Временната консервация на археологическите разкопки край село Покровник не е направена изцяло и качествено, което застрашава културното наследство, открито по време на теренните проучвания по трасето на магистрала „Струма“. Това заявиха в нарочна декларация до медиите от Инициативния комитет за запазване социализиране и развитие на археологическия обект. Така скандалът за опазването на археологията край Благоевград беше подновен.
Групата за обществен натиск „Спаси Скаптопара“, която в продължение на месеци лансираше тезата, че това е древното римско селище, дало първото име на града, обвини министерството, инспектората към него и най- вече ръководителя на проучванията доц. Здравко Димитров, че с действията и бездействията си на практика разрушават археологическия обект и в крайна сметка няма да има какво да се запази и експонира на място.
След серия от преговори, през октомври беше постигнат консенсус и министърът на културата Боил Банов обяви, че четири от структурите, които имат висока стойност и са добре запазени, ще бъдат преместени от трасето на магистралата, след което реставрирани и експонирани в страни от пътя. Дали ще има музей на открито и с какви пари ще се направи той трябва да решава общината.
Тъй като това не стана в подходящия сезон и зимата дойде, решението беше да се направи временна консервация, а напролет работата да продължи:
"Това, което мога да кажа, като проучвател на най-големият археологически обект в България за последните 20 години, е че работата беше огромна. Изобщо няма да коментирам т.нар. "инициативен комитет", който е комитет за създаване на проблеми", смята Здравко Димитров.
Зазимяването на обекта започна на 20 декември миналата година и трябваше да приключи за около седмица, заяви тогава Доц. Димитров. Оказа се, че времето не е стигнало, но нищо не е застрашено, категоричен е археологът:
"Всичко, което ще бъде запазено от този обект е приключено. Това са римската гробница-мавзолей, ранно християнската църква, цялата римска вила, баната към нея и пещите за керамика. Запазването им е много трудно, защото са от глина, но е предвидено в проекта. Остана да се покрие тази част от обекта, която по закон трябва да бъде съхранена, но няма да бъде запазена. Това са основите на селскостопански сгради, кошари, в северната част. Тази част няма как да бъде експонирана. Всичко запазено до момента няма нарушения, състоянието на структурите е добро", каза още Димитров. Той допълни, че до момента са консервирани 20 декара, което е безпрецедентно за български археологически обект.
Продължаването на процеса по временната консервация на археологията край Покровник някак съвпадна с декларацията на Инициативния комитет, който вече настоява за публично оповестяване на документите, разходите и независима инспекция на място за състоянието на обекта. Временната консервация приключи преди няколко дни. Най-голямата причина за забавянето, според археолога Доц. Димитров , са действията на Инициативния комитет , които „изяли" подходящия сезон за консервация. Призна обаче че имало и други, не толкова съществени:
По принцип нещата се забавиха заради тяхната дейност. Решението за запазване беше на 21 август. Два месеца се загубиха в преговори. Обектът можеше да е преместен и реставриран преди зимата, смята Димитров.
Проектът за преместването на обектите, което би трябвало да започне през пролетта, е почти готов и напълно обезпечен финансово, тъй като са спестени поне 200 хиляди лв. От теренните проучвания. Ако това се случи:
"Проектът за цялостното пренасяне на гробницата и за това обектът на Покровник да бъде запазен може да бъде входиран в Министерство на културата в ранната пролет. Няма проблем 90% от обекта да бъде съхранен точно до трасето на бъдещата АМ "Струма", каза Димитров и допълни, че е на разположение за консултации относно бъдещия музей на открито.
И ако приемем, че временната консервация ще запази археологията от влиянието на атмосферните условия, то леко притеснителен е фактът, който сподели ръководителят на проучванията доц. Здравко Димитров, че охрана на обекта няма. Такава трябваше да осигури община Благоевград.
Репортажът чуйте в прикачения файл.
Екипи на дирекциите "Социално подпомагане", съвместно с областните и общинските управи, започнаха обиколки на пострадалите от пороите семейства в Северозападна България. Целта е да се оценят нанесените щети след създалата се кризисна ситуация в областите Враца и Монтана и да консултират на място хората какви са възможностите да получат..
Привърженици на ЦСКА се събраха на "Орлов мост" и блокираха движението на ключовото столично кръстовище. Те протестират срещу решението на Общинския съвет, който отказа да приеме предложението на кмета Васил Терзиев новата метростанция на 4-и километър да се казва " СК ЦСКА" (съкратено от Спортен комплекс ЦСКА). Протестиращите за кратко затвориха..
Прави впечатление, че страните, в които има визити Тръмп-младши, са по някакъв начин граничещи с Украйна . Това каза пред БНР икономистът Георги Вулджев от ЕКИП. "Може би такива визити са знак, че не се планира някакво много рязко отдръпване на американското влияние от този регион - Източна Европа - Чехия, Унгария, Сърбия, България, Румъния,..
Комисии описват нанесените поражения след наводненията в Монтанско и Врачанско. От днес екипи обхождат домовете на пострадалите в бойчиновското село Лехчево и в Хайредин. В двете населени места бе обявено бедствено положение. Хората в наводнените села в Монтанско имат нужда от помощ Продължава отстраняването на щетите от наводненията в..
Липсата на обучени специалисти е причината да не се задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT при последните наводнения в област Монтана. Това коментира в Кърджали вътрешният министър Даниел Митов. Екипи на пожарната отводняват къщи в Монтанско Няма пострадали хора от снощните поройни дъждове в Монтанско Той уточни, че едва 98..
Километрично е задръстването по бул. "Цариградско шосе" в София, където преди часове станаха две катастрофи. При друг инцидент на кръстовището при ул. "Пиротска" и бул. "Константин Величков" е блъснат моторист. Движението в този район също е затруднено. Източници на БНР информират, че привърженици на ЦСКА планират протест на "Орлов мост". Причината за..
Ръководителят на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов заяви в интервю за БНР, че системата "БГ Алърт" може да се ползва само когато е възможно да има информация, че предстои опасно природно явление: "За да може да се излъчи предупреждение за населението, на първо място, е необходимо да има..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..