Зам.-министърът на икономиката Александър Манолев и македонският му колега Кире Наумов откриха днес нова Служба по търговско-икономически въпроси в Скопие.
България е сред шестте най-големи инвеститори в Македония, за последните 10 г. българският бизнес е инвестирал над 800 млн. евро, съобщи Манолев на церемонията.
Той посочи, че от септември в Скопие България има търговски аташе и за този кратък срок интересът е „много сериозен“ - от български и македонски компании. За 6 месеца през 2018 г. са инвестирани повече средства от български компании в Македония, отколкото за последните две години, добави Манолев.
България и Македония ще работят за общ граничен контрол. Това беше обявено след срещата на Томислав Дончев с македонския му колега Кочо Ангюшев в рамките на форума.
Приоритетно правителствата ще работят за изграждането на транспортния коридор номер 8 и жп линията по направлението Скопие-София, заяви македонският вицепремиер.
"Ако искате да имате достъп до пристанищата на Черно море или до пристанищата на река Дунав, вие нямате друг избор, освен да возите с камиони или с железница да ходите през други държави, което е много скъпо", каза Ангюшев .
От своя страна, вицепремиерът Дончев открои и сътрудничеството в сектор енергетика. Обяви, че е възможно и македонско участие в проекта АЕЦ "Белене", както и търгуване на природен газ от хъб „Балкан“, когато бъде изграден.
"България подготвя процедура за втора ядрена електроцентрала, базирана и на частни инвестиции, но с държавно участие. Ние сме отворени за участие на наши съседи, партньори, приятели в този проект и мисля, че още в следващите месеци, понеже нещата в България са в напреднала фаза, трябва да проведем конкретни разговори в тази посока. Потенциал има. Само маркирам газовия сектор. Виждате как вървят пазарите и на газ, и на електроенергия в Европа. Те вървят към регионализация".
По думите на Томислав Дончев има смисъл Македония да се включи в проекта "Белене": "Ние готвим процедура за привличане на стратегически инвеститор. Въпреки това държавата ще запази един дял, защото ние имаме собственост, реактори, площадка, лицензи, разрешителни, но считаме, че ако има наши съседи, приятели, партньори, които също искат да участват в проекта, такава възможност трябва да бъде осигурена".
Интересът на Република Македония по темата потвърди вицепремиерът Ангюшев: "Мисля, че има техническа логика в това Македония да участва в проекта "Белене" дългосрочно, имайки предвид, че резервите на въглища в Македония са ограничени".
За другия голям проект – за газовия хъб "Балкан", съседката ни също е добре дошла, смята Дончев: "Газовият хъб "Балкан" освен газова свързаност, той е търговска платформа. Освен всичко друго ще е и дружество. Ние нямаме намерения то да бъде изцяло българско. Ще поканим наши приятели, съседи и партньори също да участват".
Посочи, че приоритет за двете правителства е изграждането на пътна и жп връзка, която да улесни бизнеса. До няколко месеца обаче е възможно да има общ граничен контрол, са се договорили двамата вицепремиери: "Трябва да се вземе решение на територията на коя от държавите ще е смесеният екип за влизане, за излизане. Трудно ми е да направя прогноза, но според мен говорим за месеци".
Експертите прогнозират бързо развитие на бизнес отношенията между двете страни, след като Република Македония стане член на НАТО, предпоставка е и изграждането на пътната и жп свързващата инфраструктура, каза пред БНР Владимир Владимиров – вицепрезидент на Българо-македонския бизнес клуб:
"Всеки, който е пътувал – това са мнозинството от македонските и българските граждани, знае, че тези 220 километра се взимат за три и половина-четири, четири-четири и половина часа в зависимост от границата, и това е нещо, което двете правителства вече са заявили и ние вярваме, че те ще изпълняват своите заявки. Ще подобрим инфраструктурата, така че да можем да се качим в колата след 5 или след 10 години от София и да стигнем за два часа до Скопие".
Целта на събитието е създаването на благоприятни условия за развитие на двустранните търговски отношения. Форумът е първата голяма среща на бизнеса от България и от Република Македония след подписания преди година и половина договор за приятелство и добросъседство.
Българските компании представят секторите: миннодобивна индустрия, строителство, транспорт, земеделие, хранителни продукти, биохрани, туризъм.
В делегацията са включени заместник-министри на икономиката и на туризма, кметовете на Кюстендил, Дупница и Белица.
Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ. Книжата са тригодишни с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха поети..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свои покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Канцлерът на Германия и кандидат на социалдемократите за втори мандат Олаф Шолц обвини основния си съперник в наближаващите избори - християндемократът Фридрих Мерц, че е нарушил дадената дума, като е допуснал сътрудничество с десните екстремисти в Бундестага в опит да прокара антиимиграционно законодателство. В първия телевизионен дебат между..
Окръжният съд в Ловеч ще разгледа молбата на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване от затвора заради здравословни проблеми. Молбата на Иванчева за условно предсрочно освобождаване от затвора трябваше да се разглежда от Окръжния съд миналия понеделник, но делото беше отложено заради..
В сила от днес са митата на Китай от 15 на сто върху вноса на втечнен природен газ, въглища и други стоки от Съединените щати. С десет процента ще се облага вноса на американски селскостопански машини, петрол и продукцията на някои автомобилни компании, също ще подлежи на облагане с 10 на сто. Освен това, китайските власти налагат контрол..
В Румъния е насрочен бойкот от потребителите на пазаруването от големите търговски вериги. Инициативата е част от проведените вече подобни акции, заради цените в няколко страни от Западните Балкани, която започна в края на януари от Хърватия. В Хърватия започна едноседмичен бойкот на местна търговска верига В Косово също е насрочен..
БСП - Обединена левица започва поредица от срещи с парламентарно представените партии за подкрепа на законопроекта за пределна надценка от 10 на сто на основните хранителни продукти, обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. БСП не иска таван на цените, а ограничение на надценките "Не може някой да произвежда..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..