Зам.-министърът на икономиката Александър Манолев и македонският му колега Кире Наумов откриха днес нова Служба по търговско-икономически въпроси в Скопие.
България е сред шестте най-големи инвеститори в Македония, за последните 10 г. българският бизнес е инвестирал над 800 млн. евро, съобщи Манолев на церемонията.
Той посочи, че от септември в Скопие България има търговски аташе и за този кратък срок интересът е „много сериозен“ - от български и македонски компании. За 6 месеца през 2018 г. са инвестирани повече средства от български компании в Македония, отколкото за последните две години, добави Манолев.
България и Македония ще работят за общ граничен контрол. Това беше обявено след срещата на Томислав Дончев с македонския му колега Кочо Ангюшев в рамките на форума.
Приоритетно правителствата ще работят за изграждането на транспортния коридор номер 8 и жп линията по направлението Скопие-София, заяви македонският вицепремиер.
"Ако искате да имате достъп до пристанищата на Черно море или до пристанищата на река Дунав, вие нямате друг избор, освен да возите с камиони или с железница да ходите през други държави, което е много скъпо", каза Ангюшев .
От своя страна, вицепремиерът Дончев открои и сътрудничеството в сектор енергетика. Обяви, че е възможно и македонско участие в проекта АЕЦ "Белене", както и търгуване на природен газ от хъб „Балкан“, когато бъде изграден.
"България подготвя процедура за втора ядрена електроцентрала, базирана и на частни инвестиции, но с държавно участие. Ние сме отворени за участие на наши съседи, партньори, приятели в този проект и мисля, че още в следващите месеци, понеже нещата в България са в напреднала фаза, трябва да проведем конкретни разговори в тази посока. Потенциал има. Само маркирам газовия сектор. Виждате как вървят пазарите и на газ, и на електроенергия в Европа. Те вървят към регионализация".
По думите на Томислав Дончев има смисъл Македония да се включи в проекта "Белене": "Ние готвим процедура за привличане на стратегически инвеститор. Въпреки това държавата ще запази един дял, защото ние имаме собственост, реактори, площадка, лицензи, разрешителни, но считаме, че ако има наши съседи, приятели, партньори, които също искат да участват в проекта, такава възможност трябва да бъде осигурена".
Интересът на Република Македония по темата потвърди вицепремиерът Ангюшев: "Мисля, че има техническа логика в това Македония да участва в проекта "Белене" дългосрочно, имайки предвид, че резервите на въглища в Македония са ограничени".
За другия голям проект – за газовия хъб "Балкан", съседката ни също е добре дошла, смята Дончев: "Газовият хъб "Балкан" освен газова свързаност, той е търговска платформа. Освен всичко друго ще е и дружество. Ние нямаме намерения то да бъде изцяло българско. Ще поканим наши приятели, съседи и партньори също да участват".
Посочи, че приоритет за двете правителства е изграждането на пътна и жп връзка, която да улесни бизнеса. До няколко месеца обаче е възможно да има общ граничен контрол, са се договорили двамата вицепремиери: "Трябва да се вземе решение на територията на коя от държавите ще е смесеният екип за влизане, за излизане. Трудно ми е да направя прогноза, но според мен говорим за месеци".
Експертите прогнозират бързо развитие на бизнес отношенията между двете страни, след като Република Македония стане член на НАТО, предпоставка е и изграждането на пътната и жп свързващата инфраструктура, каза пред БНР Владимир Владимиров – вицепрезидент на Българо-македонския бизнес клуб:
"Всеки, който е пътувал – това са мнозинството от македонските и българските граждани, знае, че тези 220 километра се взимат за три и половина-четири, четири-четири и половина часа в зависимост от границата, и това е нещо, което двете правителства вече са заявили и ние вярваме, че те ще изпълняват своите заявки. Ще подобрим инфраструктурата, така че да можем да се качим в колата след 5 или след 10 години от София и да стигнем за два часа до Скопие".
Целта на събитието е създаването на благоприятни условия за развитие на двустранните търговски отношения. Форумът е първата голяма среща на бизнеса от България и от Република Македония след подписания преди година и половина договор за приятелство и добросъседство.
Българските компании представят секторите: миннодобивна индустрия, строителство, транспорт, земеделие, хранителни продукти, биохрани, туризъм.
В делегацията са включени заместник-министри на икономиката и на туризма, кметовете на Кюстендил, Дупница и Белица.
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на Синдрома на Кабуки. Той е на 4 години и вече ходи на детска градина. Децата в норма, онези, които са без увреждания, са неговата среда, която му влияе изключително добре, споделя неговата..
Да не се заблуждаваме, че Шенген е някаква панацея - ще облекчи най-вече транспортния сектор и производството, но с това вървят редица задължения и отговорности, за които трябва да внимаваме. Това каза пред БНР Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията. "Приемането на България в Шенген не е дипломатически успех, а е следствие от..
Над 30 години се занимавам с опера и моя мечта винаги е била да изпълня операта "Порги и Бес" на Гершуин . Тя беше трудно осъществима, защото когато Гершуин я е написал, изрично е забранил да се изпълнява от хора, които не са с тъмна кожа. Това сподели гост-диригентът Владимир Кираджиев в интервю пред БНР. Той ще дирижира концертно..
Все още са в неизвестност стотици жители на френския отвъдокеански архипелаг Майот след опустошителния циклон "Шидо" в събота, който срина из основи населените места. Още не е известен броят на жертвите в Майот, вероятно те са стотици, близо 1500 са ранените, както съобщи следобед в парламента новият френски премиер Франсоа Байру. Той..
Руската армия засилва атаките си в руската Курска област, която украинците частично контролират от началото на август. "Трети последователен ден врагът атакува интензивно в Курска област", заяви главнокомандващият украинските въоръжени сили генерал Олександър Сирски. По думите му руснаците активно използват в боевете севернокорейски войници,..
Реалностите не са толкова лоши. Всяка година постъпленията скачат между 5 и 7 млрд. лева, но не с 20 млрд. лева и трябва да сме реалисти. Така коментира проектобюджет 2025 доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и съветник в БСК, в интервю пред БНР. Той препоръча за бюджета "адекватно на постъпленията да изчислим разходната част –..
Като политическа спекулация определи директорът на завода за обработка на отпадъци в София инж. Николай Савов твърденията на общинските съветници от ГЕРБ-СДС, че са подправяни документи до Регионалната инспекция по околна среда и води. Той е категоричен, че в завода не се депонират повече от обявените отпадъци и съоръженията работят добре. В завода..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..
Внесеният проектобюджет за следващата година предизвика недоволство в различни обществени сектори. Преди дни зърнопроизводителите обявиха, че са в..