Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Данаилова - поглед от първия пулт на Виенската филхармония

Виенската филхармония с диригент Кристиан Тилеман
Снимка: Terry Linke

Прочутият в цял свят Новогодишен  концерт на Виенската филхармония, който е една от визитните картички и символи на културата в Австрия, отбелязва 80-годишен юбилей. Първото му издание е на 31 декември 1939 г. с диригент Клеменс Краус и е обявен за Silvester концерт. За втори път се провежда на 1 януари 1941 г. и оттогава досега  тази дата остава непроменена и неизменно очаквана от ценителите на класическата музика.

Най- дълго на пулта на Новогодишния концерт на Виенската филхармония е заставал Вили Босковски, известен като "маестрото с цигулката". Той  е бил концертмайстор на Филхармонията и е дирижирал Новогодишните концерти в продължение на 25 години - до 1979 г. След него оркестърът  е канил многократно най-изявените имена, като Лорин Маазел, Зубин Мета, Рикардо Мути. Легендарният Херберт фон Караян е дирижирал един единствен път – през 1987 г. Роденият в Латвия Марис Янсонс е ръководил три пъти Новогодишния концерт. По два пъти на пулта на това събитие са заставали Карлос Клайбер, Николаус Харнонкурт, Жорж Претр, Даниел Баренбойм  и Франц Велзер-Мьост, а еднократно на 1 януари са гостували Сейджи Озава и Густаво Дудамел.

Тази година за първи път своята триумфална изява на Новогодишния концерт на Виенската филхармония  в Златната зала на Музикферайн имаше известният маестро Кристиан Тилеман. Роденият в Берлин  музикант  в момента е главен диригент на Дрезденската държавна капела и артистичен директор на Залцбургския великденски фестивал. В програмата на тазгодишния Новогодишен концерт той беше подбрал общо 17 произведения от Карл Михаел Цирер, Йозеф Хелмсбергер-младши, Йозеф Щраус, Едуард Щраус и, разбира се, "краля на валса" Йохан Щраус-син, като шест от творбите имаха своето премиерно изпълнение на Новогодишния  концерт.

Събитието тази година, както и филмът в паузата и балетните хореографии на Андрей Кайдановски, бяха посветени на 150-годишния юбилей на Виенската държавна опера, който се отбелязва тържествено през цялата 2019 г.  Новогодишният концерт на 1 януари бе предаван от телевизии в 90 държави и гледан от почти 40 милиона зрители с помощта на 14 камери в залата, а японският телевизионен канал NHK излъчи това незабравимо събитие за първи път със средствата на свръхмодерната 8К резолюция.

Кристиан Тилеман поднася букета си на Албена ДанаиловаИзключителен повод за гордост бе фактът, че на Новогодишния концерт тази година забележителната българска цигуларка  и първата жена – концертмайстор в историята на Виенската филхармония  Албена Данаилова отново изведе музикантите на сцената на Златната зала на Музикферайн като концертмайстор, а в края на концерта лично диригентът  Кристиан Тилемен галантно й поднесе  своя  букет. 

Ден преди официалния концерт специално за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Албена Данаилова  сподели интересни факти за принципа, по който протича изборът на филхармониците за диригент на Новогодишния концерт, както и подробности за творческия процес и подготовката за празничното събитие тази година под ръководството на Кристиан Тилеман. Чуйте в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57