Комисията по образование в Столичния общински съвет (СОС) прие нови правила за прием в първи клас. Предстои те да бъдат гласувани от Съвета.
Правилата са много важни за родителите, които имат две и повече деца. Заместник-кметът по образованието Тодор Чобанов обясни какво точно се променя:
„Правилата за първи клас са същите като миналата година. Има само една съществена промяна и тя е въведена във водещия регламент - това е Наредбата на МОН за организацията на учебния процес и става дума за предимството, което ще получат братята и сестрите при приема. В най-добрия интерес на детето е то да отиде при по-голямото братче или сестриче, така че това нещо ще се случва с промяната, която е на път да бъде гласувана в СОС. Това е промяна, която класира най-отпред на опашката дете, което има по-голям брат или сестра в същото училище до 12 години, а след 12 години наличието на такова по-голямо дете ще носи много сериозен бонус брой точки, които ще позволяват също, не със 100-процентова сигурност, но с голяма степен на вероятност, по-малкото дете да отиде в училището на по-голямото“.
Нови правила има и за яслите и детските градини в столицата. Те трябва да бъдат гласувани от Столичния общински съвет.
Мария Минчева, директор на дирекция “Образование“ в Столична община, обясни:
„Промяната е свързана с преминаването на критериите „брат и сестра“, „деца близнаци“ и „породени деца“ от социалните критерии към общите критерии, която ще даде по-голям брой такива деца да бъдат приети детските градини. Едновременно с това сме променили и квотата, която беше 40 за деца по социални критерии и 60 за деца по общи критерии. Сега тази квота е в съотношение 30:70, за да не ограничаваме възможността на родители с едно дете също да бъдат приети в детска градина“.
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в Плевен. Тя и нейни колеги са участвали на първия европейски конгрес по кардиоонкология, а..
Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за..
Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в следствения арест, включително популярния кмет на Истанбул и бивш кандидат-президент Екрем..
14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов няма промяна в културата на хората да не предизвикват пожари. "В резултат на нашите действия са..
Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на имоти и на домати. Изливайки пари на пазара вдигат се цените, но няма пряка връзка каква валута..
С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната Преди вота евродепутатката от..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..