Живеещите в карето в центъра на Пловдив, където е построена кулата за откриването, ще могат да влизат и излизат с автомобилите си, заявиха от общината.
Забраната за спиране и паркиране в района ще е от утре от 12 часа и ще важи за външни лица и коли.
В Тютюневия град в Пловдив се открива изложбата "Дим. Истории за тютюна" по идея на артистичния директор на фондация "Пловдив 2019" Светлана Куюмджиева и е нещо като въведение на пристигащите днес чуждестранни гости за историята на Пловдив - Европейската столица на културата 2019, съобщи БТА.
Експозицията е част от много събития в петъчния ден, с които започва богатата програма на откриващия уикенд на Пловдив - Европейската столица на културата 2019, съпътстващи големия спектакъл "Ние сме всички цветове". Те не следват хронологичен ред, а предоставят възможност на многобройните гости да избират между различни видове изкуство.
Маршрутът започва от Тютюневия град минава през центъра на града и стига до Капана - Квартал на творческите индустрии.
Експозицията е поместена в четири зали на два етажа в стар Тютюнев склад. При подготовката й екипът на Фондация "Пловдив 2019" е работил в тясно сътрудничество с много историци, архиви, музеи и галерии. Предоставени са уникални фотографии за бита на българина по онова време. Тя започва с донасянето на тютюна от Колумб в Европа и идването му в Ориента, в края на 16 век.
Във втората зала изложбата е разделена две части - в едната е показано селото, как се произвежда тютюн, как се сади, отглежда, обработва и бере, колко трудоемък и сложен процес е това.
Разказана е и една много специфична история посветена на т.нар Асенова крепост - първото голямо кооперативно обединение на тютюнопроизводители от Асеновград.
Втората част е посветена на града, на европеизацията, на модернизацията, на промяната на архитектурата на Пловдив, порядките на градския живот, литературното кафене и цигарения дим, пловдивските тютюневи индустриалци, техните фирми и за Дома на благотворителността на Димитър Кудоглу, разказа Ножарова.
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..