Д-р Гълъбова дава пример с обичайно дежурство, в рамките на което 130 болни се обслужват от 1 дежурен лекар, 4 медицински сестри и 8 санитари и това излиза извън всякакви европейски стандарти. „Става все по-трудно да се справим и да предложим онова, което психично болните хора заслужават и трябва да получат – качествено лечение при достойни условия, от хора, които наистина ги е грижа за тях и са мотивирани да работят тази изключително тежка работа.“
Пътят до психиатричната болница "Св. Иван Рилски" е в окаяно състояние, осеян е с дупки, които лете са пълни с прахоляк, а когато вали - с кал.
„Този път олицетворява отношението на обществото към моите болни. Какъвто е пътят, такова е и отношението. Затова и болницата се намира в гората. Затова и получаваме коли втора употреба. Изобщо, ние сме извън списъка от грижи на Министерството на здравеопазването и това е от години. Нямам предвид Държавната психиатрична болница, а психиатрията изобщо“, коментира д-р Гълъбова.
За немалка част от пациентите държавната болница е единственото място, което им предлага покрив над главите. „Има огромен проблем с нашите пациенти. Те често стават обект на имотни измами. Остават на улицата. Абсолютно незащитени са. С тях се злоупотребява и, наистина, колкото и мизерни да са психиатричните болници, те представляват подслон за тях.“
Психично-здравното обслужване в България е достигнало дъното
Д-р Гълъбова е оптимист, защото, по думите й, животът си иска своето и не може дълго да продължава нещо, което противоречи на житейската логика. „Животът в европейска България, и то в обозримо бъдеще, ще се промени към по-добро, включително психично-здравното обслужване на българите. Мисля, че ние вече сме стигнали дъното и животът няма да ни позволи да продължим по този начин.“
По отношение на грижите за психично болните сме толкова закъснели, че нямаме време да чакаме да израстем цивилизационно след няколко поколения, а трябва в много спешен порядък да се вземат мерки, подчерта психиатърът.
Тежките диагнози у нас са равносилни на социална смърт
Тежките психиатрични заболявания не се увеличават, те засягат устойчив процент от населението, уточни д-р Гълъбова и отбеляза, че тежките психиатрични диагнози у нас, обаче, са равносилни на социална смърт. „Ние виждаме какво е отношението на обществото към психично болните. Колко рядко малката група на общността, в която живее болният, полага грижи за този човек и иска да помогне.“ Обществото не е толерантно към хората с психични проблеми, категорична е тя.
Отговорно е да бъдеш надежда за някого, споделя още д-р Цветеслава Гълъбова.
„Човекът е едно много сложно създание – неслучайно е венецът на природата, а ние, психиатрите, се занимаваме с тръните по този венец, тоест, с ума. Просто в медицината две и две не прави четири.“
Цялото интервю е в звуковия файл.Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..