Накратко за жизнения и творчески път на този забележителен музикант: Роден е на 14 март 1907 г. в София. На 6 години започва да свири на цигулка под ръководството на своя баща - любител цигулар. Завършва Музикалното училище при Иван Рамаданов и Петко Наумов,а по-късно и при Ханс Кох. На 18 години заминава за Швейцария, за да учи химия. Издържа се като свири в заведения с различни състави. Чува го директорът на градската консерватория на Берн и го съветва да продължи с музикалното си образование. Обрешков завършва през 1929 г. теоретичния отдел на Консерваторията, а през1932 г. и изпълнителския, като е първият студент, удостоен с концертен диплом. В същото време следва музикални науки и история на изкуствата в Университета и защитава дисертация на тема “Българската народна песен“. Едновременно със следването свири в различни камерни състави, сред които и триото на Леонхард, концертмайстор е на оркестъра на операта в Берн и на симфоничния оркестър на града, изнася самостоятелни концерти. Специализира в Германия при прочутия цигулар Георг Куленкампф. През 1937 година се завръща в България и е назначен като професор по цигулка в Музикалната академия, а в класа му са Радосвет Бояджиев, Георги Мутафчиев, Иван Попов, Ветка Жечкова, Петър Арнаудов и др. Едновременно с преподавателската си дейност Обрешков участва интензивно в концертния живот на страната. Освен със самостоятелни концерти, той участва в Академичното трио с пианиста Димитър Ненов и виолончелиста Константин Попов, с което свири не само в България, но и в Берн, Цюрих, Лозана, Берлин, Прага, Виена, Мюнхен. Съставът има голяма популярност.
Нелепата смърт на Христо Обрешков прекъсва една голяма кариера на концертиращ музикант и педагог. За съжаление не е останал запис на негово изпълнение, нито на гласа му, останали са само спомени на негови колеги и ученици, които говорят с голямо уважение и любов за него. В Златния фонд на БНР е запазен спомен на неговия ученик Петър Арнаудов - изтъкнат наш цигулар и педагог. Чуйте в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..