Европейският парламент (ЕП) прие резолюция, с която осъжда системните нарушения на правата на ромите в страните от Европейския съюз (ЕС). Евродепутатите изразяват загрижеността за достъпа на тази малцинствена група до образование, до пазара на труда, до жилищното настаняване и до здравеопазването.
Гласуването в Страсбург идва след провелия се в края на януари дебат по темата. Тогава беше отбелязано, че стратегиите за интеграция на ромите не работят, а като причина за този провал беше посочена липсата на политическа воля за борба с проблемите на тази общност.
В незаконодателната резолюция евродепутатите призоваха за по-ясни цели за интеграция на ромите и по-добра представителност на тази малцинствена група в медиите, в държавните институции и в политическите органи. В документа се посочва, че антиромските настроения са вкоренена в историята форма на расизъм, която се изразява в „насилие, реч на омразата, експлоатация, стигматизация“ и дискриминация.
Сред основните проблеми, на които продължават да бъдат изложени ромите в Европа, евродепутатите очертаха училищната изолация, достъпа до пазара на труда, жилищното настаняване и здравеопазването.
Според българския евродепутат от „Европейските консерватори и реформисти“ и ВМРО Ангел Джамбазки, който гласува против документа, този въпрос няма да се реши с резолюции.
„Поредно абсолютно лицемерие, абсолютно безсмислен документ, пълен с клишета. Високопарни приказки и никакъв реален резултат. Подобни документи единствено мотивират неправителствени организации, които от това живеят. Грантови защитници на несъществуващи човешки права. По тази причина гласувах против. Това, че някой се е родил циганин, не му дава права, които да черпи от рождението си. Той е български гражданин и равно с правата, които са гарантирани от българското законодателство, има и задължения. Докато не се премине към реалните действия, към премахване на незаконните постройки и гетата, към търсенето на наказателна отговорност на безотговорни родители. Добре си давате сметка какво може да бъде в главата на родител, който си оставя детето да проси, краде и проституира. Такъв човек е безотговорен“.
В резолюцията се казва още страните от ЕС да използват парите от еврофондовете за подобряване на условията на живот на тази малцинствена група. Отбелязва се, че държавите членки трябва проучат сегашните и минали злоупотреби със съответните фондове и да предприемат правни действия срещу нарушителите.
Илхан Кючук, евродепутат от АЛДЕ и ДПС, мотивира подкрепата си за документа:
„Смятаме, че единственият начин да бъде интегрирано ромското малцинство е чрез образование и по-голямо социално включване“.
Кючук коментира и предложената от вицепремиера и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов концепция за интеграция на ромското население, както и очакванията му към българското правителство след приемането на резолюцията:
„Очаквам да се вслушат в позицията на Европейския парламент. Апелът ми е най-вече към най-голямата управляващата партия в лицето на ГЕРБ. Това, което се предлага от „Обединените патриоти“, е категорично неприемливо и противоречи на демократични стандарти“.
Своите аргументи да подкрепи вота на недоверие изложи и лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. "Искам ясно да стане на всички български граждани, че това не е вот на недоверие, който е евроатлантически или пропурски, а това е вот на недоверие на едни хора, които няма как да извършват силна външна политика при положение, че нямаме вътрешна..
От днес Великобритания изисква електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване на граждани на всички държави от ЕС, включително България, въпреки установения безвизов режим. Гражданите от ЕС, които желаят да пътуват до Великобритания за краткосрочно пребиваване до 6 месеца с цел туризъм, частно посещение или бизнес..
Не като упрек към правителството, а като опит за всяване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Така премиерът Росен Желязков определи парламентарните дебати по внесения вот на недоверие към кабинета. "Това е някакъв опит за вклиняване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Естествено, мисля, че ние сме много..
Река Огоста излезе от коритото си в района на "Попов мост". Залят е пътят. Близо 50 литра на квадратен метър е падналият дъжд през последното денонощие в района на село Говежда, община Георги Дамяново. Река Огоста покачи нивото си и заля пътя в района на "Попов мост" и разклона за село Еловица. "В Говежда има подаден сигнал за..
Истанбулската прокуратура започна разследване на призиви на опозицията в Турция за бойкот на проправителствени бизнеси след ареста на кмета на града Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес. Според прокуратурата тази "разделяща реторика" представлява "омраза и дискриминация" и "подбуждане към омраза и враждебност", предаде държавната Анадолска..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..
Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос. Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..