До 10 февруари в Дома на киното може да се види ретроспектива на аржентинското кино. Филмите, които ще бъдат показани, са 10. Афишът включва най-награждаваните ленти и най-популярните актьори в тази латиноамериканска страна, които за мнозина българи звучи екзотично, а киното й непознато.
Аржентина е третата най-развита кинематография в Латинска Америка. В десетте филма, които българската публика ще види в София за тези четири дни, има много танго, много футбол и много вино.
Не случайно дните на аржентинското кино се откриват с документалния филм „Танго в Париж: Спомени за Астор Пиацола“. Това е съвсем нов разказ за живота и съдбата на един от най-великите майстори на тангото, а режисьорът Родриго Вила ни връща 40 години назад в Латинския квартал в Париж. Филмът включва лична кореспонденция и фотографии от онези години, което го прави рядко свидетелство за живота на Астор Пиацола.
За ретроспективата на аржентинското кино разказва режисьора Стефан Прохоров, програмен директор на Дома на киното, където ще се излъчват филмите:
„Програмата има за цел две неща. Едната е да запознае зрителя с няколкото основни лица на съвременното аржентинско кино. Това са 10 много интересни филма. Общото между тях освен че са аржентински, е, че представят културата на тази страна“.
Още тази вечер след документалния филм за Астор Пиацола зрителите ще видят и музикалната драма „Последният Елвис“.
Комедиите „Хартийки във въздуха“ и „Китайска приказка“, както и лентите „Коблик“ и „Камчатка“, които пресъздават времето на военната диктатура в Аржентина, допълват панорамата в Дома на киното.
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..