Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години организирано пещерно дело в България

Проучването на пещерите у нас започва още след Освобождението

Отбелязват годишнината с книги на видни спелеолози, фотоизложба и международен конгрес

Снимка: БГНЕС

Тази година със серия от събития ще бъде отбелязана 90-ата годишнина на организираното пещерно дело в България. Днес се открива фотоизложбата "Ние и пещерите", а през май в Добрич ще се проведе международен конгрес по спелеология. За септември е предвиден европейски спелеофорум с участието на учени от цял свят.

Интересът към проучването на пещерите в България датира от края на 19 век, разказва пред "Хоризонт" Алексей Жалов, председател на Балканския спелеоложки съюз. „Става дума за вечния стремеж на човека да открива тайни, да надникне там – какво има под земята, още повече - това е първият дом на проточовека.“

В световен мащаб още първите спелеоложки организации се появяват през 18 век в Германия и в Австрия.  

Пещерите са затворени екосистеми и се обитават от уникални организми

„Пещерите са затворени екосистеми“, посочва доц. д-р Явор Шопов, председател на Българската федерация по спелеология. „Има много организми, които не могат да излизат на повърхността извън пещерите и живеят само в една пещера, тъй като светлината е смъртоносна за тях. Те просто са се адаптирали към живот в пълна тъмнина. Има много такива намерени в България и тяхното изследване е изключително интересно.“

Същото се отнася за минералите. Поради специфичния микроклимат в пещерите, има минерали, които се срещат в една-единствена пещера в света. В България са намерени изключително много пещерни минерали, допълва Явор Шопов.

Обстановката в пещерите е най-близка до тази на отворения космос, ползват ги за тренинг на космонавти

Пещерите са важни и за космическите изследвания. Шопов дава пример с изследвания, правени в пещери, на биоритмите на хората при продължителен престой в пълна тъмнина. „Това е много важно за дълги полети в космоса. Следващата активност – това е подготовка на космонавти в пещери, тъй като пещерите са място в земята, където обстановката е най-близка до отворения космос.“

Страната ни участва в изследвания за търсене на пещери на Марс и на Луната с помощта на термални камери, отбелязва още Явор Шопов.

Шест от десетте благоустроени пещери в България се стопанисват от БТС. Председателят на организацията Алексей Стоев твърди, че в последните години са направени няколко революционни скока в осветлението на пещерите. Той е категоричен, че новите условия в пещерите са ги направили по-атрактивни и са засилили интереса на посетителите. Само за миналата година през трите най-посещавани пещери – Съева дупка, Ягодинска пещера и Дяволското гърло, са преминали над 400 хиляди души. 

Освен за туристически посещения и изследване на микроклимата, благоустроените пещери служат и като полигони за измерване на напрежението в земната кора. „И потенциалната възможност с това да изследваме процесите на тия напрежения, които водят след това до земетресения“, казва още Алексей Стоев. 

Той алармира още, че непрекъснато се проявява нездрав интерес към благоустроените пещери – било от страна на кметове, областни управители или бизнесмени.

Страната ни изостава в опазването на пещерите 

България е на последно място на Балканите в опазването на пещерите и е необходимо законодателство за това, категоричен е Алексей Стоев. „Имаме нужда от засилен контрол на държавата върху карстовите територии, защото карстовите територии са подложени на унищожителен грабеж. Ако отидете в една фирма, която предлага инертни материали, ще видите огромно количество изкъртени камъни от карстовите територии, които са прилежащи на пещерите.“  

По повод отбелязването на годишнината от началото на организираното пещерно дело у нас, ще бъдат издадени две книги на видните български спелеолози Петър Трантеев и инж. Радуш Радучев. Предстои издаването и на пътеводител на пещерите в България. 

Темата е разгледана в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49