Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Тончев – Искрата: Психическият тормоз е по-невидимата, но по-тежка част на тормоза

Снимка: nmd.bg /Национална мрежа за децата/

Над половината тийнейджъри по света са били поне веднъж обект на насилие от страна на връстници във и около училище. Физическото насилие и тормозът пречат на образованието на над 150 милиона деца на възраст 13-15 години. Това показват данни от проучване на УНИЦЕФ. Учениците в България са сред челните 10 от общо 43 изследвани страни, засегнати от проблема „училищен тормоз“. По данни на МОН през 2017 г. над 80% от българските училища са подавали поне един сигнал за насилие над дете. Затова УНИЦЕФ си постави за цел с кампанията „Заедно срещу насилието в училище“ да повиши разбирането и чувствителността по темата и да намали толерантността към различните прояви на училищен тормоз.

Тригодишната програма предвижда в процеса да се включат всички – деца, учители, родители и цялото общество. Нейни застъпници са и известни сред младите хора личности. Един от тях – изпълнителят и автор Искрен Тончев - Искрата, каза пред БНР:

„Музиката е едно оръжие. Начинът, по който аз мога да се включа като изпълнител, е с присъствието си и с мнението си. Понеже доста млади хора следят творчеството ми, бих могъл да бъда полезен, като се включвам срещу насилието. Някои изпълнители и известни хора отричат тази отговорност, но я има“.

Психическият тормоз е по-невидимата, но по-тежка част на тормоза, сподели изпълнителят за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“. Той е завършил гимназия през 2012-а и още тогава проблемът е бил осезаем:

"И аз съм бил жертва на тормоз под една или друга форма. Смених доста училища и често се озовавах в среда по-скоро от непознати. Минавах през доста форми от това като по-малък да ти вземат топката, да те обиждат,  да те притесняват до това в тийнейджърски години, когато съм дружал с престъпници из града. Мога да кажа, че съм бил и от двете страни на проблема, затова съм още по-навит да се включа в тази кампания".

Доста често, когато човек е бил от страната на жертвата, после подсъзнателно това може би се изявява под форма на агресия. Това сме го виждали стотици хиляди пъти. Много важно е да се знае, че не трябва да заставаме в опозиция срещу една от страните, а трябва да разберем и двете страни, да разберем какъв е проблемът в главата на един човек, който упражнява насилие. От друга страна, всеки, който се е почувствал обект на насилие – физическо, емоционално, психическо вкъщи или в училище – да няма страх да говори за проблема пред хора, които намира за авторитет пред себе си. Трябва да се споделя“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

В сградата на Националния дворец на културата бе открита интерактивна инсталация на УНИЦЕФ в рамките на кампанията „Заедно срещу насилието в училище”.

Виртуална инсталация показва какво чувства дете, подложено на насилие

Детският фонд на ООН – УНИЦЕФ, представи интерактивна инсталация с виртуална реалност. Това е част от кампанията "Заедно срещу насилието в училище". От днес до края на седмицата всеки ще може да се постави на мястото на стотици ученици в България,..

публикувано на 11.12.18 в 16:07
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии",..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан..

публикувано на 21.02.25 в 11:06
Росен Босев

Сарафов поиска възобновяване на делото за клевета срещу журналиста Росен Босев

Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил..

публикувано на 21.02.25 в 11:06

Депутатите създадоха временна комисия за проблемите на безопасността на движението

Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на..

публикувано на 21.02.25 в 11:02

Работа в студа: Какво трябва да знаем?

Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата..

публикувано на 21.02.25 в 11:01

ПП и ГЕРБ в спор: Всички предложени кадри за регулаторите ли са свързани с Пеевски?

ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влиянието на Пеевски..

публикувано на 21.02.25 в 10:35