Писателите в постсъветското пространство в Русия или Беларус отдавна са свикнали да са в конфликт с властта, каза в интервю за БНР белоруската писателка Светлана Алексиевич, която взе нобеловата награда за литература през 2015 г. По думите ѝ е много по-труден конфликтът със собствения народ.
„Всичко е еднакво страшно. Страшни са интелектуалците, когато идваш в Русия и не знаеш дали Крим е наш, или не. Голяма част от елита взе страната на Путин. Изгубих много приятели. Поставени сме пред такъв избор. Изходът е само един – спокойно да си вършим работата. Отчаянието няма да ни спаси“, каза Алексиевич в интервю за предаването "Преди всички".
"Дълго говорихме защо мълчи народът, къде е народът, но дойде Путин и в третия си мандат той някак се прероди. Той сякаш чу нещо, което той не беше измислил, а народът. Желанието за Велика Русия, да не си изтриват краката с Русия, а никой не говореше за това, искаме да живеем достойно. Оказа се не онзи лидер, който води народа напред, а обратното - той заложи на тъмните сили. Това е философията на губещите. У нас малцина спечелиха, а губещите са мнозинство - бедните и нещастните. Отново вместо достоен живот, на тях им обещават идея - Велика Русия, и това се купува от народа, формира се мощно и единно тяло. Пътувах из Русия и останах потресена от чутото - Крим е наш, Путин направи страната велика", коментира писателката.
Според нея държавата си присвоява колективната памет. Родителите на Светлана Алексиевич никога не са разговаряли с нея за войната и историята. Баща ѝ е бил механик във Военновъздушните сили. Бил отчаян защитник на великата сталинска победа. А простите хора на село казваха истината – никаква пропаганда, казва Алексиевич. Тя е убедена, че т.нар. обикновени хора често са по-близо до истината.
Книгите на Светлана Алексиевич разказват истории, но са много критични към режима. Тя събира спомени, които оголват важни политически теми. Това е политика на друго равнище. Светлана казва, че иска сега да пише за любовта и остаряването.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в пленарната зала..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава. От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък. ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..
Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..
Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..