"От социалните искам единствено да си ми го върнат. Нищо повече. Просто искам да ми го върнат и да се грижа за него. Бебето си има абсолютно всичко, от нищо няма да е лишавано. Както сме се справяли досега, ще се справяме и с бебето".
Сигналът до социалните е подаден от Неонатологичното отделение към болницата. Подобни сигнали за новородени постъпват тогава, когато персоналът е преценил, че има рискове за детето, след като е наблюдавал поведението на родителя, представлява заплаха за детето или е заявил намерение да изостави детето си, каза Гергана Тодоринска, началник отдел „Закрила на детето“ при дирекция Социално подпомагане в Смолян.
"Детето е родено на 11 декември, а сигналът постъпва на 17-и. Персоналът е имал време да наблюдава поведението на майката и са били обезпокоени. За да се стигне до обаждане, те са стигнали до извода, че майката самостоятелно не би се справила с грижите за детето. Извършена е проверка и оценка на сигнала и са констатирани рискове. Това, което е събрано като информация, е доста притеснително и това наложи ние да предприемем спешно настаняване на детето в приемно семейство".
Ана е баба на новороденото и с мъка споделя за дните без първородния си внук. Тя е категорична, че има условията са подходящи за отглеждане на бебето. Лошите битови условия не са факторът, довел до извеждане на детето от семейството, категорична е обаче Тодоринска. Констатирана е липса на хигиенни навици в дома и липса на трудови навици, както и злоупотреба с алкохол.
За предаването „Хоризонт до обед“ по БНР Методка Петрова – психолог и ръководител на направление „Управление на социалните услуги“ в Международната социална служба - България, сподели, че в случая става дума за „една доста характерна картина, при която често се стига до извеждане на деца“, но решението за отделянето на детето „много трудно решение и отговорността за него е изцяло на Отдела за закрила на детето“. Тези отдели имат двойствена роля – от една страна, трябва да подкрепят връзката на детето със семейството ма, а от друга – да са гарант за живота и благосъстоянието му", подчерта тя:
„Сигурно си спомняте не един и не два случая, в които отделите за закрила на детето са били нападани, обвинявани за това, че не са се намесили своевременно и не са извели децата от техните семейства, а в крайна сметка се стигало до тежки инциденти, до насилие, за съжаление завършващи често с тежко увреждане или смърт на децата“.
Петрова подчерта, че в случая от Смолян изрично е посочено, че решението е „спешно и временно“. Непосредствено след раждането децата са особено уязвими и затруднения достъп до здравни услуги може да има „много сериозни последици и то много бързо“.
„Затова, когато става въпрос за новородени, е много важно, с оглед защита на живота на здравето на детето, спешно да се предприемат мерки. Това спешно настаняване, от една страна, осигурява първоначалната защита на детето, а от друга страна, дава време на Отдела за закрила на детето да проучи още по-добре ситуацията на семейството и да предприеме мерки, за да подкрепи това семейство и да подсили способностите му да се грижи добре за детето. В Смолян има ресурси за това. Друг е въпросът дали тази подкрепа ще доведе до подобряване на способността на семейството да се грижи, защото не познавам семейството“.
Оставането на детето в приемното семейство трябва да бъде потвърдено със съдебно решение, а това може да стане само ако наистина има достатъчно доказателства, че е рисково за детето да остане в семейството си.
„Това, че едно дете е в приемно семейство, не означава, че връзката му с майката се прекъсва“, категорична е Петрова. Правят се „много редки изключения, когато майката по някаква причина е опасна за детето си“.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..