Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грета Ганева: Докладът, на който се позовава Йончева в днешното си изявление, е за друга процедура

Грета Ганева в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Светослава Кузманова, БНР

„Корупцията представлява много сложен фактически състав. Затова и антикорупционните действия не могат да бъдат проста работа! От записите, които бяха представени, се чуват откъслечни изречения, но аз, като юрист, не бих могла да изведа самостоятелни изводи само въз основа на тези записи и на защитната линия на поведение, която в последствие изрази министърът в общественото пространство. За да се говори конкретно, трябва да има и конкретни факти, които да бъдат представени от страна на този, който обвинява“.

Това каза за БНР  адвокат Грета Ганева - специалист в сферата на обществените поръчки, която се запозна по молба на предаването „Неделя 150“ с документите, свързани с защитната теза на министъра на културата Боил Банов, обвинен от БСП, че не е защитил държавния интерес в изпълнението на проекта за ремонт на Ларгото. Тя обясни:

„От първоинстанционния съд, от мотивната част на постановеното решение, става ясно, че съдията, след като е направил задълбочен фактически анализ, се е позовал на документи, които имат сила, която обвързва съда. Действително, касае се за спирания, според съдебния състав. Има такива спирания през 2015 година и действително те са били 5 на брой".

Съдът е постановил, че работата е била завършена в срок, но закъснението за приемането ѝ е от страна на възложителя, поради което не може да бъде вменено като отговорност и в тежест на изпълнителя. Поради това е отхвърлен и предявеният от министерството иск, обясни тя. Министерството на култура е приело проекта без забележки в неговия край и е върнало гаранцията, депозирана от изпълнителя. Поради това е и наивно да се смята, че година по-късно може да търси неустойки, коментира юристът и допълни:

„Днес чух новото изявление на госпожа Йончева пред друга национална медия. Твърди, че от доклад на Агенцията за обществените поръчки става ясно, че през 2015 година са били издадени два акта за спиране, а се констатира, на по-късен етап, че всъщност е имало пет такива. Това разминаване, според госпожа Йончева, е индикация, че на по-късен етап са били създадени други три, които вероятно са онези, за които се говори в записа. Може би за слушателите, които не са се задълбочавали, изглежда достоверно, но, след като прочетох съдебното решение от спора между Министерство на правосъдието и изпълнителя, става ясно, че тези пет спирания са във връзка с 5 различни обстоятелства и само 2 касаят непредвидени обстоятелства - необходимост от допълнителни археологически проучвания и неприключили археологически проучвания. Всички останали са по обективни причини, но не са свързани с непредвидени обстоятелства. Докладът на Агенцията за обществени поръчки, на който се позовава госпожа Йончева в днешното си изявление, в който са посочени само два акта за спиране, е във връзка с друга процедура - договор за допълнителни дейности.  При тази процедура, обичайно, се сключва договор с изпълнителя, на който вече са възложени същинските работи по основния договор. В тази процедура, очевидно, другите три акта за спиране са били неотносими, поради което е било естествено те да не бъдат включени в искането на Министерство на правосъдието, отправено към Агенцията за обществени поръчки и затова те изобщо не са ги разглеждали. Най-вероятно тези два акта за спиране са били именно във връзка с тази процедура. Може би е било добре екипът на госпожа Йончева да се задълбочи повече в това какви са дейностите, които са били извършени във връзка с изпълнението на обществената поръчка, за която те говорят и какви са дейностите, за които е сключен допълнителен договор за допълнителни дейности“.

Според Ганева екипът на Йончева е трябвало да извърши проверка дали държавата не е платила повторно за изпълнение на вече платени и приети дейности. Контролът по отношение на държавния интерес има нужда да бъде уреден в момента допълнително, смята тя:

„Вътрешният контрол е свързан с Агенцията за обществени поръчки, която най-вече проверява процедурата при възлагането и няма отношение във връзка с корупцията толкова много“.

Тепърва ще излизат нови и нови така „разкрития“, защото вторият ешелон във властта разполага с богата база данни за разписани документи от политически назначени лица, които документи тези лица не разбират, убедена е Ганева.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национални дни на кариерата се провеждат в София

Национални дни на кариерата се провеждат днес в София, за да срещнат млади хора и студенти с бъдещи работодатели. Изложението се провежда за 24-ти път и до края на месеца ще посети още пет големи градове на страната. Национални дни на кариерата 2025 е едно от най-значимите събития в страната, посветено на професионалната реализация на младите..

публикувано на 05.04.25 в 09:54

18 са жертвите на руската атака с балистична ракета в Кривой рог

Украйна съобщи за 18 жертви на руската атака с балистична ракета в Кривой Рог. Десетки са ранените.  Русия твърди, че в Кривой рог е атакуван обект, в който е имало среща на украински военни с чуждестранни инструктори. От министерството на отбраната в Москва съобщиха също, че през нощта са свалени 49 украински дрона. Най-малко 14 убити и..

публикувано на 05.04.25 в 09:36
Софийски университет

Ден на отворените врати във Философския факултет на Софийския университет

Студентският съвет към Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски"  организира Ден на отворените врати. Събитието ще започне в 10:00 ч. в 65-а аудитория на СУ на третия етаж на ректората. Кандидатстудентите ще имат възможност да получат подробна и точна информация от самите студенти и от Факултетния студентски съвет за..

публикувано на 05.04.25 в 09:26
Марош Шефчович

Еврокомисарят по търговията: ЕС се ангажира със сериозни преговори със САЩ за митата

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович потвърди ангажимента на Брюксел за сериозни преговори с Вашингтон след обявените от американския президент Доналд Тръмп нови, по-високи мита.  Шефчович ги определи като вредни и неоправдани и коментира, че търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати се нуждаят от нов подход...

публикувано на 05.04.25 в 09:19

10-ото издание на фолклорния фестивал "Русчуклийска среща" се провежда в Русе

 Десетото издание на Националния фолклорен фестивал "Русчуклийска среща" се провежда днес в Спортната зала "Дунав".  В него ще вземат участие любителски състави от цялата страна. 43 клуба за народни танци от цялата страна пристигат в Русе, за да се включат във фестивала "Русчуклийска среща", чиято цел е да събере любители на фолклорното..

публикувано на 05.04.25 в 09:07
Гордана Силяновска - Давкова в София

Силяновска: Нужни са общи усилия на Балканите в борбата с тероризма

Необходими са общи усилия на Балканите в борбата с тероризма, нелегалната миграция и екстремизма, както и работа с младите хора за противодействие на радикализацията в интернет. Това мнение изрази президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска, която участва в София в международния форум "Процес Акаба" с фокус върху Балканите...

публикувано на 05.04.25 в 08:49

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се..

публикувано на 05.04.25 в 08:17