В България не се гледа много сериозно на темата за метеоритите, смята Пенев. "Много малко трудове има написани за тях. Няма кой да ги изследва, кой да обучава населението - как да ги търсят, как да ги намират, как да ги наблюдават." Той допълва, че същевременно в много университети по света вече се изучава космохимия и космогеология.
„Да се докоснеш до такъв камък е невероятно, усещането е неописуемо“, разказва Георги Пенев. Интересът му към космическите късове се пробудил през 2001 година, когато гледал филм за двама ловци на метеорити от Русия, обикалящи затънтени кътчета на страната.
Метеорити са тези камъни, които, за разлика от метеорите, вече са докоснали земята. Делят се на три основни групи – каменни, каменно-железни и изцяло железни. Един от най-големите метеорити, изложени в САЩ например, тежи 20 тона. Метеоритите не са радиоактивни, а радиацията им е много по-ниска от естествения земен фон. Каменните метеорити съдържат много голям процент чисто желязо, примесено с никел, магнезий, силикати, хром, сяра.
В студиото Пенев показа два каменни метеорита и един железен, които е купил от Мароко. За него най-интересни са каменните, защото разказват много повече от другите. „Чрез тях разбираме механизмите за образуване на планетите, на нашата Слънчева система.“
Метеоритите са единствената ни пряка връзка с Космоса, подчертава Георги Пенев. „Това е нещо, което пада, можеш да го вземеш, да го усетиш в ръката си и веднага да почнеш да го изследваш.“
Каменните метеорити са на възраст от 4.5 милиарда години. „Срязани, погледнати отвътре – това е един застинал момент на ранната Слънчева система. Тяхната възраст е много близка до възрастта на Слънцето. Те са се образували заедно със Слънцето и като състав те са най-близки до състава на Слънцето, като изключим най-леките елементи – газовете.“
Не е лесно да се намери метеорит, дори е изключително трудно, признава Пенев. По думите му, дори опитни ловци на метеорити с години не откриват такива. 90 на сто от откритите метеорити са намерени в пустинни райони:
„В Мароко понеже от поколения са се специализирали в търсенето – бащи, синове, вече и внуци почват да търсят, има много хора, които се прехранват единствено и само от това и там е много по-лесно да се намерят. Няма много растителност, няма много пресечени терени, затова пустините са добър източник на метеорити. Докато в Европа е много, много по-трудно да се намери метеорит.“
За пустинен район се счита и Антарктида, пояснява още Георги Пенев. Най-големите находки идват от Антарктида и от Сахара. Откритията от Антарктида са дело най-вече на финансирани от правителства експедиции – на Япония и САЩ например.
Пенев вижда потенциал в това отношение и за българската база на Антарктида и допълва, че малко музеи по света могат да се похвалят с метеорити от този район.
Заради изчерпващите се ресурси на планетата ни компании вече инвестират стотици милиони долари в технологии, които в бъдеще ще могат да "прихващат" астероиди и впоследствие от него да се извлича материал, отбеляза Георги Пенев. "Беше изчислено, че от един астероид с диаметър около един километър, приходите за тази компания ще са над 100 милиарда долара."
Последният известен паднал метеорит е Челябинският през 2013 година, нанесъл доста поражения и предизвикал много смут и страхове сред местните. "Това е т.нар. регистрирано падане - със свидетели. Това най-много се цени дори от колекционерите - когато един метеорит някой го е видял да пада."
В България през 2015 година над Сопот е бил забелязан голям метеорит, който се взривил два пъти в атмосферата, припомни Георги Пенев. "Говорим за, може би, къс от около 200-300 килограма, който най-вероятно се е пръснал на малки парчета и къде е паднал, никой не знае."
Отминаващата 2018-а също била добра откъм регистрирани свидетелски падания на метеорити. Заснети са били падаания в Китай, Русия и на Мадагаскар.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Кметът на община Перник Станислав Владимиров и ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев подписаха меморандум за сътрудничество, съобщиха от общинския пресцентър. Документът предвижда съвместни инициативи между общинската администрация и най-старото висше учебно заведение у нас в областта на..
Бившият съветник в Министерството на отбраната и бивш член на партия "Да, България“ Мустафа Емин ще бъде съветник на партия "Величие" по въпросите на отбраната. "Величие“ работи по създаване на правителство в сянка, обяви лидерът Ивелин Михайлов и посочи това като причина за сътрудничеството си с Мустафа Емин: "С Мустафа Емин работим от 6 месеца,..
Пациентски организации искат оставката на Иванка Динева , шеф на Изпълнителната агенция "Медицински надзор“ (ИАМН). " Шансът да получиш нов орган в България е 2-3 на милион, а шансът да получиш орган от жив донор е 0,28 на милион . Нещата в България са по-зле, отколкото бяха преди 10 години, което е изключително тревожно". Това каза в интервю..
Максималната скорост в участъка между плевенските села Радомирци и Телиш вече е намалена на 60 км/ч. От пътната агенция съобщиха, че са поставени пътни знаци и табели, предупреждаващи шофьорите, че преминават през участък с концентрация на пътни инциденти. Мярката идва след станалата в участъка катастрофа, при която загина 12 годишно момиче. Камион се..
Това беше най-безсмисленият вот на недоверие в последните няколко парламента, заяви след гласуването зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов. "Вотът показа само едно – политическата безтегловност на три проруски партии в този парламент на база на всички останали партии с проевропейска ориентация за развитието на България. Вотът..
Енергията в обществото за протест и чувството, че това има смисъл, не са изчезнали . Това каза пред БНР Марчела Абрашева, регионален директор на Международната социологическа агенция "Кантар". "Обикновено хората излизат на голям политически протест, когато виждат алтернативата . Когато тя бъде формулирана от опозицията или от нова политическа..
Рекордните над 250 предложения направиха гражданите, бизнесът и кметовете на населени места по новата транспортна схема на община Велико Търново. Има категорично несъгласие с предложенията на частните превозвачи за отпадане на първи и последни курсове до някои от селищата. Според данните на фирмите превозвачи, които обслужват линиите на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..