„Постарахме се да осигурим преживяване на най-високо международно ниво за Пловдив, търсили сме възможно най-доброто“. Това каза в съвместното предаване на "Хоризонт" и Радио Пловдив „Сто-лица култура“ артистичният директор на „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева.
Такъв тип спектакли са напълно непознати в България, каза тя и обясни:
„Тук няма такава традиция – да се финансира по-солидно културата по принцип, за да стигнем до такива мащаби и спектакли навън, в градска среда. Нормално е да предизвика множество и най-различни реакции. Това със сигурност ще остане като траен образ на Пловдив като Европейска столица на културата“.
Невъзможно е човек да откликне на всички очаквания и мнения, категорична е Куюмджиева. Според нея важното е да се доверим на експерти и професионалисти, хора с опит. По този начин залагаме гаранции, че няма да се изложим, добави тя.
По думите ѝ сцената е сложена точно на това място, защото друго място не може да събера тази многобройна публика.
Куюмджиева посочи още, че в програмата има събития, които са със свободен достъп, но има и такива, при които е нужно закупуването на билет.
Италианският град Матера избира коренно различен подход, казва Росела Тарантино - представител на „Матера 2019“. Там откриването ще е на 19 януари и ще продължи през целия ден. Ще се съберат оркестри от цял свят, като ще има и момент на тъмнина и тишина, разказа тя. По думите й по този начин организаторите искат да подчертаят проблема с шума.
„Единственото нещо, което искам да се промени, е отношението на хората. То вече се променя, защото Матера е много по-известен отпреди. Промяната е, че градът вече не е само туристическа дестинация, но и културна такава“, обясни Тарантино пред БНР.
По думите ѝ всеки посетител на града може да си закупи паспорт от 19 евро за цялата година, с който може да посети всички събития.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..