Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постарахме се откриването на ЕСК да е възможно най-добро

| обновено на 14.01.19 в 16:02

„Постарахме се да осигурим преживяване на най-високо международно ниво за Пловдив, търсили сме възможно най-доброто“. Това каза в съвместното предаване на "Хоризонт" и Радио Пловдив „Сто-лица култура“ артистичният директор на „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева.

Такъв тип спектакли са напълно непознати в България, каза тя и обясни: 

„Тук няма такава традиция – да се финансира по-солидно културата по принцип, за да стигнем до такива мащаби и спектакли навън, в градска среда. Нормално е да предизвика множество и най-различни реакции. Това със сигурност ще остане като траен образ на Пловдив като Европейска столица на културата“.

Невъзможно е човек да откликне на всички очаквания и мнения, категорична е Куюмджиева. Според нея важното е да се доверим на експерти и професионалисти, хора с опит. По този начин залагаме гаранции, че няма да се изложим, добави тя.

По думите ѝ сцената е сложена точно на това място, защото друго място не може да събера тази многобройна публика.

Куюмджиева посочи още, че в програмата има събития, които са със свободен достъп, но има и такива, при които е нужно закупуването на билет.

Италианският град Матера избира коренно различен подход, казва Росела Тарантино - представител на „Матера 2019“. Там откриването ще е на 19 януари и ще продължи през целия ден. Ще се съберат оркестри от цял свят, като ще има и момент на тъмнина и тишина, разказа тя. По думите й по този начин организаторите искат да подчертаят проблема с шума.

„Единственото нещо, което искам да се промени, е отношението на хората. То вече се променя, защото Матера е много по-известен отпреди. Промяната е, че градът вече не е само туристическа дестинация, но и културна такава“, обясни Тарантино пред БНР.

По думите ѝ всеки посетител на града може да си закупи паспорт от 19 евро за цялата година, с който може да посети всички събития.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

08.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 08.09.24 година.

публикувано на 08.09.24 в 08:15
Законите на Мърфи

01.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.09.24 година.

публикувано на 01.09.24 в 08:15
Слав Киров

Екстремните спортове 18 - 25 август 2024

Слав Киров постигна 6 място на Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки , в Гуянг, Китай. Победи японецът Юсуки Сугимото, а втори се класира румънецът Дариус Рапа, следван от Шион Омата, Япония. В другата възрастова група Боян Киров се класира на 19 място при юношите, а Валисия Мей - на 28 място. Николай Николов победи в..

публикувано на 25.08.24 в 14:52

25.08.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 25.08.24 година. "Тези с голямото си его сами се спъват в него!". Това е изречението на месеца, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин.

публикувано на 25.08.24 в 08:15

Могъщата поезия на Никола Фурнаджиев

Никола Фурнаджиев е роден на 27 май 1903 година в Пазарджик. Сменя няколко специалности в СУ "Климент Охридски", накрая завършва философия и педагогика. На 20 години той става пряк свидетел на Септемврийското въстание 1923 година и на неговите жертви и е смятал, че България е била почти на границата на гражданска война. Това го потриса и той не може..

публикувано на 25.08.24 в 04:41

Клод Дебюси - геният в сянка

Клод Дебюси е гениален френски композитор, създател и най-голям представител на течението импресионизъм в музиката. Със своето творчество той тласка развитието на музикалното изкуство по нови пътища. В произведенията си той пресъздава мислите и настроенията с една нова чувствителност. Новаторството му се изявява навсякъде - и в областта на хармонията, и..

публикувано на 22.08.24 в 03:00
Гашербрум IV

Екстремните спортове 11 - 18 август 2024

Спасителна акция се провежда по склоновете на Гашербрум IV (7925 м) в Пакистан. Екип от елитни руски алпинисти е пометен от лавина, докато се е опитвал да свали тялото на сънародника си Дмитрий Головченко, изчезнал в района миналата година. Експедицията сега е водена от неговия партньор в редица изкачвания Сергей Нилов, а в състава й са Михаил..

публикувано на 18.08.24 в 15:44