Табакова е издател на Юнг, Ромен Гари и Е. Е. Шмит, които са като запазена марка на „Леге артис“. Издателството има в актива си близо 200 книги, а тази година ще отбележи 20 години от основаването си. От малко и бутиково преди години, то вече е разширило сериозно кръга си от почитатели.
„Да си книгоиздател днес е изключително трудно, особено за жена. Понякога се чудя как съм го направила, но имам доста дълъг опит вече – 30-годишен, с книгите“, споделя Саня Табакова.
„Просто си имам теми, ниша, която се потвърди с времето и това е едното – усещането, че има какво да дадеш. Защото много добре като студентка усещах липсата на някои заглавия и автори. Примерно, аз почти единствена издавам Карл Густав Юнг – този голям швейцарски психолог, без който никакво обучение по психология вече не е възможно.“
Освен в книгите, Саня Табакова е влюбена в руските романси и изнася концерти с китара. „На 15 години ми подари сестра ми една плоча цигански романски и просто усетих, че това е моята музика. На китара се учих на 22 години чак – пипнах за първи път китара…“
Не се чувства добър инструменталист, но съпроводите й се получават добре. Първата й изява на сцена е концерт през 2013 година. Оттогава пее често.
„На различни теми: военна тематика - фронтови песни или чисти романски, както беше последният за годишнина от рождението на Тургенев. Подбрах група романси, подходящи за епохата и се получи много красиво. Военни романси много обичат руснаците. Изобщо, пеенето пред руска и българска публика е много различно. Руската публика – те са просто болни за своите песни. И понеже в „Камчия“ идваха много ветерани, пред които аз пеех, те, вече не само знаят тези песни, но вече няма кой да им ги изпее.“
Саня Табакова участва и в конкурси за романси. Руският романс е феномен, защото изисква да се случи в момента, вярва тя. „Ако не е в теб, просто не можеш да го направиш. Няма строги правила, трябва малко да ги извадиш от себе си, да вникнеш и в това отношение са ми казвали – невероятно чувство за романса.“
„Романсът е трагичен жанр – там винаги има нещо изключително драматично и самата музика изисква да бъде по-приповдигнато, като един театър в по-стария смисъл на думата: малко помпозно, не можеш да изпееш така равно и спокойно.“
Според Саня Табакова има много начини да се изпълни един романс и тя търси своя, без да подражава. Защото един концерт изисква да можеш да изразиш собствения си душевен и гласов диапазон.
Един от любимите й романски е цигански таборен романс. „Този роман е рамка на моя диск, който издадох 2016 година. Интрото и аутрото е с елемент от романса. Разбира се, ми трябва хор, за да се получи още по-добре, но аз също направих триглас.“
А на книжните панаири Саня Табакова се чувства „много приятно, като на концерт“, защото непрекъснато валят благодарности и аплаузи за това, което прави. Твърди, че много внимава какво издава, а прецизната издателска политика е уважение към книгата като културен продукт.
„България е твърде малка, за да се хаби хартия за каквото и да е. В това отношение много издатели злоупотребяват. Издават примерно по 300 книги годишно, което е безумие, защото след това ги пускат на по 1-2 лева. Това е страшно обидно. Подбиват пазара, подбиват цената на книгата – нейната стойност не толкова в парични измерения, колкото в културно отношение.“
Правенето на книги е много задушевно занимание, но пеенето дава онази емоционалност, която, работейки книги, невинаги можеш да изразиш. „Не че не съм плакала при редактиране на книги… Допълват се. Даже когато по-редовно пеех, с удоволствие сменях едното с другото.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
В "Родина зад граница" ви срещаме с музикалния педагог Пенка Петросович . Преподавателската ѝ кариера започва в Музикалното училище в родния ѝ град Бургас . През 1998 година учителката напуска България и заедно със своето семейство емигрира в САЩ. Отвъд океана всичко започва отначало . Пътят е дълъг и труден, но с постоянство и години..
Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева , и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина душ и, сред които проф. Пенка Радева - за..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..