Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Стаматов: Българите в чужбина трябва да бъдат преброени и могат да го направят сами

Ограниченията за откриване на изборни секции притесняват българите в Германия

Антоанета Тончева: Властите могат да намерят информация за нужните избирателни секции в Германия

Снимка: БГНЕС

Крайният срок, в който българските власти трябва да уведомят германската страна за възможността за разкриване на допълните секции - извън дипломатическите представителства, изтича, но до момента сънародниците ни не знаят дали ще има такива. Пред БНР Антоанета Тончева – българка, която живее в германския град Регенсбург, сподели:

„Аз лично много се уморих от контакта с българското посолство в Берлин и от липсата на отговори. Те имат имейлите и телефоните на хората, които сме създавали на абсолютно доброволни начала изборни секции - извън дипломатическите и консулските представителства и никой до момента не ни е потърсил. Не ни потърсиха и през 2017-а година, не ни потърсиха и през 2016-а и ни  уведомявахме единствено чрез групи в социалните мрежи, форуми за българи в чужбина в интернет и от „постните“ новини на уеб страницата на посолството ни в Берлин.

През 2017-а година бяха общо 13 изборни секции в общо 8 града, като по 3 секции бяха разкрити в Берлин и в Мюнхен. В Берлин имаме посолство, в Мюнхен имаме консулство /…/. Ще кажа, че в Мюнхен конкретно има, по неофициални данни, вече над 10 хиляди души български граждани. През 2017 година, март месец, на изборите, успяха да гласуват около 2 хиляди души в тези разкрити 3 секции. /…./ Лично аз трябваше да пропътувам 300 километра - отиване и връщане от Регенсбург до Мюнхен, за да мога да упражня правото си на глас“.

В предаването „Преди всички“ Антоанета Тончева обясни какво може да се направи от хората на местно ниво:

„На местна почва най-добрият възможен контакт с доброволци, които да се ангажират, се изразява в две посоки. Едната е да се контактува с хората, които имат общо с българските училища в Германия и училищните настоятелства, защото обикновено тези хора са свързани и с редица социални каузи на местна почва, както и работят за различни каузи, доброволни, за България. Другата посока за контакт би била да се свържат с хората, които вече са участвали в такива комисии и са създавали избирателни секции“.

Тончева смята, че българските власти могат да използват различни данни, за да си създадат представа за потенциално удобните места за гласуване на германска територия. Едната информация са картите, изготвяни от доброволци на място и достъпни в интернет, а другата – електронните заявления за вота, с които разполага ЦИК:

„Считано от 2014-а година вече беше достъпна електронната форма на заявление. Т. е. ако човек желае, тъй като има минимум от брой заявления, които са необходими, за да се разкрие избирателна секция - извън дипломатическите и консулските представителства, на база на попълнените заявления в различните германски градове, Министерство на външните работи би могло да оформи една собствена статистика и собствена стратегия в кои населени места в Германия има голяма българска диаспора“.

Има нужда от преброяване на българите в чужбина, смята Петър Стаматов от информационния портал „ЕвроЧикаго“. Сайтът получи данни от Външно министерство за това колко сънародници живеят зад граница. Според тях най-много са те в Германия – 416 хиляди:

„Колкото и да е неточна статистиката на Външно министерство, все пак даде някаква представа за статистиката и доказа още един път, че имаме нужда да направим реално преброяване на българите зад граница, което може да се постигне с активна регистрация. Още септември миналата година предложих на Националния статистически институт да включи в бъдещите преброявания в България една графа с два въпроса в бланките, която да бъде именно: „Колко време прекарвате в чужбина, в кои държави и по колко месеца?“. Това щеше да даде някакъв по-добър поглед на нещата“.

Петър Стаматов обясни, че се е обръщал по този въпрос към Статистическия институт и Народното събрание. Парламентът обаче вече прие съответното законодателство, а от института са посочили, че работят по европейски стандарти, в които такива графи няма. Затова той смята, че е добре българите сами да организират преброяването:

„Щом има начин да броим комарите и врабчетата, хайде да е малко по-лесно за хората. При това няма да харчим държавни средства, а ще търсим средства от българи и спонсори“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жители на Вълчедръм настояват за референдум за ветропарк

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността "Златията“. Над 700 подписа са събрани. Общинският съвет отказа референдум, областният управител върна решението за преразглеждане. В началото на юли Инициативен комитет внесе подписка в община Вълчедръм с искането..

публикувано на 06.11.24 в 16:07

Правителството одобри финансиране от 46,6 млн. лева за общините

Правителството одобри финансиране в размер на 46 600 000 лева за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура. Одобрени са също 1 338 000 лева за Столичната община и за община Пловдив. Средствата са за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в..

публикувано на 06.11.24 в 16:00

"Интерпол" с мащабна операция в 116 държави срещу трафика на хора

"Интерпол" обяви, че е провела най-мащабната си операция срещу трафика на хора досега. В рамките ѝ са арестувани над 2500 души, предаде "Франс прес". Операцията е обхванала 116 държави и територии и е проведена между 29 септември и 4 октомври, се казва в съобщение за медиите на базираната в Лион международна полицейска организация. Спасени са 3222..

публикувано на 06.11.24 в 15:59

Правителството одобри промени по бюджета на Агенцията за ядрено регулиране

Правителството одобри промени по бюджета на Агенцията за ядрено регулиране за тази година. Предвижда се еднократно да се определят нови размери на индивидуалните основни месечни заплати, считано от 1 октомври според утвърдена от председателя на Агенцията методика. Така ще бъдат преодолени дисбалансите при  възнагражденията на служителите в..

публикувано на 06.11.24 в 15:51
Джейхан Ибрямов в Съдебната палата в София.

Джейхан Ибрямов ще бъде освободен, за да положи клетва като депутат

Джейхан Ибрямов ще бъде освободен утре, за да може да положи клетва като народен представител в новото 51-во Народно събрание. Това заяви градският прокурор Илияна Кирилова. Ибрямов ще бъде освободен с постановление на прокурор от Софийска градска прокуратура. На втора инстанция съдът потвърди ареста на Ибрямов. Ще има ли нови обвинения?..

публикувано на 06.11.24 в 15:37

Кабинетът одобри промени в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража

Кабинетът одобри предложени от Министерството на правосъдието промени в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража. Част от тях регламентират подготовка на лишените от свобода за живот на свобода чрез въвеждането на преходни отделения. Така ще бъдат изпълнени препоръките на Комитета за предотвратяване на изтезанията и решенията на..

публикувано на 06.11.24 в 15:30

Регистрацията за посредничество по наемане на работа в Агенцията по заетостта - само по електронен път

Регистрацията на физически и юридически лица за извършване на посредническа дейност по наемане на работа в Агенцията по заетостта, ще става единствено по електронен път. Подаването на документи на хартия ще отпадне. Това предвиждат приети от правителството промени в съответната наредба. Електронизирането на услугата ще  намали и времето за обработката..

публикувано на 06.11.24 в 15:17