Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заснеха с дрон мистични кадри от Врачанския Балкан в море от мъгла

Александър Костов от Враца е автор на клипове и на мъгливия Царевец

Снимка: Александър Костов

Билата на Врачанският Балкан, издигнати над бурно, кипящо море. Картината е възможна, ако морето е мъгла. Видео на метеорологичния феномен предизвика силен интерес в социалните мрежи. Спиращите дъха кадри са заснети от Александър Костов от Враца.

„Един приятел – Георги Хаджийски, той беше ходил и от него видяхме това с мъглите, че се получава така. И ние, още няколко приятели, отидохме да снимаме там. И друг път съм пробвал да отида горе и съм се надявал мъглата да е така ниска, но не се случва“, разказва Александър пред „Хоризонт“.

Природният феномен е рядка гледка. Мъглата минава през Балкана и му придава мистично излъчване. За да има по-голяма близост със скалите Александър заснема кадрите на километър-два над мъглата.

Някои от кадрите изглеждат магично, твърди той. Гледката отгоре, докато вървиш по пътя към Леденика, си струва, защото минаваш над мъглата. „Първоначално си в мъглата. Мъглата беше много дебела. Имахме и друга идея – да хванем светлините на града, които пробиват през мъглата, те просто се размиват в мъглата, осветяват мъглата. Тя става жълто-синя. Смесват се много цветове.“

Александър се занимава с видео професионално. Първоначално дори не мислел да качва клипа с потъналите в море от мъгла планински масиви, защото кадрите му били малко. 

Сред заснетите от него клипове има такива на Белоградчишките скали и Клисурския манастир. Интересът на Александър към мъглата като мистично състояние на природата му помага да заснеме и старопрестолния хълм Царевец, обвит в мъгла.

Наумил си е всяка седмица да прави по едно видео, заснето от дрон – без конкретен сюжет, просто заради красотата на дадено място. Харесва фантастични неща, които не изглеждат реалистични, но са реални.

Кадърът, в който мъглата, обвила Врачанския Балкан, изглежда като море, за видеото е забързан около 50 пъти и ефектът е още по-жив. „Това движение продължи около 20 минути в реално време, а при мен е забързано за 10 секунди. Затова изглежда като море.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31