Теоретично е възможно централите да заработят и на газ, но в момента производството от въглища е по-евтино, дори и когато в цената бъдат съобразени новите норми за отделяните от ТЕЦ вредни емисии. Това коментира за БНР заместник-председателят на браншовата Камара на енергетиците и преподавател в Техническия университет Валентин Колев
„От техническа гледна точка, те са постижими. Въпросът е на каква цена и на каква цена за обществото“
Трите ТЕЦ-а от комплекса „Марица-изток“ представляват около 45% от мощностния баланс в страната със своята сумарната мощност от над 3200 мегавата, подчерта той. Те са в Южна България и това е допълнителен аргумент да продължат да работят, защото чрез тях се постига баланс на големите мощности в северната и южната част на държавата. Теоретично е възможно централите да заработят и на газ, но в момента производството от въглища е по-евтино, дори и когато в цената бъдат включени вредните емисии, коментира експертът. Към настоящия момент от възобновяеми източници производството ни е около 3 тераватчаса годишно при инвестирани над 8 милиарда лева, подчерта енергетикът:
„Грешката е, че поради неправилна ценова политика на регулатора бяха въведени в експлоатация, особено фотоволтаични централи, в най-неблагоприятния период, когато цената на инсталациите беше много висока. Ако го бяхме направили сега, щяхме да го направим на три пъти по-ниска“.
ТЕЦ "Марица-изток" 2 вече поиска дерогация, за да може не спазва новите екологични изисквания, които МОСВ даде на 21 декември. Природозащитниците от "За Земята – достъп до правосъдие" обаче обжалват решението.
Миглена Антонова от "Грийнпийс България" поясни, че жалбата на еколозите е заради липса на публични данни, които да доказват, че ползите за природата ще са по-малки от разходите, които трябва да бъдат направени за подобряване на техническото състояние на централата.
„Само се споменава, че са направени едни анализи, но те не са били публикувани публично, за да можем ние да направим наистина сметка, каквато евентуално и централата е направила. Смятаме, че това най-малкото е нарушение на правата на гражданите да имат достъп до една публична дискусия за това наистина какво ще е бъдещето на тази централа".
От организацията са против и безсрочната дерогация за ТЕЦ-а. „Смисълът на дерогацията е да е временно изключение от правилата и всъщност да може за този временен период да се предприемат някакви действия за спазване на екологичните изисквания“, подчерта Антонова и допълни, че от ТЕЦ-а са поискали и дерогация за изхвърляните в атмосферата количества живак.
Генади Кондарев от „За земята“ е категоричен, че най-уязвимата група в момента са работниците във въглищната индустрия, защото "Правителството и профсъюзите им създават едно фалшиво усещане за успокоение – че ще бъде намерено решение и нещата ще продължават по старому“. Няма как да се мине без реформи в сектора, категоричен е той.
„Виждаме колко ниска е производителността от гледна точка на това колко работници са заети в производство на един тераватчас енергия в България. Това е енергия, която има огромен екологичен и здравен отпечатък за нашето население и за околните страни. Трябва да започнем да си даваме сметка за това! Натискът на глобалните политики и спешността по отношение на решенията, които трябва да се вземат във връзка с промените в климата, но и във връзка с това постоянно натрупване на замърсяване и на екологичен отпечатък е нещо, което изисква реформи".
Правителството трябва да излезе с ясен план към коя година ще бъдат затворени ТЕЦ-овете, за да може да се правят планове какво ще се случва с работниците в сектора и какво да се прави с микса в енергетиката към тази дата, каза Кондарев, според когото тази дата трябва да бъде около 2030 година.
„Закъснели сме, но по-добре да започнем сега, отколкото след няколко години. Това е един горещ картоф, който няма как правителство след правителство да си го прехвърлят и да се опитват да бъде на плещите на следващите“.
При разработването на енергийните стратегии никой не взема предвид зимните пикове в потреблението, когато въглищните централи се използват почти на максимума от капацитета си, предупреди Кондарев. Той подчерта, че за алтернативи на въглищата трябва да се мисли комплексно.
Повече по темата можете да чуете от звуковия файл.
До дни официалният вестник на Европейския съюз ще публикува новите изисквания към големите горивни инсталации. Завишените екологични норми ще дадат възможност в Европа да бъдат затворени най-мръсните въглищни централи. Новата директива ги..
Очаква се заразеното с шарка стадо от овце в село Жельо войвода утре да бъде унищожено, след като лабораторните анализи са потвърдили наличие на зараза в животните. Това ще се случи вероятно утре сутринта, когато на място се очаква да пристигне и..
В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал..
10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на..
Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за..
Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на..
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при..
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...