Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Просветният министър разговаря с представители на НИМХ

Красимир Вълчев: Институтът по метеорология и хидрология работи пълноценно

| обновено на 03.01.19 в 11:38
Красимир Вълчев
Снимка: БГНЕС


Институтът по метеорология и хидрология работи пълноценно с всички необходими за това средства и имущество. Това беше заявено след среща на министъра на образованието Красимир Вълчев с ръководството на института, който от 1 януари преминава от Българската академия на науките към просветното министерство.

Работна група ще решава неизяснените въпроси между управата на Академията и синоптичната служба, които се отнасят основно до части на отделни имоти, които досега не са се ползвали пълноценно нито от БАН, нито от института, обясни министър Вълчев - "Става въпрос конкретно за една сграда, за която трябва да уточним как ще се ползва, от кого ще се ползва, дали ще се раздели. Убеден съм, че следващата седмица ще намерим решение затова".

Вълчев призова БАН и Синоптичния институт да продължат взаимната работа, тъй като отделянето на института не ощетява нито една от двете страни. Финансирането му е ангажимент на просветното министерство. В него ще останат всички над 700 служители на НИМХ, с изключение на 12, които остават в структурата на БАН. По отношение на имуществото министърът каза - "Всичко, което е ползвано, трябва да остане да се ползва от БАН".

Има ли Институтът по метеорология проблеми с управата на БАН? Заместник-директорът на службата Христомир Брънзов каза:

"Надяваме се да нямаме. С тях невинаги човек може да е много сигурен. Те искат една двуетажна сграда. Къде да оставим ние нашите колеги, които работят?".

По-рано министър Вълчев обясни пред БНР целта на срещата:

"Целта е да се уверя, че всичко е наред. Наистина приключи т.нар. "бракоразводна процедура". Никой не е ощетен. НИМХ има всички условия, за да продължи пълноценно работата си. Разчитаме на него. Институтът излезе от БАН и премина в целия си обем от функции към МОН. Има няколко имота, които все още са спорни. Създали сме работна група. Това не са имоти, които са предпоставка за осъществяване на дейността както на НИМХ, така и на БАН".

В предаването "Преди всички" Вълчев отбеляза, че около 10 души са останали в БАН. Според публикации се очаква те да посрещнат днес министъра с протест. Вълчев подчерта, че ще апелира за разбирателство между двете страни. По думите му въпросът е битов и недоволството им е породено заради невъзможност да ползват няколко стаи.

Красимир Вълчев каза още, че за метеоролозите е осигурено по-добро финансиране от това през миналата година. По думите му увеличението е с повече от 10%.

От 1 януари институтът официално излезе от структурите на Българската академия на науките и вече е част от просветното ведомство. До това се стигна след серия от протести  на синоптици и други учени в института, недоволни от отделяните за него средства в рамките на Академията.

На мястото на Института по метеорология и хидрология се създава нов Институт за изследване на атмосферата, климата и водите. Остават все още нерешени въпроси, свързани с правата върху някои имоти на досегашния институт.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни Румяна Карадимчева

На 71-годишна възраст почина Румяна Карадимчева - дългогодишен музикален редактор в БНР. Тя беше обичан радиоводещ и един от създателите на знакови музикални предавания в Програма „Хоризонт“ като "Алегро виваче", "Бис", "Музикално матине" и емблематичното "Вива ла Музика". Въпростонот предаване, което Румяна Карадимчева правеше в партньорство с..

публикувано на 01.02.25 в 17:45

Израел освободи над 180 палестински затворници

Израел освободи повече от 180 палестински затворници, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" предаде трима израелски заложници. Предаването на заложниците от страна на "Хамас" този път премина спокойно и без хаос, но отново с демонстрация на сила от страна на униформените бойци на "Хамас", въпреки тежките загуби, понесени..

публикувано на 01.02.25 в 17:40
Протест в Нови Сад с искане за оставки

В Нови Сад студенти блокираха три моста над река Дунав

В северния сръбски град Нови Сад започна студентската блокада на три моста над река Дунав, с която символично се отбелязват три месеца от инцидента, при който рухна бетонната козирка на жп гарата и загинаха 15 души. Студенти, граждани, велосипедисти и мотоциклетисти, фермери и ветерани се стичат от различни страни и се сливат в колони, движещи се..

публикувано на 01.02.25 в 16:55

Консулът ни в Швеция се срещна с екипажа на "Вежен"

Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Завеждащият консулската ни служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен" Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или..

публикувано на 01.02.25 в 16:45

НЗОК: Ако здравноосигурен постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, може да се наложи доплащане

Ако здравноосигурен човек постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, ще се наложи доплащане единствено на медицински изделия, които не се поемат от Здравната каса или се заплащат частично оттам. Това разясняват експерти в рубриката "НЗОК за теб". При прием в болница след ортопедична травма, независимо дали е спешна или..

публикувано на 01.02.25 в 16:39

Обявиха тринадесетия носител на наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора"

Богдан Александров, който от 2000 г. до момента, с известни прекъсвания, е директор на Художествена галерия "Никола Петров"- Видин, е тринадесетият носител на националната награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Призът - статуетка и премия от 8 хил. лева, осигурени от Община-Кюстендил и СБХ, му бяха връчени в градската..

публикувано на 01.02.25 в 16:30

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари, като възлиза на 1,56 млрд. кубически метра, пише ТАСС, позовавайки се на данни на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи. Увеличението спрямо последния месец на предходната година е 2 процента. Агенцията отбелязва, че това е..

публикувано на 01.02.25 в 16:09