Зам.-министърът на икономиката Александър Манолев и македонският му колега Кире Наумов откриха днес нова Служба по търговско-икономически въпроси в Скопие.
България е сред шестте най-големи инвеститори в Македония, за последните 10 г. българският бизнес е инвестирал над 800 млн. евро, съобщи Манолев на церемонията.
Той посочи, че от септември в Скопие България има търговски аташе и за този кратък срок интересът е „много сериозен“ - от български и македонски компании. За 6 месеца през 2018 г. са инвестирани повече средства от български компании в Македония, отколкото за последните две години, добави Манолев.
България и Македония ще работят за общ граничен контрол. Това беше обявено след срещата на Томислав Дончев с македонския му колега Кочо Ангюшев в рамките на форума.
Приоритетно правителствата ще работят за изграждането на транспортния коридор номер 8 и жп линията по направлението Скопие-София, заяви македонският вицепремиер.
"Ако искате да имате достъп до пристанищата на Черно море или до пристанищата на река Дунав, вие нямате друг избор, освен да возите с камиони или с железница да ходите през други държави, което е много скъпо", каза Ангюшев .
От своя страна, вицепремиерът Дончев открои и сътрудничеството в сектор енергетика. Обяви, че е възможно и македонско участие в проекта АЕЦ "Белене", както и търгуване на природен газ от хъб „Балкан“, когато бъде изграден.
"България подготвя процедура за втора ядрена електроцентрала, базирана и на частни инвестиции, но с държавно участие. Ние сме отворени за участие на наши съседи, партньори, приятели в този проект и мисля, че още в следващите месеци, понеже нещата в България са в напреднала фаза, трябва да проведем конкретни разговори в тази посока. Потенциал има. Само маркирам газовия сектор. Виждате как вървят пазарите и на газ, и на електроенергия в Европа. Те вървят към регионализация".
По думите на Томислав Дончев има смисъл Македония да се включи в проекта "Белене": "Ние готвим процедура за привличане на стратегически инвеститор. Въпреки това държавата ще запази един дял, защото ние имаме собственост, реактори, площадка, лицензи, разрешителни, но считаме, че ако има наши съседи, приятели, партньори, които също искат да участват в проекта, такава възможност трябва да бъде осигурена".
Интересът на Република Македония по темата потвърди вицепремиерът Ангюшев: "Мисля, че има техническа логика в това Македония да участва в проекта "Белене" дългосрочно, имайки предвид, че резервите на въглища в Македония са ограничени".
За другия голям проект – за газовия хъб "Балкан", съседката ни също е добре дошла, смята Дончев: "Газовият хъб "Балкан" освен газова свързаност, той е търговска платформа. Освен всичко друго ще е и дружество. Ние нямаме намерения то да бъде изцяло българско. Ще поканим наши приятели, съседи и партньори също да участват".
Посочи, че приоритет за двете правителства е изграждането на пътна и жп връзка, която да улесни бизнеса. До няколко месеца обаче е възможно да има общ граничен контрол, са се договорили двамата вицепремиери: "Трябва да се вземе решение на територията на коя от държавите ще е смесеният екип за влизане, за излизане. Трудно ми е да направя прогноза, но според мен говорим за месеци".
Експертите прогнозират бързо развитие на бизнес отношенията между двете страни, след като Република Македония стане член на НАТО, предпоставка е и изграждането на пътната и жп свързващата инфраструктура, каза пред БНР Владимир Владимиров – вицепрезидент на Българо-македонския бизнес клуб:
"Всеки, който е пътувал – това са мнозинството от македонските и българските граждани, знае, че тези 220 километра се взимат за три и половина-четири, четири-четири и половина часа в зависимост от границата, и това е нещо, което двете правителства вече са заявили и ние вярваме, че те ще изпълняват своите заявки. Ще подобрим инфраструктурата, така че да можем да се качим в колата след 5 или след 10 години от София и да стигнем за два часа до Скопие".
Целта на събитието е създаването на благоприятни условия за развитие на двустранните търговски отношения. Форумът е първата голяма среща на бизнеса от България и от Република Македония след подписания преди година и половина договор за приятелство и добросъседство.
Българските компании представят секторите: миннодобивна индустрия, строителство, транспорт, земеделие, хранителни продукти, биохрани, туризъм.
В делегацията са включени заместник-министри на икономиката и на туризма, кметовете на Кюстендил, Дупница и Белица.
Вътрешното министерство пусна за обществено обсъждане дълго чаканите правила за работата на регистъра на педофилите. В списъка на педофилите ще влизат осъдените по глава "Разврат" от Наказателния кодекс. Както и от базите данни в ЕС. Наредбата задължава работодателите да проверяват служителите си за присъствие в регистъра, ако извършват..
След заседание на ръководството на "ДПС - Ново начало" лидерът на формацията Делян Пеевски обяви, че формацията е само с един лидер - самият той. Пеевски също така обяви, че Джевдет Чакъров е изключен. "Чакъров е изключен. Всички самоизключили се от партията са изключени и им пожелавам успех. Всички, които вече са членове реално на друга..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят..
Партия "Възраждане" кани всички политически формации в 51-вото Народно събрание на разговор, без ГЕРБ, "ДПС - Ново начало" и "Алианс за права и свободи". Разговорите са насрочени за сряда в сградата на Народното събрание. Пресцентърът на партията съобщава, че поканите са били изпратени вчера. От 14 ч. утре е срещата с БСП, от 15 - с ИТН, от 16 - с..
Лидерите на водещите демокрации от Групата на седемте (Г-7) изразиха непоколебима си подкрепа за Украйна толкова дълго, колкото е необходимо и потвърдиха ангажимента да продължават да налагат сериозни разходи на Русия за нейното нахлуване в Украйна чрез санкции, контрол върху износа и други мерки, предаде Ройтерс. Декларацията е по..
Германският Бундестаг може да гласува за доставка на ракети "Таурус" за Украйна още преди изборите. Това предложение направи либералната Свободно-демократическа партия. Според германските либерали Германия може да достави ракети "Таурус" на Украйна, ако Бундестагът гласува за това още преди насрочените за февруари предсрочни избори. Лидерът на..
Напояването на земеделските площи, административната тежест и липсата на преработвателни предприятия в Северна България бяха сред основните проблеми, които дискутираха овощари по време на откритото днес в Русе изложение. Специализираното изложение "Дунавски овощари" бе открито днес в русенската спортна зала, където на площ от над 3000 кв.м...
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..
" В момента няма подходяща ситуация за протести. Нека да видим какво се случва. Предполагам, че със затоплянето на времето, след зимата, ще очакваме..