Вселенският патриарх Вартоломей връчи на Митрополит Епифаний църковния документ томос, с който обяви създаването на Украинска автокефална църква. Това се случи на церемония в Константинополската патриаршия в Истанбул, на която присъства и украинският президент Петро Порошенко.
Церемонията по предаване на томоса се проведе след празничната служба в навечерието на Рождество Христово по стар стил. Очаква се документът за признаване на новата автокефална църква да пристигне в Киев за посрещането довечера на Рождество Христово.
Предстоятел на новата Украинска църква ще бъде 39-годишният Митрополит Епифаний. Той беше избран за ръководител на новата Украинска православна църква на нейния Обединителен събор, проведен на 15 декември в киевския храм „Света София“. Досегашният духовен глава – Филарет – ще бъде „почетен патриарх“ и пожизнен член на Синода на новата църква.
Документът томос беше подписан от патриарх Вартоломей на специална церемония вчера по време на посещението на украинския президент Петро Порошенко. В украинската делегация в Турция са още и председателят на Върховната рада (парламентът) Андрей Парубий, външният министър Павло Климкин, министърът на икономиката Степан Кубив и бившият президент Виктор Юшченко.
На църковната церемония в Киев в средата на декември украинският лидер обяви, че създаването на Украинската автокефална църква ще бъде денят на окончателна независимост на страната от Русия. Политическият залог за настоящия украински президент е висок, тъй като той се бори за преизбиране на предстоящите избори, на които се състезава под лозунга „Армия, вяра, език“.
Наблюдателят Томас де Ваал отбелязва, че новата автокефална църква ще може да претендира, че е истинска национална църква на Украйна, ако успее да убеди голямото мнозинство от свещениците и енориашите, лоялни към Украинската православна църква – Московска патриаршия, да се присъединят към нея. В Украйна има 12 000 храма и коментаторите не изключват напрежение и сблъсъци между привържениците на различните църкви на някои места. Например считаният за най-важен украински манастир – Киево-Печорската Лавра, е притежаван наполовина от украинската държава и наполовина от руската църква.
По-рано Синодът на Руската православна църква прекъсна отношенията си с Вселенската патриаршия заради Украинския въпрос. Според Руския патриарх Кирил „отъждествявайки се с разколник, самият патриарх Вартоломей е станал разколник“. Константинополската църква оттегли документа от 1686 г., който дава право на Московския патриарх да хиротонисва (възвежда в сан) киевските митрополити, а също така сне от Украинския митрополит Филарет наложената върху него от страна на Руската църква анатема. Анатемата му беше наложена, след като той се обяви за украински патриарх след провъзгласяването на независимостта на Украйна.
След службата във Вселенската патриаршия шествие, водено от патриарх Вартоломей, се отправи към брега на Златния рог. Вселенският патриарх хвърли кръста в ледените води на Босфора, в които, за да го извадят, скочиха млади мъже.
Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..
Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец. Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..
Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. Спасителни екипи "работят, за да установят последните известни координати" на полета, се казва в изявление на властите...
Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..
Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..
Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не само..
Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"