Авторката описва синдрома на електронния екран и предлага оздравителна програма за отказ от устройствата и възстановяване на психичното здраве на децата.
Децата, прекарващи продължително време пред екрана, са превъзбудени, преживяват нервни сривове и дребни разочарования, често изпадат в пристъпи на гняв, стават непокорни, инатливи и неорганизирани - така Виктория Дънкли обрисува промените в поведението на децата, прекарващи твърде дълго пред екраните на електронни устройства.
"Детето е раздразнително. Не може да се контролира винаги. Когато получи някаква забележка от родителите си да се отдели от екрана, от конзолата, то реагира бурно. Това са промени, които всеки родители може да забележи у детето си и те основно се дължат на прекарването на много време пред екрана", разказа в предаването "Закуска на тревата" редакторът на книгата Любомир Русанов от издателство „Пан“.
"Виктория Дънкли си позволява да постави под съмнение много от съвременните догми на обществото. Едно от нещата, които тя много решително критикува, това е компютризацията на училищата и въвеждането на т.нар. дигитално обучение. С много примери (тя ползва изключително много емпиричен материал), изследвания, които се правят в тази област – тя доказва, че, например, при използване на интерактивни дъски и дигитални учебници успеваемостта при децата намалява, и то съществено. И това се отнася за различни точки на света. Не само в Щатите, но и в Европа, цитира дори изследвания в съседна Румъния", посочи редакторът на изданието.
Авторката описва физиологичните разстройства, които настъпват при зависимите от екрана деца и ги сравнява с наркотичната зависимост.
Родителите, които решат да приложат оздравителната програма за рестарт на детския ум, е добре да се консултират и с психолог. Дънкли съветва всички електронни устройства не само да се изключат, но и да се изнесат физически от дома, особено в случаите на тежки зависимости.
"Много родители смятат, че не е вредно, когато детето гледа образователни филмчета или леки клипчета без агресия. Проблемът, обаче, според д-р Дънкли, не е в съдържанието, а в продължителността", подчерта Русанов.
Виктория Дънкли смята, че безопасно е прекарването пред екрана по час на ден, максимум два, и то контролирано и целенасочено – например с образователна цел.
Тя смята категорично, че на деца под 3 години не трябва да се дават никакви екранни устройства.
Темата е разгледана в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..