Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Дуранкев: В рамките на Давос ще се търсят общи решения за бедността и неравенствата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България и други страни трябва да използват Световният икономически форум в Давос, за да обърнат внимание на проблемите с бедността и икономическите неравенства и да търсят общи решения в рамките на Европейския съюз. Това заяви в предаването „12+3“ икономистът проф. Боян Дуранкев.

Делегацията ни на 48-ото издание на форума се води от премиера Бойко Борисов. В Давос тази година обаче ще отсъстват ключови световни лидери като американския президент Доналд Тръмп, френския му колега Еманюел Макрон, британския премиер Тереза Мей, които имат тежки вътрешни кризи в собствените си страни.

Предварителният доклад, формиращ дневния ред на форума, обръща внимание, че светът е преминал в нова фаза, „доминирана от фокуса върху собствената държава“, изтъкна Дуранкев. Заглавието на доклада е „Глобализация 4.0 – Формиране на глобална архитектура в епохата на четвъртата индустриална революция“.

Глобалните проблеми са сложни, а отсъствието на лидерите не говори добре за тях, смята Дуранкев.

Икономистът маркира някои от основните моменти в доклада на форума в Давос – „темповете на икономически растеж са достигнали максимален предел и вече няма сух барут, който да задейства икономиката“; „богатството е концентрирано, 26 човека разполагат с толкова средства, колкото най-бедните 4 милиарда души“; нарастващите неравенства се случват в среда на завръщане към споменатия национален фокус, както и на проблеми като глобалното затопляне.

„Бойко Борисов може да лобира в България да се намали неравенството, което е най-високото в целия Европейски съюз. Някои лидери няма да са там, но има достатъчно други, с които да си сверяваме часовниците. Особено с тези страни, които са в т.нар. "третичен" или периферен капитализъм като Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния, които нямат шанс и формула да достигнат до средното ниво на ЕС през следващите 30-40 години. Може да се лобира за по-справедливо бъдеще на света и Европейския съюз. Компаниите да си плащат данъците тук, а не по офшорки и да прехвърлят фирмите на бедни гърци и кипърци“, изтъкна Боян Дуранкев.

По думите му, неолибералната икономическа политика, донякъде тръгнала от Давос, вече е „покойна“.

Нужни са общи решения в рамките на Европейския съюз, като забраняване на офшорните зони, смята още икономистът.

Целия разговор с него чуйте от прикачения звуков файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10