Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтича срокът за обществено обсъждане на промените в Закона за биоразнообразието

Природозащитниците и екоминистерството спорят по текстовете

Снимка: БГНЕС

Днес изтича срокът за общественото обсъждане на проекта за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие. 

Готвените промени провокираха недоволството на природозащитните организации и представители на научната общност, които се обединиха около позицията, че поправките противоречат на българските закони и международните договори и ще доведат до „влошаване на управлението и опазването на природата“.

Основният мотив за предложените от Министерството на околната среда и водите промени, е въвеждането на нов подход за управление на мрежата Натура 2000. Той включва нови мерки за подобряване и поддържане на състоянието на видовете и местообитанията.

Според Мирослав Калугеров от Дирекция „Национална служба за защита на природата“ промените са наложителни, защото "досега не сме управлявали Натура 2000 правилно", а законодателството за мрежата Натура или дословно преповтаря директивите, или е взаимствано от законодателството за защитените територии, което по думите му е "голяма грешка".

Според МОСВ промените трябва да запълнят пропуските в законодателството, заради които през януари Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България заради неизпълнение на задължения по Директивата за местообитанията.

"Няма и едно изречение, което да не противоречи драстично на европейски директиви", контрират природозащитниците в лицето на еколога Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа "Балкани". "Ако се приеме този закон или трябва да излезем от ЕС, или да плащаме невероятно големи санкции. Законът е изцяло дискриминационен към големи групи български граждани, включително към българските учени, които няма да бъдат допускани примерно при управлението на зоните по места", смята той и допълва, че всъщност това няма да е "закон за опазване на природата, а закон за застрояване".

Представителите на академичната и научната общност също огласиха притесненията си от готвените промени. Учените са възмутени от задължението да предоставят свои  първични данни и експертиза на МОСВ за изготвянето на документи. Според тях при непрофесионалното анализиране на данните, те могат да доведат до погрешни решения.

"Желаят без договор, без заплащане, т.е. да национализират цялата научна информация за видовете и местообитанията от приложение 1,2,3 и 4. Нарушаваш Закона за авторското право, нарушаваш Закона за патентното право, Директивата за авторското право и още една директива от ЕС. Нарушаваш и Конституцията, което е най-странно", коментира Руслан Сербезов от Природонаучния музей при БАН.

Преди дни екоминистърът Нено Димов увери заинтересованите страни, че текстовете ще бъдат прецизирани, така че работата на хората, които се занимават с наука, както и на всички останали, свързани с управлението на Натура 2000, да бъде защитена. 

Промените предвиждат още изграждането на нови структури на национално и регионално ниво, предвиждат се и промени във функциите на Националния съвет за биоразнообразие, който няма да се занимава с въпросите, свързани с политиката по Натура 2000. Природозащитниците разглеждат това като понижаване на неговия статут. Катерина Раковска от WWF България изтъква, че на негово място се предлага Национален консултативен съвет, в който влизат браншови организации и сдружения на общини - организации, които имат отношение към Натура 2000, но нямат никаква научна експертиза. "Т.е. в момента нямаме никаква гаранция за качеството на документите, които ще управляват зоните", твърди тя.

Задължителното разработване на териториални планове за управление също попада сред оспорваните предложения. Показателен е примерът със защитена зона „Централен Балкан“, която попада на територията на пет регионални инспекции по околна среда и води. 

Това означава, че зоната ще се управлява от пет регионални плана за управление, в допълнение на действащия план за управление на националния парк, пояснява Руслан Сербезов. "Няма никакви гаранции какво ще бъде качеството на тези планове за управление. Би трябвало да имате една защитена зона и един орган за управление, който да отговаря за цялата защитена зона", подчертава Катерина Раковска.

Единствено чрез приемането на тези териториални планове България ще отговори на изискванията на директивата, гласи позицията на екоминистерството.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна

Изгоряха три къщи в каварненското село Белгун след разразил се този следобед пожар

Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..

публикувано на 25.07.25 в 20:14

Черният леопард е забелязан до шуменския квартал "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 20:06
Комисар Мария Ботева

До края на август Пътна полиция ще провежда специализирани акции от петък до неделя

В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..

публикувано на 25.07.25 в 19:59