„Единственият начин да има по-добър контрол и по-добра ефективност на изразходените средства е пряко заинтересованите страни да се ангажират в процеса и да са част от управлението му. Не виждам причина това предприятие да е държавно“. Това каза пред БНР Николай Вълканов – анализатор и управител на неправителствена организация, която се занимава с проблемите в земеделието. Неговият коментар е във връзка с идеята Агенцията за борба с градушките да прерасне в държавно търговско предприятия, което да се финансира от държавата, земеделските стопани чрез такса и застрахователите.
Според него предложението не е дообмислено добре. Начинът, по който е замислено финансирането на новата система към момента, е спорен, защото той поставя на равна основа всички земеделски производители, изказа мнение Вълканов в предаването „Преди всички“. Той подчерта, че има много производители, които вече са инвестирали в противоградна мрежа.
Застрахователите пък вече предупредиха, че ако бъдат принудени да участват в този фонд, това ще доведе до скок при другите застраховки.
„Другият проблем е, че никой не знае и не може да прогнозира какви ще бъдат разходите на тази агенция. Те могат да варират много, особено когато имаме съмнение в ефективността и прозрачността на изразходваните средства. Те могат да експанзират много. Вече се говори, че в рамките на това ново държавно предприятие ще бъдат включени и други дейности, като увеличаване на валежите, защита от други природни бедствия и едва ли не в рамките на тази държавна структура да се вменят правомощия в последствие за обезщетения на пропаднали площи. Потенциално това може да стане един хищник на пари на данъкоплатците. Трябва да се види наистина кой е най-ефективният способ, как точно трябва да се конструира, кои са заинтересованите страни и искат ли те да участват в процеса и т.н.“, коментира още Николай Вълканов. Той подчерта, че преди да се мисли за повече средства и хора, ангажирани с градушките, първо трябва да се види как работи сегашната Агенция за градушките и дали нейната работа е ефективна. Според него трябва да се мисли по-генерално към проблема. Никой не може да гарантира, че загубите от градушки ще намалеят или ще изчезнат, категоричен е той.
По думите му в другите държави няма уеднаквен модел както по отношение на финансирането, така и по отношение на методите за защита от градушка:
„Навсякъде се използват различни способи – освен ракетен, има и самолетен способ, има и наземни генератори. Като метод на финансиране също не е еднакво навсякъде. В цяла Западна Европа няма практика на противоградна задължителна защита, държавно предоставена и регулирана – това е абсолютно частна инициатива, която се финансира от заинтересованите страни. Това става изцяло на доброволен принцип, доброволни вноски и с доброволен труд. Така е в Германия и Австрия например. Единствената държава в нашия регион, за която се сещам, че има 100% защита – това е Сърбия. Ние дори по време на комунизма не сме имали 100% защита на цялата територия на страната. Това е защото най-вероятно е било икономически неоправдано дори и тогава“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Европейската комисия ще представи бяла книга за отбраната на ЕС на 19 март, съобщи говорител на Комисията. Днес в Париж ще се проведе неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, посветена изключително на отбраната и на помощта на ЕС за Украйна. Европейски лидери се събират на..
Израел обяви, че ще остави свои военни в Южен Ливан и след изтичане крайния срок за изтегляне съгласно споразумението за мир с "Хизбула". В същото време израелският военен кабинет обсъжда втората фаза от примирието с "Хамас" в Ивицата Газа. Израел обяви, че ще остави малък брой свои военни на пет стратегически места в Южен Ливан. Ливан съобщи..
Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..
Европейците все пак ще се борят за някакъв край на войната, който ще гарантира устойчив мир, целостта на Украйна и ще гарантира, че Русия няма да навлезе отново на европейска територия. Иска ми се да не се пропуква европейското единство от лидери като Орбан и Фицу, каза в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на софийския офис на..
В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са..
Проучване на фондация "Тръста за социална интеграция" за достъпа до средно образование в пет области в страната показва, че има проблеми с транспорта на учениците, с изхранването им, както и че остават платени учебниците за профилирана и професионална подготовка. Тази година ще бъде направено проучване в още пет области и ще бъдат предложени..
Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти". Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..