Китай прикова вниманието на света с две важни събития тази седмица - посещението на американска делегация за търговски преговори и изненадващата визита на севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Пекин.
В четвъртото си посещение в Китай от година насам Ким разговаря с президента Си Цзинпин за предстоящата си среща с американския държавен глава Доналд Тръмп.
В интервю за „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ проф. Шон Бреслин от Университета „Уоруик“ заяви, че Китай се опитва да насочи Северна Корея по своя път на „бавна либерализация на икономиката“ и нищо чудно влиянието на Пекин върху Пхенян да бъде използвано като част от търговските преговори на високо равнище между Китай и САЩ.
„Вероятно в дългосрочен план по-важни са търговските преговори между САЩ и Китай, защото засягат глобалната икономика. Кризата не е добра за никой. В краткосрочен план обаче със сигурност въпросът със Северна Корея предизвиква много по-голямо внимание. Това, което беше потвърдено и от Южна Корея и след посещението на Ким Чен-ун в Китай, е, че най-вероятно се подготвя нова среща между САЩ и Северна Корея. Съвсем ясно е, че каквото и да се случи на нея, то ще бъде повлияно от разговорите, които се проведоха тази седмица в Пекин“, каза Бреслин.
Според него Китай би искал Северна Корея да тръгне по същия път, по който тръгна самият Пекин през 90-те години, а именно бавно либерализиране на икономиката.
„Това ще постави Китай в много силна позиция и страната ще може да черпи големи ползи от подобна развръзка. Именно затова те заговориха за компромис, т.е. за стъпки и от двете страни, но няма да окажат натиск върху нито една от преговарящите страни, за да направи по-решителни крачки. Много е важно, че Си Цзинпин заговори за нова глава в отношенията със Северна Корея през 2018 г. Преди това имаше много дълъг период без комуникация от двете страни. Мисля, че китайският народ беше много фрустриран от факта, че Северна Корея го игнорира, включително и неговото желание севернокорейците да изоставят толкова опасната си оръжейна програма. След това Северна Корея започна да „узрява“ за поведението си на световната сцена и да се държи като възрастен човек, не като дете. След срещата в Сингапур и след няколкото срещи между севернокорейския и китайския лидер, мисля, че се стигне „китайски път“ на реформи в Северна Корея“.
Според проф. Бреслин Си Цзинпин иска да бъде глобален лидер, а за да бъде такъв, трябва да постигне определени резултати.
„Ядреното обезоръжаване на полуострова със сигурност е сред най-важните задачи, но е ясно, че това не може да стане мигновено. Изстрелването на ядрени ракети бе прието много тежко в Китай - и от хората, и от партията. Мисля, че между Китай и Северна Корея имаше нещо като негласно споразумение от типа: „Ако действате внимателно с ядреното оръжие, ние ще ви пазим от по-сериозни санкции от останалия свят“. Изведнъж Северна Корея започна да действа „отговорно“ с ядрената си сила и това веднага бе отразено от Пекин като позитив. В дългосрочен план Китай също иска ядрено обезоръжаване, защото последното нещо, от което страната се нуждае, е агресивна Северна Корея, която създава напрежение на полуострова. Освен това, ако се стигне дотам, може да се провокират и останалите държави - например Япония, да инвестира повече в оръжия. Тук вече не говорим само за Северна Корея, а за сигурността на Китай“.
Проф. Бреслин смята, че в Китай следват определена линия на поведение.
„Ако говорите с хората там, както аз често правя, те ще ви кажат две неща. Първото е, че е приоритетно намирането на решение между Съединените щати и Северна Корея. Китай има влияние, но не е основният играч. Второто е, че може би битува убеждението, че санкциите (срещу Северна Кореа) не работят. Всъщност, 2017-а и 2018-а доказаха, че те работят. Така или иначе ситуацията в отношенията между Съединените щати и Северна Корея и между Северна и Южна Корея е много крехка. Всяко притискане на Северна Корея може да доведе до нейния колапс или по-лошо - до нови тестове на ядрени ракети. Северна Корея не бива да става агресивна отново. Сега е постигнат един много тънък баланс и ние не трябва да се допуска неговото пропукване. Именно затова са били разговорите в Пекин“.
Британският експерт допуска, че влиянието на Китай върху Северна Корея може да бъде използвано от Пекин в търговските преговори с Вашингтон.
„Възможно да видим връзка между двете теми, макар че аз не съм сигурен точно по какъв начин. Сигурно е обаче, че отношенията между Пекин и Вашингтон са изключително важни в световен мащаб и влиянието на Китай в региона може да се окаже важен инструмент в преговорите“, каза проф. Бреслин.
Чуйте интервюто в звуковия файл
Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..
Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..
Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..
Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..
Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..
Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.