Случилото се в село Войводиново след побоя над военнослужещ е показателен за цялото българско общество. Такова мнение изказа пред БНР социалният антрополог Харалан Александров.
„Това е типичен пример за това как битов конфликт или криминален случай с лекота се етнизира. Първият обяснителен модел, който заварваме в колективното си въображение за този тип инциденти, е, че в основата на конфликта е етноса. Това е доста притеснително, но в никакъв случай не е нещо ново. Да използваме етническия произход като свръхобяснение е типична структура на ума, която съществува не само в българското общество. Така сме устроени. Нашите умове се опитват да видят порядък и да произведат обяснение и логика в хаоса на живота. Затова много често работят с тежки генерализации. Опасното на този тип мислене е, че той е естествено – забелязваме повърхностните различия и им придаваме по-дълбок смисъл. Етническите обяснения най-често са конструкти на нашия ум, въображение или култура, които прикриват реалността, а не я обясняват. Трябва да сме много внимателни с първото обяснение, което ни идва на ум, обикновено под напора на емоционалното възмущение“, обясни Александров в предаването „Неделя 150“ и даде пример с изказването на вицепремиера Красимир Каракачанов след случая. Според него ромите са наясно, че за индивидуално провинение може да последва колективна санкция или възмездие.
Социалният антрополог смята, че сме били опасно близо до задълбочаване на конфликта. Той е категоричен, че трябва да си дадем сметка за това какво става, да извлечем поуките си, както и да сме по-предпазливи в говоренето и мисленето си:
„Добре би било политическите лидери да са не просто внимателни, а да имат леко съмнение в лесните обяснения, които им идват на ум. Особено трябва да се предпазват от огромното изкушение да трансформират в политическо действие или лозунг първичните, примитивни настроения на групите“.
Културата на гетото ежедневно произвежда поводи за разтревожване, каза Харалан Александров и добави:
„Ние сме в трудната ситуация да се удържаме, за да не дадем племенен отговор на тези предизвикателства и провокации“.
Баки Хюсеинов – зам.-председател на Комисията за защита от дискриминация и бивш заместник социален министър, се съгласи с изказването на Александров.
„Не би трябвало да има такова говорене от министерства и държавни институции за интеграцията. Този потенциал е икономически, това е български потенциал и той трябва да бъде използван от държавата. Тези хора трябва да се образоват и да бъдат полезни както на своите семейства, така и на пазара на труда, плащайки си данъците и осигурителните вноски. Всички имаме интерес от това всички български граждани да можем да ги използваме на пазара на труда“, коментира той. По думите му, България никога не е деляла своите народи на етническа основа.
„България е толерантна държава. Сега в един момент да се противопоставят едни етнически групи на други – не е много сериозно“, смята Хюсеинов. Според него има напредък по отношение на интеграцията на ромите, но това не е достатъчно. Той е категоричен, че трябва да има последователна политика по този въпрос, за да може постепенно да започнат да се решават проблемите.
Нямаме политика по отношение на местните органи на власт, подчерта още Баки Хюсеинов и изказа мнение, че кметовете трябва да са ангажирани повече. Според него тази политика трябва да се води с участието на ромите.
"Учудвам се на изказването на вицепремиера Каракачанов за това, че трябва да се обвързва посещението на децата в училище със социалните помощи. Това е направено много отдавна, а ние тепърва ще откриваме топлата вода", коментира зам.-председателят на Комисията за защита от дискриминация. Той посочи, че са получили 4-5 жалби по отношение на изказвания на Каракачанов за ромите:
"Да се сложи ромският контингент под общ знаменател е несериозно. Тук трябва да се намеси правителството, за да може да има баланс и спокойствие в държавата по отношение на етнизирането на проблема".
Харалан Александров добави в този смисъл, че инвестицията в социалната инфраструктура драматично не достига. По думите му парите, които се дават, не са достатъчни сравнено с мащабите на проблема.
Според него навлизането в изборна година може да блокира и да върне назад добрите процеси, които се случват.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот, без който е невъзможно съществуването на солидарно и демократично общество, посочва президентът Румен Радев по повод международния ден на труда. Държавният глава добавя, че не трябва да допускаме благата на труда да се ограбват от овластена корупция и..
Държавата трябва да покаже нулевата си толерантност към използването на недеклариран труд и незачитането на правилата за безопасност, посочва социалният министър Борислав Гуцанов в приветствие, публикувано на интернет страницата на министерството. Той добавя, че безопасността на работното място и спазването на трудовите права са от съществено значение...
При ново нападение с дрон срещу Одеса са загинали двама души, а още петима - ранени, съобщиха местните власти. При нападението са били повредени няколко многоетажни жилищни сгради, супермаркет, училище и автомобили, написа рано тази сутрин областният управител Олег Кипер в социалната мрежа "Телеграм". Атакуван е бил и източноукраинският град Харков.
Плевен е подредена изложба, посветена на 1 май. В Регионалния исторически музей могат да се видят занаятчийски принадлежности от колекцията на Иван и Мая Петкови от село Обнова. Къщата на семейство Петкови е обявена за паметник на културата с местно значение. От събираните през годините и подредени днес предмети всеки може да получи..
Напълно овладян е пожарът, възникнал снощи в Невестинско, съобщи тази сутрин за БНР директорът на Горското стопанство инж. Иван Иванов, на мястото е екип, който следи за евентуално подновяване на огъня. Пожарът възникна изцяло в горска територия и обхвана около 50 декара иглолистна и широколистна гора в района на селата Илия, Църварица и Горно..
Кипърски гърци и кипърски турци ще отбележат днес заедно 1 май с общ митинг под мотото "Рамо до рамо за мир и солидарност" в столицата Никозия. Днес се навършват и 100 години от първото честване на Деня на труда на острова. Съвместната проява на двете кипърски общности се организира от водещия кипърски синдикат ПЕО и 7 кипърски турски профсъюза,..
Започват тридневните тържества по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука, организирани от Варненската и Великопреславска митрополия на БПЦ. Празненствата ще се състоят във Варна, Плиска и Шумен, а българският патриарх Даниил ще оглави тържествените богослужения за двете..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..