!“.

Ламбовски е притеснен, че вижда сред българските ученици „една висока степен на ниска грамотност“ и нисък речников запас.

„Страх ме е просто и за езика, и за бъдещето“.

Човек не става грамотен от това, че много внимава в час. Човек става грамотен от това, че чете интересни неща, хубави книжки. Така научава и правописа, научава да познава и себе си. Четете повече, ученици, защото обричате себе си на някакъв примитивизъм. Не неграмотността е най-големият бич, а това, че ти не можеш да погледнеш на себе си отстрани, да видиш къде си, да вземеш нещо за себе си. Човек като не чете, той дори себе си не може да разбере добре - кой съм, защо съм тук, какво искам. Всичко това може да се намери в книгите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16