Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стърница е първото село у нас, в което всеки жител е съсобственик на ресторант

Жителите на родопско село си купиха ресторант

Сбъднали отколешна мечта - да имат място да се събират, за добро или лошо

Снимка: Радостина Чернокова

Всички жители на село Стърница, община Баните, вече са собственици на голям ресторант на селския мегдан. Така селото става първото в страната, в което всеки жител е съсобственик на заведението. 

За да закупят имота, местните хора са направили уникална дарителска кампания, в която са се включили и изселници от Стърница. Общото помещение от около 250 квадрата е в центъра на селото и се намира на първия етаж в сградата на кметството. Засега ключът е един и обмислят всеки да го взима, когато му потрябва.

Идеята дошла спонтанно, след обявяването на потребителската кооперация „Давидково“ в несъстоятелност, разказва кметът Митко Панчугов. Събрали се инициативен комитет и решили да закупят ресторанта, оценен на 11 хиляди лева. След пазарлък, цената била намалена на 6 хиляди. 

„От наши изселници 2435 и от Стърница 3765 лева. Сбъдна се една отколешна наша мечта да си имаме собствен дом за събрания, сватби, кръщенета – за добро или лошо“, споделя Панчугов.

Платили сумата на 1 февруари, а в петък е изповядването на сделката пред нотариус в Смолян. „Ключът ще се съхранява тук, в кметството и при нужда, който ще има мероприятие, идва от нас и си го взима“, пояснява кметът.

През 1991-а година селото наброявало 630 души. Сега са останали около 300, от които 176 пенсионери и десетина ученици. Младите бягат предимно в Пловдив, Хасково и в чужбина. Всеки от останалите тук се включил в закупуването на ресторанта според възможностите си. 

„Съсобственичка съм вече на тоя ресторант, който закупихме. Радвам се, че станаха нещата, че се случиха. Че ще имаме възможност да си посрещаме внуците, дай Боже и правнуци тука, по разни поводи, да се веселим, да се събираме и да си го ползваме със здраве“, казва жена от селото. Семейството й се включило в инициативата с 40 лева.

Страховете на жителите на Стърница били, че ако не закупят помещението, то щяло да се използва за комерсиални цели. „Може би щяха някои други да я закупят за кръчма, но ние избързахме и сега вече е наше“, радва се кметът Митко Панчугов.

Целият репортаж е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00