Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвместна конференция на БНР и БНТ за бъдещето на обществените медии в цифровата ера

| обновено на 25.01.19 в 14:24
От ляво надясно: Стефано Балди, посланик на Италия у нас, Александър Велев, генерален директор на БНР, Константин Каменаров, генерален директор на БНТ.
Снимка: Николай Дойчинов

Доверието на слушателите и зрителите е най-ценният капитал на обществените медии. Това е един от акцентите на провеждащата се в НДК конференция на тема "Бъдещето на обществените медии в цифровата ера". Форумът се организира от Българското национално радио и Българската национална телевизия.

Във форума участват генералните директори на БНР и БНТ Александър Велев и Константин Каменаров, членове на парламентарната комисия по културата и медиите, на Съвета за електронни медии, ръководителят на департамент "Радио" на Европейския съюз за радио и телевизия Греъм Диксън и неправителствени организации.

Основните теми на конференцията са цифровата трансформация, правната рамка, обществената мисия и доверието в БНР и БНТ в цифровата ера, както и финансирането на обществените медии.

Генералният директор на Българското национално радио Александър Велев каза, че за първи път радиото организира подобен форум съвместно с Българската национална телевизия:

"Диалогът и говоренето за обществените медии е необходим, за да е ясно на обществото какво са те, какво са обществените медии, а и на нас като ръководители на медиите пък да ни е ясно какво очаква обществото от нас, за да отговаря на потребностите на хората".

Александър Велев подчерта още, че ние сме една от малкото държави, в които няма ясни правила за това финансиране и че трябва да е ясно какъв е критерият и колко пари получават:

"Вече си мисля, че най-доброто би било някакъв процент, фиксиран от Държавния бюджет, който да гарантира, че радиото и телевизията ще продължат да съществуват в България".

На свой ред генералният директор на БНТ Константин Каменаров заяви:

"Както и да се гордеем с дълга и славна история, категорично се вижда, че трябва да се държим, особено в контекста на тази конференция, днешната, трябва да се държим все едно сме създадени вчера, защото просто няма друг начин да бъдем адекватни, а всички очакват от нас тъкмо това".

Сред горещите теми на форума е тази за фалшивите новини и противодействието им. Голямото предизвикателство пред обществените медии е в прехода към дигиталния свят те да достигат успешно до младежката аудитория, акцентира председателят на Съвета за електронни медии София Владимирова:

"Светът е голям и промяната дебне отвсякъде. Обществените медии не могат да не участват в тази промяна, не могат да не бъдат част от дигиталния свят, защото за мен именно обществените медии са тези, които трябва да създадат тенденциите, а не да ги следват".

Еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел акцентира върху отговорността на обществените медии в днешните времена:

"На вас разчитаме, за да се ориентираме в океана от новини, да различим истината от дезинформацията, да чуем всички гледни точки към едно или друго събитие".Виктор Серафимов, Константин Каменаров, Тома Биков и Александър Велев (от ляво надясно)

Директорът на дирекция "Правна" и "Човешки ресурси" в Българското национално радио Милен Митев заяви: "Аз намирам за много положителен примера с рамка на финансиране, която да е обвързана с мандата на генералния директор. В Белгия, във фламандската част, има такава практика. Когато бъде избрано ръководството на обществената медия, то сключва с местния парламент споразумение за финансиране. По този начин законодателният орган признава на практика задачите, които си е поставил генералния директор в своята концепция и заявява намерението си да ги финансира". Митев смята, че продължителност от 3 години на управленския мандат в БНР и БНТ е недостатъчна. 

Депутатът от ГЕРБ Тома Биков коментира: "Трябва да бъде обвързано, директорът да знае, че неговата програма е обезпечена финансово, но и да знае, че ще бъде контролиран или санкциониран, ако пък не изпълнява програмата си, а само получава нейното обезпечение. Това е въпрос наистина на дискусии. Със сигурност има нужда от такъв разговор, но със сигурност ми се струва, че трябва да се помисли за удължаване на мандата, още повече, че мандатът на директора на БТА е 5 години".

