Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Процентът на хората със собствено жилище стабилно намалява

Първи спад на сделките с ипотечни кредити от 2013-а насам

На пазара за недвижими имоти са основно 10-те процента най-състоятелни хора у нас

Снимка: БГНЕС

Висока активност на купувачите на жилища през изминалата година, но и първи спад на сделките с кредити след 2013 година отчитат от най-голямата компания за недвижими имоти у нас. Брокерите смятат, че експанзията на жилищното строителство ще постави под натиск цените на новите имоти и те ще слязат надолу. В момента се наблюдава баланс между търсенето и предлагането на недвижими имоти.

„Истината е, че на пазара за недвижими имоти участва малка част от населението. Той продължава да е пазар на успелите, а не пазар на всички.“ Това коментира днес изпълнителният директор на компанията Георги Павлов. „Тук няма включване, няма социална политика, която да каже как човекът с под средни доходи да си купи жилище“, заяви Павлов, според когото на пазара са 10-те процента успели хора, които "чувстват, че са се качили в правилния вагон във влака в правилната посока". 

За състоянието на имотния пазар значение има и демографската ситуация

Според Георги Павлов в дългосрочен план проблемът е не толкова икономиката, а в демографската ситуация. В София на една жена се падат средно по 1.3 деца. Мнозинството от децата вече се раждат без брак и това също е фактор: „Купувайки жилище, а това е факт обикновено на семейството, а не индивидуален факт, ти трябва да имаш сигурност за десетилетия не просто в партньора си, а в собствените си доходи и в закона, който ще ги защитава.“ 

"Покупките са свързани с усещането за сигурност, не просто с текущите доходи, а с това какво е вашето усещане за това как ще ви се развиват доходите. В българското общество усещането за сигурност не е много високо", отбеляза Георги Павлов. Много се хвалим, че процентът на хората, които живеят в собствено жилище, е висок, но той стабилно намалява, подчерта той. "България след десетилетия ще се превърне в нация на наематели."

Същевременно се строят все повече жилища. От Националния статистически институт регистрират нарастване на разрешителните за строеж - за миналата година те са с над 60% в сравнение с 2017-та година.

Зад продължаващата експанзия в жилищното строителство стоят оптимистичните очаквания на инвеститорите, породени от бързата реализация на проектите и интереса на купувачите през последните две години. Като последствие в София цените на имотите скочиха с близо 9 на сто в сравнение с 2017-та година.

Спадът на покупките с ипотека е 17 на сто за София и 23% за страната

Въпреки увеличения брой на сделките, миналата година завърши с чувствително понижение на покупките с ипотечен заем. Агенцията по вписванията регистрира за София спад от близо 17 на сто, а в страната - повече от 23 процента по-малко сключени сделки с ипотечен кредит. Това е сигнал за забавяне на пазара на недвижими имоти, поясни оперативният директор на компанията Гергана Тенекеджиева.

Все още жилищата са най-доброто капиталовложение, което може да се направи, отбеляза още тя. Тъй като в момента лихвите по депозитите са на нула процента е по-добре да си купиш имот, който на годишна база носи около 4-5% възвращаемост, добави Тенекеджиева.  

От компанията очакват през тази година постепенно насищане на пазара. Купувачите ще имат по-голям избор - да купуват на зелено, на фаза груб строеж и в готов вид. Рискът преди получаването на акт 16 и времето за завършване на сградата предполагат и по-ниска цена. 

Конкуренцията в предлагането ще се повиши и ще окаже натиск върху цените на новото строителство, прогнозират брокерите. Ако станем свидетели на спад при сделките през първото тримесечие, е възможно да последва леко понижение на цените на старото строителство през второто тримесечие на тази година.

Темата е разгледана в звуковия файл.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..

публикувано на 19.11.24 в 10:32

Антимикробната резистентност ще бъде приоритет за новата ЕК

България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..

обновено на 18.11.24 в 19:20

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв.  "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..

публикувано на 18.11.24 в 11:28

Брезник и село Ноевци минават на воден режим

От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа.  Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра .  Към днешна дата във водоема има..

публикувано на 18.11.24 в 06:53