„В нашата беседа ще разкажем за, може би, най-вдъхновяващия период от нашата съвременна история – първите три десетилетия след Освобождението до Балканските войни. Едно време на много строителство. Време, в което нашият народ успява да построи много за кратко време. Ще започнем с няколко от най-старите сгради в София, които можем да видим по улица „Московска“.
До емблематичната къща с часовника на „Московска“, например, се е намирал домът на бележития общественик Димитър Греков, юрист, участвал в написването на Търновската конституция, впоследствие и първи министър на правосъдието.
Според арх. Петров, много от старите къщи на София са в добро състояние, но същевременно „има и много тъжни фасади, които са изоставени“.
Зад всяка красива фасада стои съдбата на нейния създател – архитект или строител. „Така че ще споменем за много известни архитекти на България от това време“, уточни Здравко Петров. „Ще разкажем накратко за тях – къде са родени, къде са учили и по какъв начин успяват да се включат в тази мисия по построяване на София след Освобождението.“
Едно от открояващите се имена е това на архитект Георги Фингов, който е автор на някои от най-старите сгради на София – старата Софийска банка и Чиновническото застрахователно дружество. В края на 20-те години Фингов фалира като поръчител на голям кредит и до края на живота си изживява горчив период. Продава и къщата си на улиците „Шипка“ и „Васил Априлов“, за която преди това твърди, че е вложил цялото си изкуство. Умира по време на бомбардировките над града през 1944 г.
Електрическите светлини грейват в София точно 1900-та година, на прага на новия век. Тези и други любопитни факти ще могат да се чуят в беседата, посветена на архитектурните забележителности на стара София. Тя ще се състои на 23 януари от 19 часа на ул. Лом №1.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители . Как..
Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..