Радка Бечева от Европейския съюз за радио и телевизия каза: "Директно финансиране и индиректно финансиране. Директното финансиране е чрез директни вноски от гражданите по пътя на такси или данъци и този модел е предимно разпространен в Западна Европа. Имаме също и индиректно финансиране, което е чрез вноски от бюджета или някакъв фиксиран процент от Брутния вътрешен продукт".

"Най-разпространен в Европа е смесеният модел на финансиране", каза Бечева.

Снимки Николай Дойчинов. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протести в редица градове на Словакия срещу правителството на Роберт Фицо

В редица градове на Словакия хиляди излязоха на протести срещу лявото правителство на премиера Роберт Фицо, обвиняван, че води политика, с която предава западните съюзници и Украйна. Митингите бяха организирани от гражданска инициатива, която настоява да не спира военната помощ за Киев, предаде БТА. По данни на организаторите пред..

публикувано на 11.01.25 в 07:55
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Джо Байдън - Вашингтон, 21 декември 2022

Байдън и Зеленски обсъдиха новите американски санкции срещу Русия

Новите американски санкции срещу Русия бяха обсъдени снощи в разговор между президентите на Украйна и САЩ.  Джо Байдън е подчертал значението за осигуряването на устойчива подкрепа за Киев във войната срещу Русия. "Русия не успя да постигне никоя от стратегическите си цели в Украйна", се казва в изявление на Белия дом, публикувано след..

публикувано на 11.01.25 в 07:48

КНСБ: Липсата на трудов договор - сред най-честите нарушения на правата на работещите

Работа без трудов договор е сред най-честите нарушения на трудовите и осигурителните права в страната - това сочат получените в КНСБ сигнали за миналата година.  Сред най-засегнатите са в сферата на услугите, ремонтните дейности и ресторантьорството. При започване на работа задължително трябва да се сключи писмен трудов договор, заяви..

публикувано на 11.01.25 в 07:20
Снимката е илюстративна

Разработки на плазмени двигатели във Физическия факултет на Софийския университет

Българи правят малки спътници с плазмени двигатели. Това се случва във Физическия факултет на Софийския университет.  Технологията е перспективна, защото е нишова и тепърва се развива.  Конкуренцията сега в областта на малките сателити е малка, казва Стоил Иванов, асистент във Физическия факултет на Софийския университет. Той има дисертация по..

публикувано на 11.01.25 в 06:30
Войник от

Батальонът "Азов" ще набира чужденци в редиците си

Украинският батальон "Азов" възнамерява да набира английско говорящи чужденци в редиците си, предава британското издание "Гардиън". Решението им идва в очакване на мандата на Доналд Тръмп като президент на Съединените щати. Тръмп вероятно ще спре или намали американската военна помощ за Украйна и това ще усложни ситуацията на фронта.  Известният..

публикувано на 11.01.25 в 05:19
Жители на Газа се редят за храна в Хан Юнис.

"Лансет": Загиналите палестинци в Газа са много повече от официалните данни

Броят на загиналите палестинци вследствие на войната в Газа вероятно е значително по-висок от официалните цифри на здравното министерство на Ивицата, управлявано от групировката "Хамас". Това сочи изследване, публикувано в престижния медицински журнал "Лансет" ( The Lancet ) и цитирано от Би Би Си.  Проучването е оглавявано от британски екип и обхваща..

публикувано на 11.01.25 в 04:55
Община Болярово

Проект срещу безводието в Странджанския край

В крайграничната община Болярово и през тази година ще се търси решение на пробемите с безводието и остарялата водопроводна мрежа, информираха от администрацията.  До дни започва мащабен проект в село Мамарчево на стойност близо 9 млн. лева. Засушаването в Странджанския край продължава от няколко години.  Същевременно  лошото състояние на тръбите в..

публикувано на 11.01.25 в 03:32