Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича срокът за обществено обсъждане на промените в Закона за биоразнообразието

Природозащитниците и екоминистерството спорят по текстовете

Снимка: БГНЕС

Днес изтича срокът за общественото обсъждане на проекта за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие. 

Готвените промени провокираха недоволството на природозащитните организации и представители на научната общност, които се обединиха около позицията, че поправките противоречат на българските закони и международните договори и ще доведат до „влошаване на управлението и опазването на природата“.

Основният мотив за предложените от Министерството на околната среда и водите промени, е въвеждането на нов подход за управление на мрежата Натура 2000. Той включва нови мерки за подобряване и поддържане на състоянието на видовете и местообитанията.

Според Мирослав Калугеров от Дирекция „Национална служба за защита на природата“ промените са наложителни, защото "досега не сме управлявали Натура 2000 правилно", а законодателството за мрежата Натура или дословно преповтаря директивите, или е взаимствано от законодателството за защитените територии, което по думите му е "голяма грешка".

Според МОСВ промените трябва да запълнят пропуските в законодателството, заради които през януари Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България заради неизпълнение на задължения по Директивата за местообитанията.

"Няма и едно изречение, което да не противоречи драстично на европейски директиви", контрират природозащитниците в лицето на еколога Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа "Балкани". "Ако се приеме този закон или трябва да излезем от ЕС, или да плащаме невероятно големи санкции. Законът е изцяло дискриминационен към големи групи български граждани, включително към българските учени, които няма да бъдат допускани примерно при управлението на зоните по места", смята той и допълва, че всъщност това няма да е "закон за опазване на природата, а закон за застрояване".

Представителите на академичната и научната общност също огласиха притесненията си от готвените промени. Учените са възмутени от задължението да предоставят свои  първични данни и експертиза на МОСВ за изготвянето на документи. Според тях при непрофесионалното анализиране на данните, те могат да доведат до погрешни решения.

"Желаят без договор, без заплащане, т.е. да национализират цялата научна информация за видовете и местообитанията от приложение 1,2,3 и 4. Нарушаваш Закона за авторското право, нарушаваш Закона за патентното право, Директивата за авторското право и още една директива от ЕС. Нарушаваш и Конституцията, което е най-странно", коментира Руслан Сербезов от Природонаучния музей при БАН.

Преди дни екоминистърът Нено Димов увери заинтересованите страни, че текстовете ще бъдат прецизирани, така че работата на хората, които се занимават с наука, както и на всички останали, свързани с управлението на Натура 2000, да бъде защитена. 

Промените предвиждат още изграждането на нови структури на национално и регионално ниво, предвиждат се и промени във функциите на Националния съвет за биоразнообразие, който няма да се занимава с въпросите, свързани с политиката по Натура 2000. Природозащитниците разглеждат това като понижаване на неговия статут. Катерина Раковска от WWF България изтъква, че на негово място се предлага Национален консултативен съвет, в който влизат браншови организации и сдружения на общини - организации, които имат отношение към Натура 2000, но нямат никаква научна експертиза. "Т.е. в момента нямаме никаква гаранция за качеството на документите, които ще управляват зоните", твърди тя.

Задължителното разработване на териториални планове за управление също попада сред оспорваните предложения. Показателен е примерът със защитена зона „Централен Балкан“, която попада на територията на пет регионални инспекции по околна среда и води. 

Това означава, че зоната ще се управлява от пет регионални плана за управление, в допълнение на действащия план за управление на националния парк, пояснява Руслан Сербезов. "Няма никакви гаранции какво ще бъде качеството на тези планове за управление. Би трябвало да имате една защитена зона и един орган за управление, който да отговаря за цялата защитена зона", подчертава Катерина Раковска.

Единствено чрез приемането на тези териториални планове България ще отговори на изискванията на директивата, гласи позицията на екоминистерството.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

И Украйна е в контакт с новите сирийски власти

И Украйна е в контакт с новите сирийски власти, за да помогне за решаване на хуманитарната криза в страната, преживяла 13-годишна гражданска война. Това стана ясно от обръщение на украинския президент Володимир Зеленски тази вечер: "Сега можем да помогнем на сирийците с украинска пшеница, брашно, олио, наши продукти, които са нужни за продоволствената..

публикувано на 15.12.24 в 22:00
Британският външен министър Дейвид Лами (вляво) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър.

Британското правителство е имало "дипломатически контакт" с групировката "Тахрир аш Шам" в Сирия

Британският външен министър Дейвид Лами каза, че британското правителство е имало "дипломатически контакт" със сирийската бунтовническа група, която свали режима на Асад. Дейвид Лами заяви, че "Хаят Тахрир аш Шам" остава забранена терористична организация, но Обединеното кралство може да има дипломатически контакт. Неговият американски колега Антъни..

публикувано на 15.12.24 в 21:55
Храмът

Спешен ремонт на храма "Св. Георги Победоносец" в ямболското село Болярско

Със средства от Сливенската света митрополия и дарения е извършен спешен ремонт на храма "Св. Георги Победоносец" в ямболското село Болярско. Предстои облагородяването и на целия район около църквата. Въпреки че храмът е строен преди 20 години, се е наложило спешно укрепване на сградата, тъй като е правена върху насип и подът е пропаднал, обясни..

публикувано на 15.12.24 в 21:44
Сирийски бойци опитват да спрат мародери, които нахлуха в жилищен комплекс на бивши офицери на Башар Асад и подпалиха някои апартаменти, Хюсейние, в покрайнините на Дамаск, Сирия, 15 декември, 2024 г.

Русия изтегля дипломатическия персонал от Сирия, но посолството в Дамаск функционира

Руските власти съобщиха, че са изтеглили част от дипломатическия си персонал от Сирия, предаде  Ройтерс. Дипломатите са отлетели с военнотранспортен самолет от базата "Хмеймим" точно седмица след падането от власт на президента Башар Асад, когото Русия поддържаше с военни средства срещу тогавашните бунтовници, които днес са новите сирийски..

публикувано на 15.12.24 в 21:31
Снимката е илюстративна, архив.

Акция в Гърция: Не зареждат машините на мотористи, които карат без каска

Властите в Гърция провеждат акция, която цели да намали катастрофите със загинали водачи на мотоциклети. Все повече бензиностанции в южната ни съседка отказват да зареждат бензин на мотористи, които са без каска. Акцията, подкрепена от правителството в Атина, обхваща цялата страна. Причината - многото катастрофи с фатален край за мотористи, които..

публикувано на 15.12.24 в 21:13
В жилище в Благоевград са открити починали 18-годишно момиче от Благоевград и 19-годишно момче от село Рилци.

Момиче и момче са открити мъртви в жилище в Благоевград

Около 19:15 часа днес в жилище в Благоевград са открити починали 18-годишно момиче от Благоевград и 19-годишно момче от благоевградското село Рилци, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград.  От там съобщават още, че по първоначална информация няма следи от насилие. Най-вероятно младежите са починали от задушаване вследствие на изтичане на..

публикувано на 15.12.24 в 21:02
Картина от опустошенията на френския остров Майот след преминаването на циклона

Циклон опустоши френския о-в Майот, според властите жертвите са поне няколкостотин, но може и да са хиляди

Стотици, а може би хиляди, са жертвите на циклона "Шидо", преминал през архипелага Майот в Индийския океан, твърди представител на местните власти, цитиран от агенция Ройтерс. Разположен между Мадагаскар и африканския материк, Майот е отвъдморски департамент на Франция. Помолен да потвърди или уточни данните за жертвите, представител на..

публикувано на 15.12.24 в 20:55