„Томосът е документ, с който приключва процеса на учредяване на новата църква в Украйна. След учредяването на автокефалията, въпрос на самата църква е да реши как ще бъде наричан нейният предстоятел“, коментира пред БНР историкът Момчил Методиев. Той не очаква Българската православна църква да заеме бърза позиция.
„Обединителният събор, на който съществуващите църковни структури в Украйна се обединиха в една обща православна църква в Украйна, се проведе на 15 декември. На 6 януари се очаква Вселенският патриарх Вартоломей да даде томос, с който окончателно да бъде учредена автокефална православна църква в Украйна. До този момент най-силната църква там беше украинската църква към Московската патриаршия, но през последните 2 седмици след учредяването на новата църква се наблюдава един процес на преминаване на енории от Московската патриаршия към новата православна църква. Това се очакваше, защото учредяването и признаването на новата църква вече прекратява причините тази църква да бъде наричана разколническа. Големият въпрос е доколко и кои православни църкви ще признаят новата църква в Украйна“, коментира Методиев в предаването „Преди всички“. Той припомни, че нито една православна църква не е подкрепила крайните стъпки на Московския патриарх в тази посока.
След томоса всяка енория трябва да реши на свое общо събрание към коя църква иска да бъде, посочи Методиев. По думите му тези общи събрания в някои случаи са трудни и спорни.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс". На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..