Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва новата поредица на "Хоризонт", посветена на занаятите - „Има ли мегдан“

Веселинка Кръстева: Плъстенето е най-старият занаят за създаване на тъкани

Тюфекчията Димитър Мирчев: Този занаят върви към своя край

13
Снимка: Веселинка Кръстева - Личен архив

Предаването "Графити по въздуха" започва поредица за традиционните занаяти и вписването им в съвременния живот. 

"Целта е да проверим дали нашето село се възражда и дали българите все още имаме връзка с ценностите, които са в основата на селския начин на живот, които са ни съхранили в най-трудните времена", обяснява Гавраил Гавраилов от сайта Rural Balkans.

През 2018 се посветихме на много екстравагантен проект- календар на българските занаяти, разказа той. „Започнах този проект с нагласата, че занаятите постепенно умират, но докато пътувахме, осъзнах, че все още има хора, които ги практикуват и съхраняват нашия културен модел.“

Интересът към селото е прикован в селския туризъм, но покрай туристическите услуги се възраждат и други интересни неща, свързани с характерната за определени региони кухня, раждат се много нови кулинарни фестивали, споделя впечатленията си Гавраил Гавраилов, който изследва българското село като психолог и пътешественик.

Повечето занаятчии са в градовете, по селата почти не са останали практикуващи майстори. Според Гавраилов, обаче, е очевидна тенденцията млади хора от големите градове да се заселват в селата и да се опитват да възраждат местните общности.

Първият гост занаятчия в поредицата "Има ли мегдан" - Веселинка Кръстева от Варна е майсторка на плъстенето на вълна. Тя е учител по руски език от 38 години. Вярва, че плъстенето дава възможност през класическата техника да се създава съвременно изкуство в тъканите.

Плъстенето е по-старо от тъкачеството и плетенето

"Плъстенето е най-старият занаят за създаване на тъкани. Възникнало е много преди тъкачеството и плетенето. Възрастта му е 7-8 хиляди години", казва Веселинка  Кръстева. По думите й, съвременните занаятчии използват тези стари техники, за да създадат нещо ново и креативно, което удовлетворява съвременния човек.

За плъстенето не се изисква прежда, а само сурова вълна, необработена и непредена. Тя се нарежда по специален начин и търпи украси от различни естествени материали – коприна, памук, копривени, бамбукови влакна, въвежда в тайните на плъстенето Веселинка Кръстева. „И се получава една много красива материя с помощта на вода и сапун.“

„Вълната предполага изделия уникати. Работейки с вълна, не можеш да повториш абсолютно нищо“, допълва Веселинка Кръстева.

Димитър Мирчев е тюфекчия. Тюфекчия е стара турска дума – идва от тюфек – пушка, тоест, пушкар или оръжейник, пояснява той. Занимава се с ремонт и реставрация на старо оръжие и направа на реплики от оригинални оръжия - от края на 18-и и началото на 19-и век и от времето на Руско-турската война. До този занаят го довело увлечението му по системата на старите оръжия.

„Винаги съм бил закърмен с българското, с възрожденското, с борческото на българина", признава тюфекчията, който е родом от Батак, но майстори оръжията си в Златоград. 

Сега оръжията, които разработва, се използват за исторически възстановки и културни цели. Повечето от репликите се ползват от гайдарски състави, изпълняващи фолклорни мелодии, по време на които се гърми.

От година на година тюфекчиите намаляват

На 5 май в Златоград има празник на родопското чеверме. Колкото са чеверметата, толкова са и гайдите, разказва Димитър. "Тогава може да се видят в действие оръжията, които правим, да им се чуе гласът, съчетан с мелодията от гайдите", добавя той.

От година на година тюфекчиите у нас намаляват. Димитър Мирчев обаче познава поне неколцина. „Този занаят отива към своя край“, признава с тъга тюфекчията от Златоград. Той прогнозира, че много занаяти ще изчезнат, а след себе си ще оставят само материалните следи на изработеното.

Още от първото издание на "Има ли мегдан" слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ина Симеонова: Сега ми липсва правилният говор и това е моя болна тема

Телевизионни водещи и говорители, които са повече от 10 години на тези позиции, да помислят за редакторска дейност и да слязат от екрана.  Когато толкова много си стоял в кадър, че зрителите като те видят, казват - "пак ли тази", е време за слизане. То не се чува, то се усеща. Това препоръча дългогодишната говорителка на БНТ и емблематична..

публикувано на 27.01.25 в 14:53

Българското посолство в Стокхолм е в контакт с шведските власти заради кораба "Вежен"

Посолството на Република България в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая. Това съобщиха за БТА от Министерството на външните работи (МВнР) по повод на информацията от шведската прокуратура, че е започнала разследване по подозрение в "саботаж" и задържането на българския кораб "Вежен“ в Балтийско..

публикувано на 27.01.25 в 14:43
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Не парите на държавата са зле, а управлението на публичните финанси

Зле е управлението на публичните финанси, парите на държавата не са зле. Това каза пред БНР Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива. "Ние генерираме рекордна приходна част всяка следваща година. Ако погледнем данните от Бюджет 2024, публикувани от Министерството на финансите, виждаме преизпълнение на приходната част..

публикувано на 27.01.25 в 14:18
ЕС Европейска комисия

ЕК ще поиска гаранции от Украйна за продължаването на транзита на газ

Европейската комисия ще поиска от Украйна гаранции, свързани с продължаването на трансфера на газ по тръбопроводите към ЕС, се казва в изявление на Комисията и върховния представител на Съюза за външната политика и сигурността Кая Калас. Комисията е готова да продължи с Украйна дискусиите за транзита в съответствие с международните..

публикувано на 27.01.25 в 14:14

Започват номинациите за конкурса на БАИ "Инвеститор на годината"

Започнаха номинациите в конкурса "Инвеститор на годината" на Българската агенция за инвестиции (БАИ) към Министерството на иновациите и растежа (МИР). Крайният срок за заявяване на участници в 19-ото издание на наградите е 25 февруари, съобщиха от двете ведомства.  Наградите ще отличат най-значимите инвестиционни проекти, реализирани в България през..

публикувано на 27.01.25 в 14:10

Трима задържани за домашно насилие в Монтана

Инцидентите с домашно насилие от страна на мъже над жени са регистрирани през почивните дни. 37-годишен мъж от село Габровница е нанесъл удари с ръка по лицето и влачил по земята 37-годишна жена от Монтана, с която живеел на семейни начала. Лекарите в спешния център установили, че е стресирана и с паник атака, в добро общо и адекватно състояние...

публикувано на 27.01.25 в 14:08

Кибератака спря работата на информационната система на ВАС

Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд.  От пресцентъра на тази институция уверяват, че са..

публикувано на 27.01.25 в 14:03