Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апостолос Мангиаридис: Сделката за Северна Македония не е политическият край на Ципрас

Със сигурност е имало външен натиск за приемане на споразумението, смята журналистът

Снимка: БГНЕС


"Исторически ден, в който беше написана нова страница от историята на Балканите" - така гръцкият премиер Алексис Ципрас приветства ратифицирането на споразумението от Преспа в гръцкия парламент. Вчера договорът между Атина и Скопие за новото име на бившата югославска република получи подкрепата на 153-ма депутати в 300-местния парламент.

Името Република Северна Македония получи зелена светлина от управляващите в Гърция на фона на масови протести срещу сделката в цялата страна и острите критики от опозицията в лицето на първата по подкрепа политическа сила - консерваторите от "Нова демокрация".

Трудно е да се прогнозира в този момент политическото бъдеще на Ципрас, каза в интервю за "Хоризонт"   гръцкия журналист и анализатор от телевизия СКАЙ  Апостолос Мангиаридис.

"Истината е, че мнозинството от гърците - около две трети от тях, са против споразумението. Това не означава, че всички избиратели на СИРИЗА са сред тях, нито и че ще нанесат тежък удар на Ципрас заради ратифицирането. Всички знаеха, че Ципрас подкрепя това споразумение и че той ще доведе нещата до край. Той просто искаше да го остави зад гърба си, затова изтегли гласуването в парламента за края на януари. Идеята му през оставащото време до края на мандата му е правителството да прокара серия от закони, които да засилят положителния му ляв образ, който е добре известен и печеливш. Не мисля, че това споразумение означава политически край за Ципрас."

На въпрос дали очаква ли Ципрас да обяви предсрочни парламентарни избори през май заедно с европейските, Мангиаридис отговори:
 
"Не съм сигурен, че Ципрас има интерес да свиква избори през май. По-скоро би искал вотът да е възможно най-отдалечен във времето от ратифицирането на споразумението от Преспа, защото разчита на това, че въпросът ще бъде позабравен вече. Със сигурност премиерът не иска да има избори сега или през следващия месец, защото обстановката в Гърция сега е изключително напрегната. Това, че той не иска, разбира се, не означава непременно, че няма да има изобри сега. Вероятността те да се проведат през май или през есента, когато изтича мандатът на СИРИЗА, е 50 на 50. Ципрас няма да повдига "македонския въпрос" като част от политическата си програма. В центъра й ще бъде постигнатото споразумение с международните кредитори на Гърция - така нареченият меморандум; това, че не намали пенсиите; и това, че увеличи минималната работна заплата."

Мангиаридис смята, че "Ципрас е прагматичен лидер. Той е и реалист, и популист. С начина, по който действаше по македонския въпрос, искаше да покаже на Запада - на Брюксел и на Берлин, че е полезен лидер, на когото може да се разчита, че ще свърши работата, с която се е захванал. През последните 27-30 години - нито едно гръцко правителство - нито социалистическо, нито дясно, не успя да намери път за помирение със Скопие. Но Ципрас го направи. Същото важи и за споразуменията с кредиторите - никое правителство не успя безкръвно да прокара условията им, но той успя. Приложи условията на кредиторите от меморандума безропотно. Ципрас е съвкупност от три неща - популист, циник, но и прагматик-реалист. Просто някак си успява да адаптира реалността към своите политически интереси".

Журналистът каза още, че със сигурност е имало външен натиск при прокарване на споразумението както от САЩ, така и от Европа. НАТО би искала да намери решение на въпроса, защото това е част от външнополитическите интереси на организацията. Пък и се опасяват от руска намеса тук на Балканите и искат този въпрос да бъде решен.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици благоевградчани на шествие в памет на Сияна

В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..

публикувано на 05.04.25 в 12:38

Магазинче за гледни точки - на произвола на адреналина и съвестта

Бойко Борисов:   А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично мнение. Щото, ако го направи, да не кажете: Борисов му каза  и той го направи! *** Драги слушатели, скъпи съучастници, добре дошли в моето магазинче за гледни точки , то се намира в пощенския..

публикувано на 05.04.25 в 12:35
Ивана Николова

Ивана Николова: Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история

Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история. Това заяви пред БНР Ивана Николова , главен асистент в Историческия факултет на СУ. Тя коментира препратката, която прави Доналд Тръмп към 25-я американски президент Уилям Маккинли и митническата политика от края на 19-ти век. "Уилям Маккинли ни направи богати. Той..

публикувано на 05.04.25 в 12:30

Пролетното почистване в София - с акцент към облагородяването на междублоковите пространства

От днес в София започва кампания за пролетно почистване. Тази година акцентът е върху облагородяването на междублоковите пространства. В районите "Люлин", "Слатина", "Красно село", "Оборище" и "Средец" е създадена организация по почистване на зелените пространства. Кметът на "Люлин" Георги Тодоров е ангажирал близо 80 човека, които да..

публикувано на 05.04.25 в 12:18
Киър Стармър

След налагането на митата: Стармър продължава разговорите със световните лидери

Британският премиер Киър Стармър ще продължи през уикенда интензивните си разговори със световни лидери, след като Доналд Тръмп наложи по-високи мита на почти всички държави по света. Той разговаря в петък с австралийския премиер Антъни Албанезе и премиера на Италия Джорджа Мелони. От "Даунинг стрийт" информираха, че лидерите са били..

публикувано на 05.04.25 в 12:08
проф. Ангел Димитров

Проф. Ангел Димитров за РСМ: Дебългаризация няма как да има, защото има гени на паметта

Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано. Другото трасе е чуждо . Премълчава се същинската му роля, а се поставя акцент върху мнимата му собствена роля. Първоизточници на това трасе са Белград и Москва . Това каза в интервю за БНР проф...

публикувано на 05.04.25 в 12:04
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Тръмп иска да тества докъде може да стигне с митата като политически инструмент

"Това, на което сме свидетили, е осъществяването на една управленска мечта на Тръмп, свързана с възприятието, че митата са универсален управленски инструмент. Той иска да тества докъде може да стигне с този политически инструмент".  Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов. Той подчерта, че използването на подобен инструментариум е..

публикувано на 05.04.25 в 11:45