Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Триандафилу: Проблемът на гръцко-турските отношения е липсата на доверие

Експерти определиха посещението на Ципрас в Турция като необходимо и навременно

Д-р Зухал Узунер: Визитата на Ципрас в Турция е начало на диалог

| обновено на 09.02.19 в 11:26
Снимка: архив



Посещението на гръцкия премиер Алексис Ципрас в Турция тази седмица показа необходимостта от поддържане на диалога, за да се избягват инциденти между двете страни. Това коментира за програма "Хоризонт" на БНР д-р Димитри Триандафилу, лектор по международни отношения в университета "Кадир Хас" в Истанбул:
     

Това беше необходима визита. Отношенията бяха обтегнати от известно време, поне от визитата на президента Ердоган в Гърция през декември 2017 г. Това беше държавно посещение, но то придоби полемичен характер след коментар на гръцкия президент Павлопулос за Лозанския договор, на който Ердоган трябваше да отговори. Фундаменталният проблем на гръцко-турските отношения е липсата на доверие и от гръцка, и от турска страна на всички нива - както сред елита и политиците, така и сред хората. Теоретично ние се намираме в 20-та година от процеса на подобряване на отношенията, започнат през 1999 г. от Исмаил Джем и Георгиус Папандреу като външни министри. През това време бяха осъществени редица визити на високо ниво, подписани множество споразумения в сферите на търговията, туризма и пр. Бяха създадени мерки за укрепване на доверието, така че да има повече диалог и избягване на кризи. Но през последните 2-3 години нещата се промениха“.

Гърция беше една от няколкото страни в НАТО, която поддържаше ниво на военните разходи около и над 2% от БВП. Целта беше гръцката армия да бъде достатъчно боеспособна, за да окаже сдържащ ефект срещу Турция. Заради промените в конюнктурата обаче съществуващият досега консенсус в Гърция по отношение на Анкара е поставен под въпрос. Според Димитри Триандафилу това налага Атина да обмисли план „Б“, а той е:
"Да продължиш диалога, въпреки тези промени в отношенията на Турция и ЕС? Гърция да каже: Няма значение усложняването на отношенията между Турция и други страни в Евросъюза като Франция и Германия, ние ще продължим да настояваме, ще намерим съюзници, например България. Или е нещо друго, защото аз трябва да продължа да живея заедно с този съсед, който е по-голям от мен и ще продължи да бъде по-голям от мен. Демографията и други фактори са срещу мен. За да се постигне продължаването на тази линия на поведение или за план "Б" е необходим национален консенсус".

Д-р Зухал Узунер, преподавател в университета "Мармара" в Истанбул, коментира, че визитата на Ципрас се е състояла навреме, след като отношенията между Гърция и Турция през последните години са били под знака на назряващи кризи:

„Една визита не може да разреши всички тези проблеми, но тя поне е начало на диалог. На международно ниво Европейският съюз иска разрешаване на въпроса за транспортирането на енергийните ресурси от Източното Средиземноморие. Съюзът не може да си позволи нелогични транспортни коридори. Разрешаване на въпроса, което включва Турция, може да създаде нова визия за региона. Няма знаци за това след посещението, но можем да предположим това, защото изглежда логично, това е всичко. Но засега никой не е толкова обнадежден“.

Журналистът от балканския отдел на БТА Петър Къдрев също смята, че посещението има положителни резултати. Според него към него обаче е имало високи и ненапълно оправдани очаквания:

„Проблемите в гръцко-турските отношения са от много десетилетия. Най-новият голям проблем в тях – кипърският въпрос, е от 45 години. Другите проблеми датират още от 1923 г. Очаквания за уреждане на техните отношения в този момент са прекомерни. Евентуално раздвижване на тези отношения може да се очаква, ако настъпи голяма промяна в баланса на силите – глобалния баланс на силите, или ако двете страни намерят някакви взаимни допирни точки в други области, които да ги стимулират да разрешат тези стари възли“.

Журналистът отбеляза, че двете страни вероятно няма да прекратят напрежението помежду си, но не са и склонни да го засилят в бъдеще. Според него въпросът, при който може да се очаква най-голямо развитие, е кипърският въпрос. 


Интервютата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите обсъждат Закона за насърчаване на инвестициите

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Вносител на измененията е Министерският съвет. В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с..

публикувано на 18.09.24 в 07:34

Загинали цивилни при руски атаки срещу Украйна

И тази нощ Русия изстреля ракети и дронове по Украйна, има загинали цивилни. За атака на Русия с дронове срещу украинската столица Киев съобщава Ройтерс. Град Запорожие и цяла Запорожка област също са били подложени на масиран обстрел тази нощ, загинали са двама души, съобщиха украинските въоръжени сили. През нощта Украйна изстреля..

публикувано на 18.09.24 в 07:25
Говорителката на ЦИК Росица Матева

Тегли се жребият за новите и частични избори на кметове

Днес в 10.30 часа в сградата на Народното събрание ще се проведе жребият за определяне на поредните номера в бюлетините на партиите и коалициите, които са допуснати от Централната избирателна комисия за участие в насрочените за 20-и октомври нови и частични избори за кметове.  Заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева увери, че..

публикувано на 18.09.24 в 07:22
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната Атанас Запрянов разговаря с румънския си колега

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще участва в Срещата на министрите на отбраната от държавите от Б9, съпредседателствана от Румъния и Полша, която ще се проведе днес в Букурещ. Министър Запрянов разговаря снощи с румънския си колега Ангел Тилвър, предаде Радио "Румъния". Обсъдени са теми, свързани с укрепването на възпиращата и отбранителната..

публикувано на 18.09.24 в 07:15

Очаква се МС да одобри компенсация на разходите на бизнеса за ток

Очаква се служебният кабинет да одобри промени в програмата за компенсиране на разходите на бизнеса за ток до края на годината.  В дневния ред на правителственото заседание е и обсъждане на промени в закона за държавния бюджет за тази година. Програмата за компенсации на ток за бизнеса до края на годината беше одобрена от правителството в..

публикувано на 18.09.24 в 07:08

Преговори за продажба на "Гардиън" - най-стария неделен вестник в света

Собственикът на „Гардиън“ потвърди, че преговаря за продажбата на неделното си издание „Обзървър“, който е най-старият неделен вестник в света. Guardian Media Group е получила предложение от Tortoise Media, която иска да инвестира около 25 милиона паунда през следващите пет години в „редакционно и търговско обновяване“ на „Обзървър“.  Tortoise Media бе..

публикувано на 18.09.24 в 03:31

Пожар във втората по големина рафинерия в Гърция

В рафинерия до Атина избухна пожар. Има пострадали.  Полиция блокира района до инцидента. Не са известни причините за пожара. Трима са леко пострадали и един е в тежко състоявие в болницата в Коринт, съобщават  гръцките власти.  Огънят не е достигнал до цистерните с гориво, уточняват противопожарните служби. Рафинерията се намира на 70 км югозападно от..

публикувано на 18.09.24 в 03:24