Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Спаси София": По-добре ларгото да беше останало под земята

15 млн. лева струва ремонтът на остатъци от стара Сердика при ларгото.
Снимка: БГНЕС

Ощетяването на държавата по проекта за ларгото не е удовлетворяващо, а по-добре щеше да е археологическият обект да беше останал под земята. Това заяви в предаването „Нещо повече“ Борис Бонев от организацията „Спаси София“ по повод обвиненията към сегашния културен министър Боил Банов, че е предотвратил получаването на неустойка за обекта. Данните бяха изнесени от БСП.

През последните години активистите от „Спаси София“ многократно сигнализираха за некачественото изпълнение на обекта – забавянията, разместените плочки, протеклия плексигласов таван и други проблеми.

„Не знаехме, че държавата е била ощетена. Предпочитам да изчакам края на разследването, за да правим изводи. Не виждам нищо удоволетворяващо от нарушаването на гражданския интерес – независимо дали с невзети санкции, или, че получихме едно рушащо се ларго. По-добре ценната древна археология да беше останала под земята, докато хора, които наистина ги е грижа за историята и паметта на града, го направят както трябва“, заяви Борис Бонев за „Хоризонт“.

„Проблемът е, че този обект за толкова много пари е некачествен. Когато сигнализирахме многократно, отговорът беше или „обектът е в гаранция, фирмата ще отстрани за своя сметка“, или „няма нищо такова, всичко е чудесно“. Всеки може да отиде да види разместените плочки, протеклия таван, дълго време не работеше осветлението. Най-важното – това пространство няма смисъл, защото беше направено така, че да не може да бъде използвано и да не задържа хора“, допълни градският активист.

Борис Бонев изтъкна, че екипът на датския урбанист Ян Геел е оценил рекордно ниско качеството на ларгото като публично пространство.

Според Бонев институциите дължат цялостни отговори във и извън евентуално разследване по „Ало, Банов съм“, защо ларгото е изпълнено некачествено с европейски средства, а предвиденият музей под бул. „Мария Луиза“ дори не е отворен.

Целия разговор чуйте в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК представя на 19 март бяла книга за отбраната на ЕС

Европейската комисия ще представи бяла книга за отбраната на ЕС на 19 март, съобщи говорител на Комисията.  Днес в Париж ще се проведе неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, посветена изключително на отбраната и на помощта на ЕС за Украйна.  Европейски лидери се събират на..

публикувано на 17.02.25 в 17:43
Израелски военен патрул в село Авивим, близо до границата с Ливан.

Израелски военни ще останат в Ливан и след крайния срок за изтегляне според споразумението с "Хизбула"

Израел обяви, че ще остави свои военни в Южен Ливан и след изтичане крайния срок за изтегляне съгласно споразумението за мир с "Хизбула". В същото време израелският военен кабинет обсъжда втората фаза от примирието с "Хамас" в Ивицата Газа.  Израел обяви, че ще остави малък брой свои военни на пет стратегически места в Южен Ливан. Ливан съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 17:38

Деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници във В. Търново

Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..

публикувано на 17.02.25 в 17:19
Мария Симеонова, директор на софийският офис на Европейския  съвет по външна политика

Мария Симеонова: Париж е знак, че европейците осъзнават сериозността на случилото се в Мюнхен

Европейците все пак ще се борят за някакъв край на войната, който ще гарантира устойчив мир, целостта на Украйна и ще гарантира, че Русия няма да навлезе отново на европейска територия. Иска ми се да не се пропуква европейското единство от лидери като Орбан и Фицу, каза в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на софийския офис на..

публикувано на 17.02.25 в 17:17

В Кюстендил събраха 17 611 лева за лечението на 14-годишния Янис

В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са..

публикувано на 17.02.25 в 17:13

ТСА: Има разминаване между националните политики за средно образование и реалната ситуация по места

Проучване на фондация "Тръста за социална интеграция" за достъпа до средно образование в пет области в страната показва, че има проблеми с транспорта на учениците, с изхранването им, както и че остават платени учебниците за профилирана и професионална подготовка.  Тази година ще бъде направено проучване в още пет области и ще бъдат предложени..

публикувано на 17.02.25 в 17:08
Володимир Зеленски

Зеленски отива в Турция по покана на Ердоган

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти".  Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..

публикувано на 17.02.25 в 16:54