„Единственият начин да има по-добър контрол и по-добра ефективност на изразходените средства е пряко заинтересованите страни да се ангажират в процеса и да са част от управлението му. Не виждам причина това предприятие да е държавно“. Това каза пред БНР Николай Вълканов – анализатор и управител на неправителствена организация, която се занимава с проблемите в земеделието. Неговият коментар е във връзка с идеята Агенцията за борба с градушките да прерасне в държавно търговско предприятия, което да се финансира от държавата, земеделските стопани чрез такса и застрахователите.
Според него предложението не е дообмислено добре. Начинът, по който е замислено финансирането на новата система към момента, е спорен, защото той поставя на равна основа всички земеделски производители, изказа мнение Вълканов в предаването „Преди всички“. Той подчерта, че има много производители, които вече са инвестирали в противоградна мрежа.
Застрахователите пък вече предупредиха, че ако бъдат принудени да участват в този фонд, това ще доведе до скок при другите застраховки.
„Другият проблем е, че никой не знае и не може да прогнозира какви ще бъдат разходите на тази агенция. Те могат да варират много, особено когато имаме съмнение в ефективността и прозрачността на изразходваните средства. Те могат да експанзират много. Вече се говори, че в рамките на това ново държавно предприятие ще бъдат включени и други дейности, като увеличаване на валежите, защита от други природни бедствия и едва ли не в рамките на тази държавна структура да се вменят правомощия в последствие за обезщетения на пропаднали площи. Потенциално това може да стане един хищник на пари на данъкоплатците. Трябва да се види наистина кой е най-ефективният способ, как точно трябва да се конструира, кои са заинтересованите страни и искат ли те да участват в процеса и т.н.“, коментира още Николай Вълканов. Той подчерта, че преди да се мисли за повече средства и хора, ангажирани с градушките, първо трябва да се види как работи сегашната Агенция за градушките и дали нейната работа е ефективна. Според него трябва да се мисли по-генерално към проблема. Никой не може да гарантира, че загубите от градушки ще намалеят или ще изчезнат, категоричен е той.
По думите му в другите държави няма уеднаквен модел както по отношение на финансирането, така и по отношение на методите за защита от градушка:
„Навсякъде се използват различни способи – освен ракетен, има и самолетен способ, има и наземни генератори. Като метод на финансиране също не е еднакво навсякъде. В цяла Западна Европа няма практика на противоградна задължителна защита, държавно предоставена и регулирана – това е абсолютно частна инициатива, която се финансира от заинтересованите страни. Това става изцяло на доброволен принцип, доброволни вноски и с доброволен труд. Така е в Германия и Австрия например. Единствената държава в нашия регион, за която се сещам, че има 100% защита – това е Сърбия. Ние дори по време на комунизма не сме имали 100% защита на цялата територия на страната. Това е защото най-вероятно е било икономически неоправдано дори и тогава“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Индикативната програма за развитие и достъп до културни продукти в периферните райони в и извън страната на Националния фонд култура (НФК) за 2025-а ще бъде отворена за кандидатстване в началото на месец август. По повечето от грантовете ще се кандидатства между 1 или 2 месеца. Това заяви пред депутатите от Комисията по политиките за българите..
От 12 юли GPS приложение ще следи в реално време дали кандидат-шофьорите се обучават реално на теория и кормуване. През последните 6 месеца школите за обучение на шофьори можеха да използват пробно дигиталното приложение, а сега то става задължително. Пред парламентарната комисия по транспорт вицепремиерът Гроздан Караджов обясни: Не може..
720 кв. м. соларни панели монтира на покрива на 7-етажния комплекс кюстендилската болница. Така здравното заведение ще покрива част от нуждите си от електроенергия чрез екологично чиста такава, каза директорът Димитър Стоилов. Инсталираната мощност на соларните панели е 152 kWp. Фотоволтаиците са монтирани преди броени дни. С тях лечебното..
Мъж на 70 години загина, а жена на 68 години е в тежко състояние след катастрофа на международния път за ГКПП "Лесово", при разклона за ямболското село Чарган. Движението в участъка се регулира от пътната полиция. Сигналът за инцидента е получен малко след 16:20 часа. По първоначална информация са се ударили два леки автомобила. По..
Лицензът на наземния оператор на летище "Васил Левски" - София, който беше отнет временно в края на юни, може да не бъде възстановен, ако операторът не представи ясни мерки пред Гражданската въздухоплавателна администрация (ГВА), че ще подобри работата си при обслужването на пътници. Временно отнемат лиценза на "Суиспорт България" За това..
Здравното министерство започва работа по промени в наредбата за специализациите в системата на здравеопазването . За промени настояват младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Със заповед на министър Силви Кирилов е сформирана работна група, която ще заседава следващата седмица и ще се запознае с предложенията на протестиращите..
Четирима души са били ранени при нападение с нож тази вечер в търговски център във финландския град Тампере. Местната полиция не уточнява засега сериозността на нараняванията, но е категорична, че опасността за хората там е елиминирана. Финландските медии съобщават, че е арестуван млад мъж на възраст между 20 и 30 години, който не е имигрант.
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..