Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Състрадание Алцхаймер": В България няма съвременни методи за лечение на деменцията

Празник за Коледа в Дома за възрастни хора с деменция в село Салаш през 2014 г. (архив)
Снимка: Иванка Петрова

На всеки три секунди в света се появява нов случай на деменция. Една четвърт от хората в бъдеще ще бъдат засегнати от заболяването, сочат данните на Световната здравна организация. 82 процента от хората, които имат близки с деменция и Алцхаймер, не са запознати с формите на подкрепа на тези пациенти, сочи проучване на Фондация "Състрадание Алцхаймер" България.

Илиян Василев, който губи битката с деменцията, от която боледува съпругата му, споделя, че проблемът у нас е най-вече заради игнорирането на това заболяване:

"Проблемът е, че това изобщо не е тема. Загубих съпругата си след 8 години битка и знам много неща - повече, отколкото лекарите могат да дадат като практични ползи. В България общественото възприятие за деменциите е под всякаква критика. Колко хора знаят, че има детски Алцхаймер, че прагът на болестта пада до 25 години", смята Василев, според който най-нужни са системи за ранна терапия.

77 на сто от лицата от проучването на Фондация "Състрадание Алцхаймер" казват, че нямат информация за социалните институции, които осигуряват подкрепа на лица, засегнати от деменция, заяви д-р Венелин Стойчев. Всеки четвърти страда от деменция, посочва той и допълва:

"По отношение на информацията, когато това е личен проблем, хората започват да ровят по сайтове и да търсят. Когато личният проблем ти се махне от главата, твоят близък почине, ти изоставяш това нещо и твоят опит се губи", казва Стойчев и допълва, че много от засегнатите от деменция са практикували тежък умствен труд, докато в България продължава да битува клеймото, че деменцията засяга "по-простите".

Участниците в проучването съобщават, че изпитват остра нужда от обучение, казва Елена Трифонова от Фондация "Състрадание Алцхаймер" България. Организацията ще се бори за включване на всички отговорни институции в борбата с деменцията.

Според Илиян Василев много важно е да се промени методиката, по която се диагностицират болните с някакъв вид деменция. Затова е нужна покупка на нови видове скенери.

Как се подхожда в света при болните с деменеция? Страните, които имат най-богат опит и постижения, са Израел, Австралия и САЩ. Там, освен че обществеността е трайно ангажирана и обучена за тези болни, се работи и с протоколи с различно времетраене, които включват изследване с ПЕТ скенер, магнитен резонанс, впоследствие генетични изследвания и лечение чрез постоянно проследяване на сън, хранене, движение.

В България освен стигмата към заболяването, криенето и заключването на болните, две трети от участниците в проучването не знаят кои са медицинските заведения, които обслужват тези пациенти, липсват достатъчно домашни асистенти в помощ на семействата, липсва култура на отношение към това заболяване.

Подробности чуйте в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01