Рециклирането в тази книга означава преработване, обясни авторката пред "Хоризонт": "Да вземеш нещо, което е било лошо, нещо, което ти е причинило болка в емоционалния аспект на думата, и да успееш да продължиш нататък, въпреки тази болка."
Първият раздел на книгата е озаглавен „Любов за рециклиране“, а вторият - "Фамилна анамнеза". Във "Фамилна анамнеза" са текстовете, които Айча е посветила на семейството си и на родния си град - Търговище. Корицата е дело на приятеля на Айча – Кольо Колев, който се занимава с дрон фотография и кинематография. На корицата е стара, недовършена сграда в Търговище, каквито, загрозяващи градския пейзаж сгради, по думите й, има в много градове. „Той се шегува с тази снимка, че това е търговищкият вариант на Чернобил. Когато прочете текстовете във „Фамилна анамнеза“, реши, че може би това ще подхожда най-много.“
"Аз съм от хората, които се вдъхновяват от нещата, които се случват в моя собствен живот, но също така много често може да ме вдъхнови нещо, което някой друг ми е разказал. Работата ми и срещата с пациенти, които понякога просто се отпускат и започват да ми разказват неща, които са много извън причината, заради която са дошли при мен в кабинета - понякога и техните истории успяват да ме вдъхновят", разказва Айча Заралиева.
Айча Заралиева е специалист по физикална и рехабилитационна медицина. Споделя, че някои пациенти стават приятели, а други – читатели. Затова понякога дава автографи в кабинета.
"Моята работа ме среща с пациентите вече, когато страшното е минало - аз така разказвам какво работя, и им помагам да се върнат обратно към предишния ритъм на живот. Това е причината, заради която ние с тези хора се виждаме наистина много дълго време. Не е просто те да минат през кабинета и никога повече да не ги видя, дори напротив, ние се виждаме понякога дни наред, месеци, имаме време да се опознаем. И някои от тези хора започват да си разказват много сериозно личните истории и наистина има текстове, които са вдъхновени от чужди истории."
Творческият път на Айча Заралиева започна с набързо подготвено литературно четене на сцената на кафе-театъра в Търговище. В читалище "Напредък" бил организиран един творчески клуб, който тогава нямал име. "Бяхме се събрали едни младежи на възраст между 14 и 17 години. Аз тогава бях девети клас. Всъщност, това беше първото място, където аз застанах пред публика и прочетох само свои текстове. Така започнаха нещата - малко на шега, малко като това тийнейджърското писане, което почти всички хора преживяват в един или друг момент. Обаче при мен се оказа, че не било само тийнейджърско вдъхновение за кратко време. Оказа се, че е една страст, която явно ще бъде до живот."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..