Собствениците на имоти от старозагорското село Бели бряг, чиито къщи все още не са изкупени от „Мини Марица Изток“, ще подадат документи за започване на процедура по оценка на жилищните им имоти. За това се договориха жителите на селото и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков. Той увери, че процедурата няма да постави жителите в ситуация на зависимост от държавата, а ще бъде основа за бъдещи разговори за справедливо обезщетение.
От своя страна, протестиращите, които тази сутрин излязоха на протест срещу предлаганите от дружеството компенсации за принудителното им изселване, продиктувано от развитието на минни проекти в района, изразиха задоволство от проведената среща в енергийното ведомство:
"Те обещаха, че ще направят още няколко срещи с нас, в които да договорим действия за постигане на резултата, който ние се стремим, това е нормално обезщетение на самите хора. Те разбират, че има проблем с обезщетенията и че обезщетенията не са достатъчни за възстановяване живота на хората. Те разбраха, че трябва да продължим да преговаряме и очакваме положителни резултати", каза Евелин Петков, жител на село Бели бряг.
По-рано жители на старозагорските села Бели бряг и Трояново изразиха недоволство в центъра на столицата срещу размера на предлаганите от въгледобивното дружество "Мини Марица Изток" обезщетения за принудителното им изселване от района. Те призоваха народните представители и министъра на енергетиката Теменужка Петкова да ги подкрепят в исканията им за справедливи компенсации.
Двете села попадат в границите на концесионната площ, а това прави тяхното изселване необходимост с цел разширяване добива на лигнитните въглища. Според жителите, предлаганите обезщетения са недостатъчни, а къщите им се изкупуват на безценица.
"Чуваме, че до края на тази година доброволно ще бъде изкупуването на къщите, а от следващата година ще минава на принудително отчуждаване и ние къде ще отидем".
"Те не желаят нито да ни построят жилища, нито желаят да ни обезщетят така, че да можем сами да си възстановим собствеността. С това, което те ни предлагат, ние няма къде да отидем. Все едно, че оставаме на пътя".
Протестиращите се съмняват в оценките на имотите им, изготвени по поръчка на въгледобивното дружество.
"Другите независими лицензирани оценители дават два, три пъти по-висока оценка. Този процес за нас е неясен".
"Изпратили сме им оценката от лицензирания оценител, който ние сме наели, но нямаме отговор досега".
Въпреки, че село Бели бряг вече не става за живеене, част от местните все още не могат да приемат факта, че са принудени да напуснат родният си край.
"По-възрастните хора не можаха да го понесат. От това по-мило и по-родно и да ме отделят от него е много трудно да го преживея".
Въгледобивното дружество „Мини Марица-изток“ през 2005 г. получава новата си концесия за следващите 30 години. От 200 къщи в село Бели бряг днес са останали около 20-ина неизкупени от мините имота, посочи Генади Кондарев от екологичното сдружение "За земята".
„Мини Марица-изток“ са в едно уникално положение. В момента никой не се противопоставя на тяхното планирано разширяване, защото селото наистина вече не става за живот".
Протестиращите настояват жителите на двете села да бъдат обезщетени на основата на обективни критерии.
"Трябва да получат обезщетение, така че те да могат да си позволят същия живот или по-добро, а не на тези хора да им се предложи нещо, което мините определят като пазарна цена, което е крайно недостатъчно и след това повечето хора са принудени да доплащат от собствения си джоб или с кредити, за да могат да продължат живота си на ново място".
Пред БНР Димитър Чолаков - заместник изпълнителен директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД коментира:
„Мини Марица-изток“ е дружество със 100% държавно участие и, като такова, е длъжно да защитава националните интереси на хората и на държавата. Земята е на хората от Бели бряг и е частна собственост, но въглищата са национално богатство и осигуряват добър жизнен стандарт на всички българи. 90% от имотите в Бели бряг са закупени от нас, доброволно предложени от собствениците им, при условия, които отговарят на законите. На останалите собственици мога да кажа, че всеки има право на протест, но при тази пропорция на доволни и недоволни могат да се направят и други изводи“.
Имотите се оценяват от независим оценител, избран чрез обществена поръчка. Водят се и допълнителни разговори за допълнителни увеличения. Хората могат да коментират оценките. Според Чолаков, обезщетенията са „справедливи“. Последната сделка за изкупуване на къща е била за над 38 000 лева, каза той. Дружеството все още не знае какъв ще бъде следващия му ход, ако хората откажат да продават.
Местните жители обаче твърдят, че също са поръчали оценки от независими оценители, но те са оценили къщите им между 2 и 3 пъти по-скъпо, отколкото мините.
България ще продължи да помага на Украйна в съответствие с решението на Народното събрание. Това заяви в интервю за bTV министърът на отбраната Атанас Запрянов, който беше на поста и в служебния кабинет на Димитър Главчев. "Ние ще продължим да подкрепяме Украйна както досега, защото и това, което сме правили, се базира на решенията на Народното..
Президентът Румен Радев е подписал промените в Закона за съдебната власт, с които членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат губят правото да избират главен прокурор и председатели на върховните съдилища. Това съобщи държавният глава пред журналисти в Банско. Президентът: Отношенията ми с правителството ще зависят от това как ще..
Пожар е избухнал тази вечер около 19:00 часа на покрива на заведение в "Студентски град", съобщиха от район "Студентски" на Столичната община. Всички посетители и служители са били евакуирани. Няма пострадали. Нанесени са материални щети. Причината за пожара е техническа неизправност, се посочва в съобщението. Два екипа на 7-а Районна..
Мобилизацията в Украйна не покрива нуждите на пехотата, призна главнокомандващият украинската армия генерал Олександър Сирски. Изказването му идва на фона на остри критики заради прехвърлянето на специалисти от Военновъздушните сили в пехотните подразделения: "Първо, има мое р азпореждане, с което се забранява прехвърлянето на..
Следващата група израелски заложници ще бъде освободена идната събота, съобщи чрез агенция АФП високопоставен представител на "Хамас". По-рано днес, малко след като в Газа влезе в сила примирието с Израел, палестинската групировка освободи три жени, които държа в плен от октомври 2023 година. Примирието в Газа е в сила, в ход е първата размяна..
"ТикТок" (TikTok) се появи отново онлайн в САЩ близо денонощие, след като популярната платформа с повече от 170 милиона американски потребители спря работа заради закон, забраняващ дейността ѝ поради съображения за националната сигурност, предаде Ройтерс. Това стана възможно, след като Доналд Тръмп увери, че ще отложи забраната още в първия ден от..
Първата част от примирието между Израел и "Хамас", което влезе в сила по-рано днес, беше изпълнена - три израелски заложнички, държани от "Хамас" в Ивицата Газа, бяха освободени и вече са в еврейската държава. Същевременно в Израел е в ход освобождаването на около 90 палестински затворници. През следващите 6 седмици се предвижда освобождаването..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..