По случай 90 години от рождението на Йордан Радичков Пловдив е домакин на единствената по рода си изложба, посветена на автора.
„Неосветените дворове“ представя няколкомесечните пътувания на Радичков из сибирската шир в началото на 60-те години на миналия век, както и документалния филм „Черказки хроники“ на режисьора Димитър Петков.
Сред акцентите в днешната програма е премиерата на танго операта от Пиацола - „Мария от Буенос Айрес“. Спектакълът е със специалното участие на Люси Дяковска.
Преди обед с подбрана програма ще посрещат децата Народната библиотека „Иван Вазов“ и Етнографският музей.
С вход „свободен“ ще са още Природонаучният музей и Домът на киното.
„Музейко“ също ще е в Пловдив, за да представи едни от най-популярните открития на 19 и 20 век.
Пътуващата изложба „Еврика“ е експозиция на интерактивни модули, които децата могат да видят в Регионалния исторически музей.
Европейската столица на културата предизвика празник, изказа мнение пред БНР Диана Андреева, директор на Националната обсерватория за икономика на културата, по повод откриването в Пловдив. Според нея това ще бъде успешна година за града и региона:
„Изключително мащабна и амбициозна кула беше построена, за първи път имаше такова технологично нововъведение при откриване. В тази технологична система бяха поместени около 1500 души – доста рисково, но в крайна сметка без какъвто и да било инцидент. Въпреки лошото време, имаше страшно много хора“.
„Това, което ми се иска да се случи през тази година, е този голям шанс, който има България по отношение на развитие на културата и изкуствата, да бъде използван по най-добрия начин. Може би трябва да се научим да бъдем с малко по-притъпена злоба, завист. Това е изключителен шанс и в България да направим един преглед на нашата културна политика, на нашите приоритети, до колко те се доближават до тези на другите страни-членки от ЕС, да помислим за това дали може през културни дейности да бъдат възстановявани региони, могат ли те да бъдат двигател за икономически растеж, както ще се случи в Пловдив“, коментира Андреева в предаването „Неделя 150“. По думите й Пловдив е оценен като град с потенциал. Тя подчерта, че бюджетът на Матера за Европейска столица на културата е около 400 млн. евро, а сумата за Пловдив е десетократно по-малка.
През събитията ще видим мултикултурността, ще видим защо е избран слоганът „Заедно“, подчерта Андреева. За нея е много важно Европейската столица на културата да успее да измести в дневния ред на политиците говоренето: „За съжаление, културата не присъства в тяхното ежедневие, в тяхното говорене. Културата в България трябва да бъде национален приоритет“.
Има инфраструктурни проекти в града, които не само са забавени, а изпуснати, отбеляза Диана Андреева. Според нея ще бъде направен преглед по отношение на отговорностите, който трябва да е на национално ниво:
"Вчера до 16 ч. на сайта на Министерството на културата нямаше една дума за това, че се открива Европейска столица на културата. Не мога да разбера тази културна политика, не я подкрепям. Това може би е белег за това какво взаимодействие се случва в рамките на това партньорство на национално ниво. Това е обща кауза, обща задача на българските граждани и на всички институции".
Откриването на „Пловдив - европейска столица на културата“ предизвика интереса на италианските медии. Те представят града с богат снимков материал и разказват за неговата хилядолетна история, разказа кореспондентът на БНР в Италия Елена Шаханова.
Изтъква се, че Пловдив е първият български град - културна столица на Европа, който съществува от над 6000 години. Притежава уникален римски амфитеатър, който заедно със Стария град, определен като „очарователен“, са най-сниманите обекти от пратениците на италианските медии. Разказва се за неговото стратегическо значение през вековете като пътен, търговски и културен център между Западна Европа и Изтока. Описва се, че е изграден на седем хълма на бреговете на река Марица, където има доказателства от присъствието на траки и римляни, от преминаването на византийци и османци.
Ежедневникът „Република” дори определи Пловдив като съперник на Матера - италианския град на европейската култура, чието откриване е на 19-и януари.
Министърът на културата Алберто Бонисоли пожела на Пловдив успех и заяви, че „двете културни столици са обединени от богата история, имат неоценимо материално и нематериално наследство, което да бъде споделено и да стане част от европейската култура”.
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..