Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руснаци в „черен списък“ сигнализирали US служба за пробив в сигурността

Офисът на руската компания за компютърна сигурност „Касперски лаб“ в Москва
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руската компания „Касперски лаб“, чиято антивирусна програма бе забранена на компютрите на американските правителствени служби, е подпомогнала на американската Агенция за национална сигурност (АНС) да намери извършителя на голямо изтичане на данни от агенцията, предаде БТА.

Американските издания „Политико“ и „Вашингтон пост“ писаха, че базираното в Москва дружество е информирало АНС, че с него се е свързал подизпълнител на агенцията на име Харолд Мартин посредством странни съобщения в Туитър, съобщи АФП.

Тези съобщения предшествали със съвсем малко разпространяването в интернет от хакерска група, нарекла се „Сенчестите посредници“, на  програми за електронно проникване, откраднати от АНС. Тези програми позволявали следенето на комуникациите и на компютрите на чужди правителства.

След публикуването на тези данни инженерите на „Касперски лаб“ сметнали, че има връзка между туитовете на Мартин и изтичането на данните и информирали АНС.

В края на август 2016 г. федерални агенти арестували Мартин и открили, че той е свалил в продължение на над 20 години огромно количество топ секретни документи. Обемът на документите се оценява на най-малко 50 000 гигабайта, което се смята за най-голямата кражба на данни в историята на САЩ.

Според американските медии съобщенията в Туитър са били използвани като аргумент в подкрепа на искането за претърсването на жилището на Мартин.

Помощта на „Касперски лаб“ показвала, че системата на вътрешно разузнаване на американското правителство и разследващите са изиграли малка роля в ареста на Мартин, пишат USизданията.

Въпреки тази помощ година по-късно през септември 2017 г. американското министерство на вътрешната сигурност постанови федералните служби да деинсталират всички антивирусни програми на „Касперски лаб“, заподозряна, че има връзки с руското разузнаване.

Компанията, която защитава 400 милиона компютри по света, опроверга тези обвинения, но решението на американското правителство, последвано от решения на правителства на други съюзнически страни, повлия негативно приходите на „Касперски лаб“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Григорова - синдикалист

Ваня Григорова: Ако не решим демографския проблем, дори перфектен капиталов стълб няма да ни спаси

Ако не решим демографския проблем, дори капиталов стълб, който функционира перфектно, няма как да ни спаси. Това е мнението на Ваня Григорова - синдикалист и общински съветник в София. " Проблемът е в това, че няма достатъчно приходи в системата, за да се изплащат пенсиите . Има затруднение и по отношение на изплащането на майчинството и..

публикувано на 07.05.25 в 08:27

4 години от създаването на института за компютърни науки ИНСАЙТ

4 години от създаването си ще отбележи институтът за компютърни науки ИНСАЙТ (INSAIT). По този повод премиерът Росен Желязков и ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Конфедерация Швейцария ще направят посещение там.  Преди 4 години българската държава, Софийският университет, швейцарските..

публикувано на 07.05.25 в 08:10
Снимката е илюстративна

Две 14-годишни момичета са пострадали при инцидент с е-тротинетка в София

Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа. Момичетата са управлявали тротинетката по тротоара на булевард "Черни връх" в столицата. Ударили са се в метален кол. Две деца в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско Мястото е..

публикувано на 07.05.25 в 08:07

Отбелязваме Деня на радиото и телевизията

7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия.  На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник.  Попов е смятан за един от бащите на радиото заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.

публикувано на 07.05.25 в 08:01

Започва делото за катастрофата в Лясковец през 2022 г, при която загина 12-годишен велосипедист

Във Великотърновския окръжен съд днес се очаква да започне делото за катастрофата от есента на 2022 година в Лясковец, при която загина 12-годишен велосипедист. Подсъдим е учителят Петър Димитров.  Мъжът, блъснал и убил 12-годишен велосипедист в Лясковец, застава пред съда Досъдебно производство за причиняване на смърт..

публикувано на 07.05.25 в 07:59
Илияна Йотова

Улица в историческата столица на Черна гора ще носи името на Иван Вазов

Една от улиците в историческата столица на Черна гора ще носи името на Иван Вазов. За официалната церемония в Цетине днес е вицепрезидентът Илияна Йотова. Идеята улица в центъра на Цетине да носи името на Иван Вазов вицепрезидентът обсъди с кмета на историческата столица и с министъра на културата на Черна гора при посещението си в балканската..

публикувано на 07.05.25 в 07:51
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Едва ли светът би изтърпял още един мащабен военен конфликт

" Едва ли светът би изтърпял още един такъв мащабен конфликт, като този в Украйна, както е в Газа, както е между САЩ и хути. Това е твърде много ". Това мнение изказа пред БНР арабистът Владимир Чуков относно напрежението между Индия и Пакистан. По думите му това се оформя като нова точка на военен конфликт в света.   Индийската армия..

публикувано на 07.05.25 в 07:48