По всичко личи обаче, че далеч не само социалното недоволство изкара хиляди унгарци по улиците. На митингите в Будапеща бяха издигнати плакати с надпис: „Стоп Орбан“. Оказа се, че „робският закон“, както опозицията нарича промените в трудовото законодателство, се оказа капката, която преля чашата на търпението.
„Този закон изведнъж придоби неочаквано значение за опозицията, синдикатите и цялото гражданско общество. Такова обединение в Унгария не се е случвало скоро и е истинска рядкост. На митингите говорят политици от целия политически спектър - от крайнолеви до крайнодесни“, коментира пред БНР Пирошка Бакош.
„Така че наистина може да се каже, че протестът е насочен срещу управлението на партия „Фидес“ на премиера Виктор Орбан“, добави Бакош, говорител на първото унгарско европредседателство през 2011 г.
Анализаторът Габор Дьори от института Policy Solutions обаче е скептичен, че протестната вълна може да помете правителството.
„Мисля, че невъзможно да се прогнозира дали протестите ще окажат ефект върху правителството. Смятам, че това е по-скоро малко вероятно“, каза той в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
„Правителството много рядко променя курса. Това се случва или под натиск отвън, или при много интензивни протести. Един от малкото примери е, когато искаха да въведат „интернет такса“, срещу която имаше масово недоволство. Другият - когато искаха да забранят на магазините да работят в неделя. И двете идеи бяха изоставени от правителството. Сега обаче не виждаме толкова голям натиск от страна на обществото, протестите нямат чак толкова голяма подкрепа“, добави Дьори.
Според него в тази среда, когато решенията са еднолични – вземат се от премиера Виктор Орбан, правителството няма да се откаже от промените.
След директната намеса на правителството в медиите в Унгария последва натиск върху интелектуалци и учени, несъгласни с управлението на страната.
„Той прави съществуването им невъзможно, като им режат субсидиите. Свободните артисти се борят за оцеляването си“, каза журналистката Агнес Сабо, която днес живее и работи в Берлин, описвайки ситуацията в областта на културата в Унгария.
През септември Европейският парламент гласува с голямо мнозинство да се задейства чл. 7 от Договора за ЕС срещу Унгария, което може да доведе до това страната да изгуби правото си на глас в Съвета на ЕС. Причината - абсолютно несъвместимите с основните принципи на ЕС атаки на премиера Виктор Орбан срещу съдебната власт, медиите, академичните среди и мигрантите.
„Така или иначе процедурата по член 7 вече е в ход. "Робският закон" е вътрешнополитически въпрос… Съдържанието на закона е изключително непопулярно, но самото то не погазва демокрацията. Европейската комисия така или иначе води разследване заради притесненията около качеството на демокрацията в Унгария.“, посочва Дьори.
„Особено остра е критиката спрямо медийната политика на Орбан, и то не само по отношение на държавните радио и телевизия, а и по отношение на комерсиалните медии и частната преса. В болшинството си те са собственост на приближени до управляващите бизнесмени. А с това е свързано и негодуванието на хората срещу ширещата се корупция в Унгария. С просто око вече е видно, че в обкръжението на премиера и партията му расте броя на милионерите“, каза от своя страна Бакош.
Според него предстоящите през май избори за Европейски парламент „няма да могат да променят констелацията в Унгария“. „Но има сигнали, че опозицията се опитва да състави обща листа за ЕП. Сред унгарците също расте надеждата, че опозицията може да се обедини и да се превърне в реална политическа алтернатива на Виктор Орбан“, добави той.
Въпреки че протести има и в други европейски страни, като тези на „жълтите жилетки“ във Франция, политическият анализатор Габор Дьори не вижда достатъчно прилики между отделните протести, за да се превърнат те в общо движение.
„Има прилики и има много съществени разлики. Мисля, че и двете неща са очевидни. Ако говорим за приликите, протестите във Франция също започнаха като социално недоволство, но всъщност има много повече зад тях. Разликите обаче са много повече - например в хората, които излизат да протестират. Във Франция има населие, докато тук протестите са мирни. Всъщност, това е и една от характеристиките на унгарските протести, докато френските - със сигурност ще бъдат запомнени с погромите през нощта“, каза Дьори.
Нова голяма авария ще остави утре без парно и топла вода жителите на девет столични квартала. От "Топлофикация София" съобщиха, че има повреда на магистрален топлопровод на булевард "Цветан Лазаров" в близост до кръстовището с булевард "Христофор Колумб". Засегнати са живеещите в кварталите "Христо Смирненски", "Гео Милев", "Яворов",..
Общонационалната стачка в Белгия, насрочена за утре, ще доведе до отмяната на полети от София до Брюксел и Шарлероа, както и в обратната посока. Друг полет е отклонен към Нидерландия. Това става ясно от проверка в сайта на двете летища. Отменени са полетите от София до летище "Завентем" утре в 19.40 часа местно време и полетът в обратна..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете за деца. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични..
Новоизбраният Видински митрополит – Негово Високо Преосвещенство Пахомий ще бъде посрещнат в храм "Света Параскева" в монтанското село Сумер. Това ще стане в 12 часа тази събота, съобщи архимандрит Антим, протосингел на Видинска митрополия: "Ще бъде посрещнат на границата между Врачанска и Видинска епархия, в първото селище Сумер ще бъде..
Новият президент на Гърция е Константинос Тасулас, който е бивш председател на парламента. С гласовете на депутатите от управляващата консервативна партия и няколко независими народни представители Константинос Тасулас получи 160 гласа в своя подкрепа. Президентът на Гърция се избира от парламента за пет години с възможност за еднократно..
Европа отново трябва да стане силна. Това заяви пред БНР евродепутатът Сандро Гоци от Renew – "Обнови Европа", бивш италиански държавен секретар по европейските въпроси. Той е избран за член на Европейския парламент от Франция. Евродепутати: Европа трябва да поеме съдбата си Чрез търговски войни към Златния век на Америка ЕК:..
Трима непълнолетни са арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества. Това съобщават от шуменската полиция. След получена информация е извършена проверка в центъра на града на 10 февруари следобед. От непълнолетните са иззети устройства и течност, за които е имало данни, че съдържат наркотично вещество. Назначена е..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е..