“Ако говорим лично за мен, за мен е една хубава година, защото съм здрав, семейството ми е здраво, близките ми хора са здрави“, каза Терзийски по повод своята равносметка за изминалата 2018 г. пред БНР и допълни – “по-общо погледнато ми се иска да кажа нещо за четенето, защото ние сега с развитието на електронните медии и социалните мрежи, все ми се е струвало, че по-малко ще започнат да четат младите хора, обаче виждам някакъв ренесанс на четенето“.
“Виждам, че младите хора все повече посягат и искат да прочетат книга, да се похвалят, че са я прочели, да я обсъдят с други хора, които четат“, каза той в интервю за предаването “Хоризонт за вас“ и добави:
“И така ще тръгнем напред, защото колкото повече чете един човек, толкова по-труден е за манипулиране, литературата ни кара да виждаме малко по-отвисоко, малко по-глобално“. Авторът разказа как е решил да започне да пише:
“Аз не съм решавал да започна да пиша, то просто се случи. Една вечер се случи“. “Усетих, че искам тази идея да я споделя с повече хора“. “Просто трябва да го излееш по начина, по който го усещаш и то ще си намери читателите“, каза още той.
“Работя от известно време по нов роман, който пак ще бъде много страници най-вероятно“, сподели автора за бъдещите си творчески планове.
В предаването Терзийски се включи и с коментар към темата “мрънкащи“ ли са българите:
“Аз това, което виждам ние си го имаме това мрънкането, то си е, може би, заложено в нашата психология, но това, което виждам и е хубаво, не само през изминалата година, а и напоследък – все повече започваме да се осъзнаваме като общност“.
“Мога да дам пример с моя квартал в София, където живеят повече млади хора, наскоро дошли и така, новософиянци, както ги наричат. Прави ми впечатление осъзнаването на тези хора, които сме, че което е добро за един, това е добро за всички“, каза още по темата той и продължи - “Именно това е нещото, което според мен се случва, но много бавно. Не знам дали ни трябва доста поколения и така съзнанието ни да стигне до този момент, в който да си кажем – ние сме заедно, сме по-силни, отколкото един по един“.
“Аз го виждам по-скоро в младите хора, който го усещат. И в социалните мрежи те са по-скоро, мрънкането там и хейтът е на пиадестал издигнат, но от друга страна там малко повече осъзнаваме, че сме силни“.
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..