Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велико Търново честват 140 години от приемането на Търновската конституция

Любопитни подробности около работата на Учредителното събрание разказва историкът Светла Атанасова

4
Снимка: БГНЕС

Велико Търново е център на националните чествания за 140-годишнината от приемането на Търновската конституция. Историческият музей в града отбелязва  годишнината с фотодокументална изложба.

В експозицията в центъра на старата столица, чрез оригинални фотоси, са представени старо Търново и сградата на бившия турски конак, където се свиква „събора” на нотабилите, приел първия основен закон на Княжество България. Основният дебат между либерали и консерватори е бил за устройството на парламента, разказва историкът доц. Светла Атанасова за предаването "Нощен хоризонт".

Консерваторите предлагат въвеждане на двукамарен парламент и на образователен ценз за депутатите, на което се противопоставят решително либералите. При тези дебати се достига дори до размяна на шамари, допълва доц. Атанасова. „Един от пострадалите е видинският митрополит Милетий. Успяват да го спасят Стефан Стамболов и Драган Цанков и да го изкарат навън от събранието.“

На финала, на 16 април, Търновската конституция не е подписана от всичките 230 депутати, защото част от народните представители се били разотишли по родните си места. В крайна 213 народни представители полагат подписа си под документа.

На откриването на Учредителното събрание присъства като официален гост майстор Кольо Фичето, който е автор на сградата, а при всяко негово влизане в залата депутатите стават на крака, за да му отдадат почит.

Русенката Евдокия Антонова пък прави и първото модно ревю у нас по време на Учредителното събрание, уточнява историкът. „Тя изкупува част от театралните костюми на букурещкия театър „Виктория“ и с този реквизит, с коментар, подходящ.“

Княз Дондуков-Корсаков има желание в България да се сформира военен духов оркестър и с неговия подпис е сформиран този оркестър, обясни още Светла Атанасова. Премиерата на музикалния състав е по време на първото Велико народно събрание.

Бюджетът на народните представители, които трябвало да гласуват Търновската конституция, включвал по 25 франка дневни разходи, което се равнява на около 100 лева в наши дни. Обядвали са в бюфета на народното събрание, а менюто, публикувано в тогавашните вестници, включвало супа, риба, печено месо, сладко и кафе.

Оригиналът на Търновската конституция се пази в Централния държавен архив в столицата, а звънецът, с който са откривани събранията на депутатите преди 140 години в Търново, е останал в музея на старата столица.

Още детайли чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Лъв XIV

Папа Лъв XIV ще се появи на балкона на базиликата "Свети Петър" за неделната молитва

Папа Лъв XIV ще се появи на балкона на базиликата "Свети Петър" за първата си неделна обедна молитва Regina Coeli като водач на 1,4 милиарда католици по света, съобщи ДПА, цитирана от БТА. Очаква се десетки хиляди души да присъстват, за да го видят лично за първи път. 69-годишният бивш мисионер и ръководител на Августинския орден беше избран..

публикувано на 11.05.25 в 09:49
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Предложението на Путин за разговори с Киев е първа, но недостатъчна стъпка

Френският президент Еманюел Макрон коментира, че предложението на руския му колега Владимир Путин за преки разговори с Украйна е "първата стъпка, но само тя не е достатъчна". "Преди безусловно примирие не се водят преговори," добави Макрон при пристигането си в Полша от Украйна. Според френския лидер руският лидер търси начин за изход от..

публикувано на 11.05.25 в 09:05

Фермерски пазар в Плевен с участието на над 50 производители

В Плевен втори ден продължава Първият национален фермерски пазар, в който участват над 50 производители от страната. На сцената в парк "Кайлъка" от 11 часа излизат местни читалищни състави и фолклорни групи. Производителите предлагат богато разнообразие от традиционни български храни, напитки, био и здравословни артикули, натурална козметика..

публикувано на 11.05.25 в 08:52
Клисурският манастир

Клисурският манастир чества своя храмов празник

Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия. Манастирът е четвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..

публикувано на 11.05.25 в 08:42
Българска държавна делегация е в Света гора (Атон) във връзка с интронизацията на новоизбрания игумен на българския Зографски  манастир.

Българска делегация за въдворяването на новоизбрания игумен на Зографския манастир в Света гора

В съборния храм на Зографския манастир в Света гора, Атон, ще се състои тържественото богослужение и въдворяването на новоизбрания игумен йеромонах Гавриил. В церемонията ще участват духовното и административно ръководство на монашеската република, представители на гръцката държава, както и игумени и монаси от останалите светогорски..

публикувано на 11.05.25 в 08:25

Тръмп приветства напредъка в американско-китайските преговори в Швейцария

Американският президент Доналд Тръмп изрази задоволство от развоя на започналите вчера американско-китайски преговори в Швейцария. В социалната си мрежа "Трут Соушъл"  Тръмп написа, че двете страни са договорили "тотална промяна в приятелски, конструктивен тон". "Искаме да видим - за доброто и на Китай, и на САЩ, отваряне на Китай за..

публикувано на 11.05.25 в 08:09

Над една пета от българите са бедни, сочи анализ

Бедните в България нарастват до 21,7% от населението, а основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът. Това пише в свой анализ Зорница Славова от Института за пазарна икономика, който базира върху данни на Националния статистически институт...

публикувано на 11.05.25 в 07:53