27 години след първата мироопазваща българска мисия към ООН над 30 бивши командоси се събраха във Велико Търново и учредиха свое сдружение, което нарекоха „Асоциация на българските ветерани - миротворци“. На 4 май 1992 година 850 български сини каски, след едва 45 дни подготовка, са изпратени в раздиращата се от гражданска война Камбоджа и остават там до 27 ноември 1993 година. Близо 19 месеца. Контингентът ни дава 10 жертви и десетки ранени.
Военната ни мисия в Камбоджа и днес е обвита в митове и легенди за наркотици, проститутки, мизерия и авантюри. Стоян Аламанов е едно от онези момчета в Камбоджа. Не потвърждава, но и не отрича част от легендите за тази мисия:
„Там, където има дим, има и огън. Екстремални условия, където истински оценяваш живота въобще, базисни неща като храната, приятелството. В интерес на истината Българската армия не беше подготвена и следваше политически повик да се включи в тази мисия. Първоначално в тази мисия не отидоха най-подготвените, например самите армейски командири не бяха стимулирани да си пускат най-добрите подчинени“.
Мизерията и тогава, и днес е тази, която убива войниците и обществото, откровен е 55-годишният Христо. Представя се само с малкото си име. Записал се в мисията, за да се върне отново в армията и „Гранични войски“, но не се получило:
„Само че ме изгониха от Камбоджа и не можах да се върна в армията - за бунта на камбоджанците. Разбунтува ги това, което и сега ще разбунтува народа, а то е мизерия. Разбира се, че началото е финансовата причина, а тя е следствие от всичките останали.
62-годишният Христо Иванов и до днес продължава да поддържа връзка с камбоджанци, с които се сприятелил преди три десетилетия по време на мисията:
„Като изпращат снимки от там как се развива Камбоджа, до къде е стигнала Камбоджа при положение, че има 20 години гражданска война, а ние до къде стигнахме без война, без нищо? Камбоджа е по-добре, отколкото България. Пишем си и им казваме - момчета, България участва в умиротворителна мисия, за да може вие да живеете сега нормално. Сега чакаме вие да дойдете на мисия в България, за да се оправи България“.
Бившите "Сини каски" от Камбоджа се чувстват забравени и обезнадеждени за състоянието и модернизацията на армията ни днес. Пловдивчанинът Нанко Добрев е изгубил надежда:
„Най-лошият спомен от Камбоджа, че когато дойдохме тука, никой не ни призна. Ние сме забравени! Днешното състояние на армията ни е критично. Няма достатъчно кадри. Имаме достатъчно добре подготвени офицери, но няма войници. Бих посъветвал младите мъже и жени да се запишат войници, защото там ще възмъжеят и ще научат малко повече от живота. Който е изнежен, няма да издържи, който не – остава“.
Армията е част от държавата, но и за двете политиците ни нямат стратегия, коментира бунтарят от Камбоджа Христо. Според него парите за модернизация на армията днес ще бъдат изхарчени, без да постигнат целта си:
„Ние имаме ли вероятен противник - защо, за участие в НАТО, както беше за участие във Варшавския договор, да ходим в някаква Чехословакия или Венецуела? Трябва да решим защо ни е необходима армия. Моето мнение е, че армейската подготовка е необходима за обществото, както при швейцарците. В момента се харчат просто едни пари уж за армия някаква. Не ви ли боли сърцето за състоянието на армията? Армията е просто част от държавата. Държавата се разсипва. Армията е средство да не се разсипе държавата. Репресивните органи са три пъти повече от армията! Какво показва това? - ние ще се бием с народа си“.
Според съпрузите Росица Петрова и Стоян Аламанов връщането на задължителната казарма не трябва да е панацея, а преди модернизацията на армията държавата трябва да се замисли за патриотичното възпитание на младите:
„Смятам, че не трябва да бъде задължителна, който желае да бъде военнослужещ, да работи това и да е изцяло отдаден на армията. Така по има смисъл, отколкото да приберат едни момчета за една-две години, които и представа нямат за какво става въпрос“, каза Росица. Стоян допълни:
„За да не можем да съберем войници, които да са наистина патриотично мотивирани, а не само търсещи материални изгоди, това говори за състоянието на духа на обществото, на държавата. Мисля си, че модернизацията е важна и необходима, но преди модернизацията трябва да се работи за патриотичното възпитание, за самочувствието на младежите. Всъщност младежите преди да се замислят да влязат в армията, първо се замислят дали да не отидат в чужбина и да напуснат тази „скапана държава“.
Нищо не искаме от държавата, ние сме се научили сами да се справяме и да си помагаме, затова 27 години след Камбоджа се събрахме отново, за да се обединим, казват бившите сини каски.
Гражданската гвардия в Барселона разби една от най-големите организирани престъпни групи в трафика на наркотици. Заловени са над 2 тона кокаин, близо 50 огнестрелни оръжия и 6 милиона евро в брой. Освен заловените в Испания наркотици, още над 4 тона дрога, предназначени за Европа, са иззети от държави в Южна Америка. Разследването е..
Въпросите за любовта и омразата са вечни въпроси, не са актуални само сега и днес. Аз вярвам, че трябва да възпитаваме доброто в себе си и да го проявяваме по-често. Така че добротата и любовта вървят ръка за ръка. Това препоръча един от най-популярните съвременни поети Добромир Банев в интервю пред БНР, в предаването "РадиоТочка"...
Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове. Около 1 милион домакинства останаха без електричество. Сериозно беше нарушен транспорта. По крайбрежието на Република Ирландия скоростта на вятъра достигна рекордните 183 километра в час. Само там има най-малко 725 000 домакинства без ток. Електрозахранването беше прекъснато и..
Свлачище затруднява движението по пътя Асеновград - Смолян. Падналите камъни са на около 5 километра след село Бачково. Няма пострадали. Непроходимо е платното в посока Смолян. Движението се регулира от полицейски екип. Образували са се колони от автомобили. Очаква се на място да пристигне тежкотоварна техника, която да разчисти пътя...
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен посланик на България в Йемен Борис Борисов в интервю пред БНР. Арабистът Борис Борисов: Съдбата ми е свързана с тези страни! В предаването "РадиоТочка" той разказа за работата си в мисията и..
Общо около 320 полицаи ще охраняват провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Осигурени са достатъчен брой дежурни групи, които да отработят евентуално възникнало произшествие или извършено престъпление. Всички служители от ОД на МВР, както и служители от СДВР и Главна дирекция "Жандармерия, специални..
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести. Спорът се..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..