Туристическата информация, за която и да е точка от света, е много и достъпна. За Йордания - също. В мрежата изобилства от снимки и разкази за изгубения град Петра, за Червено и Мъртво море, за река Йордан, за планината Небо. За всичко, което предизвиква любопитството и подготвя за среща с един различен свят. Но не туристически ще е погледът ни към арабската страна, а поглед през разговора с един млад йорданец и през неговите размисли за живота и традициите.
Йордания не е просто малка пустинна арабска държава. Тя е хармония от цветове, аромати, пясъци, камъни. В оазисите – екзотични палми и растения. Но и контрасти - между бедуинския живот под звездите и скъпите къщи покрай Червено море. Каква е Йордания през прагматичния поглед на нейните жители, каквито казват, че са йорданците. Държава, заобиколена от всички страни от война и напрежение: на север се намира разкъсаната от войни Сирия, на изток – живеещият в десетилетна анархия Ирак, на югоизток - Саудитска Арабия, на Запад гори близкоизточният конфликт между Израел и палестинците, а на северозапад се намира Ливан – средището на "Хизбула". Всички тези огнища на размирици не възпламениха Йордания, защото хората й отказаха да припознаят различните политически и идеологически страсти. Според германския външен министър Йордания е "глас на разума в Близкия и Средния изток".
Една от малкото страни в региона, които не разполагат с нефтени находища, Йордания разчита основно на износ на фосфати и минерални соли от Мъртво море, както и на производството и износ на цимент. Държава със силно развит туризъм. Всяка година идва огромен поток чужденци, привлечени от коралите в морето и най-вече заради уникалната Петра - едно от новите Седем чудеса на света. Животът обаче е скъп на фона на доходите, което и предизвика протести на средната класа. В края на миналата година хората бяха на улицата, за да поискат страната да запази поне сегашното си ниво на икономическо развитие. Сред условията, които МВФ постави за отпускането на заем са увеличение на данъка общ доход и на корпоративния данък. Държавните субсидии за хляба бяха отменени, скочиха сериозно и цените на основните хранителни продукти. Тежест за страната са и подслонените над 1 милион сирийски бежанци.
Затова икономическите и финансови затруднения няма как да не са водещи в разговорите с местните жители.
Маруан Ал Хуари е на 24 години. Той е от Аман. Живее в Акаба заради работата си и бизнеса на брат си - отдаване на апартаменти под наем. "Работя - спя, работя - спя. Нямам друг избор, но имам мечта и тя е да работя за повече пари в някоя голяма компания. Моят баща, който е инженер-механик, университетски преподавател, прецени, че е добре и аз го последвам в специалността. Затова завърших университета в Аман и също съм инженер-механик", споделя Маруан пред "Хоризонт". "Това би трябвало да е добре за мен. В действителност, в Йордания можеш да си намериш работа като инженер, само че срещу малко пари. Тогава избираш да търсиш друга реализация, а не да работиш по специалността, която си завършил.""Искам да се оженя, искам да си купя къща, да имам семейство, искам да имам мой бизнес. А ако искаш да се ожениш тук в Йордания, трябва да имаш между 10 и 15 хиляди йордански динара. Между 3 и 5 хиляди динара са нужни само за злато, което да купиш на бъдещата си жена. Около 5 хиляди динара за наем на къща, отделно пари, за да купиш необходимото и да поканиш роднини и приятели в сватбения ден. Защото при нас жената не плаща нищо", продължава разказа си Маруан.
Някои млади хора получават тези пари от бащите си, други работят от 16-17 годишни, за да събират такива средства. Маруан е следвал, докато други момчета са работили.
"Хората тук са добри. Семейството, приятелите - това е хубавото. Не и работата. Хората на другите места, в другите страни, работят за себе си, но и за да променят живота, страната си, света дори. Понякога се питам що за страна е това, какво ми дава тя. Нищо. Говорят ни "нашата страна, нашата срана". Но какво ми дава тя – нищо", казва младият мъж.
"Във всеки живот има проблеми - нещо е хубаво, друго е лошо. Но, ако живеете лош живот с проблеми, проблеми, проблеми, да търсите какво да правите и да не намирате, не можете да видите хубавото. Питате ме кое е мястото, където аз смятам, че животът е най-добър - това е Европа."
Маруан харесва бодибилдинга и киното. За България не знае нищо, но смята, че "като европейци, българите сигурно живеят щастливо, имат всичко, правят каквото поискат, получават достатъчно пари, пътуват много". "Това мислим ние за европейците. Те са много, много много добри и умни хора. Ние не сме като тях", допълва той. Според Маруан Средният изток не е хубаво място, за разлика от Европа.
В тези няколкото дни от престоя ни в Акаба освен забележителности и история, говорихме без притеснения за религия, традиции и модерност, за съвременния свят, в който идеологии и политика често ни отдалечават, но когато не им се подчиняват, отношенията между хората са красиви и топли.
Рано в неделя до малката пустинна арабска държава Йордания ни води Даниела Якова. Чуйте звуковия файл.
Турция посрещна Новата година с час по-рано от България. Българските изселници в Турция споделиха, че очакват Новата година както с надежда за здраве и топли отношения със страната ни, така и надявайки се на стабилно правителство. "Поздрави от Турция! Нека Новата година ви донесе много здраве, щастие, успех и сбъднати мечти", каза Севил Достум..
В Обединеното кралство Киър Стармър окачестви отминалата 2024-а година като „година на промяната“ в първото си новогодишно послание като британски министър-председател, но в същото време призна, че има още много неща за вършене през новата 2025-а година. Почти шест месеца откакто влезе на Даунинг стрийт 10, Киър Стармър продължава да се бори с..
За Кипър 2025-а ще е година на цифровата и данъчната трансформация, заяви президентът Никос Христодулидис. Той ще обяви приоритетите в управленската програма на правителството за новата година във втората си годишна реч-обръщение към нацията „За състоянието на републиката“ на 29 януари. Данъчната реформа, предложенията за която ще бъдат представени в..
Със символично вдигане на граничната бариера министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Румъния Каталин Пръдою обявиха началото на фактическото пълбноправно членство на двете държави в Шенгенското пространство. С тържествена церемония, организирана от румънското министерство на вътрешните работи на румънска територия бе направена..
Точно в полунощ бариерите на граничен пункт Кулата бяха вдигнати, а служителите на контролните институции напуснаха кабините за проверка и контрол. България вече е в Шенген и по суша. Новата 2025 година дойде на Кулата с шампанско и благодарност за добре свършена работа от служителите на НАП и Гранична полиция. Точно в 12 часа..
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..
Кокичета цъфнаха в последния ден на годината в градини в смолянските квартали Райково и Устово. Декемврийският цъфтеж на предвестниците на пролетта е обичаен през последните години заради топлите зимни месеци, обясняват стопани на градините. Град Смолян посреща безснежна Нова година, но във високите части на планинската област има обилна снежна..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..