27 години след първата мироопазваща българска мисия към ООН над 30 бивши командоси се събраха във Велико Търново и учредиха свое сдружение, което нарекоха „Асоциация на българските ветерани - миротворци“. На 4 май 1992 година 850 български сини каски, след едва 45 дни подготовка, са изпратени в раздиращата се от гражданска война Камбоджа и остават там до 27 ноември 1993 година. Близо 19 месеца. Контингентът ни дава 10 жертви и десетки ранени.
Военната ни мисия в Камбоджа и днес е обвита в митове и легенди за наркотици, проститутки, мизерия и авантюри. Стоян Аламанов е едно от онези момчета в Камбоджа. Не потвърждава, но и не отрича част от легендите за тази мисия:
„Там, където има дим, има и огън. Екстремални условия, където истински оценяваш живота въобще, базисни неща като храната, приятелството. В интерес на истината Българската армия не беше подготвена и следваше политически повик да се включи в тази мисия. Първоначално в тази мисия не отидоха най-подготвените, например самите армейски командири не бяха стимулирани да си пускат най-добрите подчинени“.
Мизерията и тогава, и днес е тази, която убива войниците и обществото, откровен е 55-годишният Христо. Представя се само с малкото си име. Записал се в мисията, за да се върне отново в армията и „Гранични войски“, но не се получило:
„Само че ме изгониха от Камбоджа и не можах да се върна в армията - за бунта на камбоджанците. Разбунтува ги това, което и сега ще разбунтува народа, а то е мизерия. Разбира се, че началото е финансовата причина, а тя е следствие от всичките останали.
62-годишният Христо Иванов и до днес продължава да поддържа връзка с камбоджанци, с които се сприятелил преди три десетилетия по време на мисията:
„Като изпращат снимки от там как се развива Камбоджа, до къде е стигнала Камбоджа при положение, че има 20 години гражданска война, а ние до къде стигнахме без война, без нищо? Камбоджа е по-добре, отколкото България. Пишем си и им казваме - момчета, България участва в умиротворителна мисия, за да може вие да живеете сега нормално. Сега чакаме вие да дойдете на мисия в България, за да се оправи България“.
Бившите "Сини каски" от Камбоджа се чувстват забравени и обезнадеждени за състоянието и модернизацията на армията ни днес. Пловдивчанинът Нанко Добрев е изгубил надежда:
„Най-лошият спомен от Камбоджа, че когато дойдохме тука, никой не ни призна. Ние сме забравени! Днешното състояние на армията ни е критично. Няма достатъчно кадри. Имаме достатъчно добре подготвени офицери, но няма войници. Бих посъветвал младите мъже и жени да се запишат войници, защото там ще възмъжеят и ще научат малко повече от живота. Който е изнежен, няма да издържи, който не – остава“.
Армията е част от държавата, но и за двете политиците ни нямат стратегия, коментира бунтарят от Камбоджа Христо. Според него парите за модернизация на армията днес ще бъдат изхарчени, без да постигнат целта си:
„Ние имаме ли вероятен противник - защо, за участие в НАТО, както беше за участие във Варшавския договор, да ходим в някаква Чехословакия или Венецуела? Трябва да решим защо ни е необходима армия. Моето мнение е, че армейската подготовка е необходима за обществото, както при швейцарците. В момента се харчат просто едни пари уж за армия някаква. Не ви ли боли сърцето за състоянието на армията? Армията е просто част от държавата. Държавата се разсипва. Армията е средство да не се разсипе държавата. Репресивните органи са три пъти повече от армията! Какво показва това? - ние ще се бием с народа си“.
Според съпрузите Росица Петрова и Стоян Аламанов връщането на задължителната казарма не трябва да е панацея, а преди модернизацията на армията държавата трябва да се замисли за патриотичното възпитание на младите:
„Смятам, че не трябва да бъде задължителна, който желае да бъде военнослужещ, да работи това и да е изцяло отдаден на армията. Така по има смисъл, отколкото да приберат едни момчета за една-две години, които и представа нямат за какво става въпрос“, каза Росица. Стоян допълни:
„За да не можем да съберем войници, които да са наистина патриотично мотивирани, а не само търсещи материални изгоди, това говори за състоянието на духа на обществото, на държавата. Мисля си, че модернизацията е важна и необходима, но преди модернизацията трябва да се работи за патриотичното възпитание, за самочувствието на младежите. Всъщност младежите преди да се замислят да влязат в армията, първо се замислят дали да не отидат в чужбина и да напуснат тази „скапана държава“.
Нищо не искаме от държавата, ние сме се научили сами да се справяме и да си помагаме, затова 27 години след Камбоджа се събрахме отново, за да се обединим, казват бившите сини каски.
Споразумението за следващата Комисия няма да стане преди следващата седмица и е възможно датата за встъпването ѝ в длъжност 1-ви декември да не бъде спазена, съобщава "Политико". Изданието добавя, че тя може да бъде отложена дори за следващата година, като по този начин се даде по-малко време на екипа на Урсула фон дер Лайен да се подготви за..
Водим битка и ще продължим да водим срещу домашното насилие и насилието над жени, битката не е приключила, заяви Надежда Дерменджиева от Български фонд на жените в интервю пред БНР. Феминистката организация има Рожден ден, навършват се 20 години от създаването на Фонда на жените и са подготвили доклад, който ще бъде представен идната..
Директорът на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси се е срещнал с външния министър на Иран Абас Арагчи, предаде Франс прес, като се позова на държавната информационна агенция ИРНА. Разговорът се е провел в Техеран, където Гроси пристигна снощи на официална визита, заедно с делегация за преговори с ирански висши политици...
Мъж с експлозиви e опитал да нахлуе в сградата на Върховния съд в Бразилия, след което се е взривил. Това съобщават бразилски официални лица, цитирани от Ройтерс. Властите съобщават за две експлозии - първата е избухнала на паркинг в близост до сградата на съда, а втората - секунди по-късно пред съда, където беше намерено тялото на мъжа...
От днес до 16 ноември в Националната галерия - Двореца и One Gallery ще се проведат третите "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата на есенното издание е "Стени" , посочи пред БНР Тодора Радева - създател на фондация "Прочети София" и автор на проекта. "В това издание ние сме част от по-големия фестивал за европейска..
Гърция ще увеличи разходите си за борба с последиците от климатичните промени. Наводненията и пожарите в южната ни съседка нанесоха огромни материални щети, като оставиха хиляди хора без домове. Гърция отделя над 2 милиарда евро за справяне с щетите от климатичните промени и защита срещу тях, заяви премиерът Мицотакис по време на световния..
В последния възможен ден за оспорване на изборите за 51-вото Народно събрание в Конституционният съд бяха внесени още две жалби. Едната се основава на аргументи, събрани от юристите на гражданското сдружение БОЕЦ и в нея се настоява за цялостно касиране на вота, а другата е с искане за преброяване на бюлетините във всички избирателни секции...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Докато МВР и прокуратурата са собственост на Пеевски, нищо няма да се промени. Може би трябва да арестуваме министъра на МВР. Политическият модел..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...