Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" легализацията на вещества, съдържащи се в канабиса

Доц. Соня Тотева
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Все повече млади хора посягат към употреба, която преминава към злоупотреба с канабис и амфетамини, както и комбинирането им с алкохол. Това каза пред БНР доц. Соня Тотева – психиатър и нарколог, председател на Българската асоциация за профилактика на наркоманиите. По думите й са много малко местата за лечение на младите хора със зависимости. Тя посочи, че много хора са на мнение, че ако се легализира употребата на вещества, които се съдържат в канабиса, положението ще стане безконтролно. Доц. Тотева обаче е на мнение, че е дошло време да се помисли в посока на легализацията на тези вещества за медицински цели.

Специалистът разказа, че преди 3 години е била на заседание на Комисията за борба с криминални прояви във връзка с употреба на наркотични вещества, където са представени доклади и научни доказателства за безспорното облекчаване на негативните ефекти от химиотерапия, болкови синдроми при СПИН, както и при множествена склероза. „Аз бях негативно настроена към употребата на марихуана за тези цели, но след като се срещнах с колеги, изслушах научни доказателства, дискутирахме в тази група, си промених мнението“, каза тя.

От Асоциацията на родителите на деца с епилепсия поискаха с писмо до министъра на здравеопазването маслото от канабис да бъде разрешено за употреба у нас за най-тежките форми на епилепсия. 

Желяз Турлаков от Терапевтична общност „Ново начало“ също изказа мнение по темата:

„Ако застане официално фармацевтична компания или производител, който спази всички стъпки – с нужните клинични проучвания, доказателства и се докаже безусловно, че има ефект от прилагането на подобен продукт, аз съм съгласен. Това трябва да бъде лекарствено средство, което да бъде подложено на някакъв контролиращ принцип. Аз познавам повечето от организациите, които се застъпват зад тази идея за легализация. Зад това всъщност стои идеята те да култивират, произвеждат и извличат масло от марихуана, което всъщност им дава възможност да го представят и като хранителна добавка, без това да се контролира. В крайна сметка за мен организациите, които се застъпват за подобен тип промяна, не са организации от болни хора, нито от лекари, а са организации, които целят постигане на легализация на самата употреба – това стои зад тези идеи“.

Според Турлаков трябва да се търси обществен дебат по тази тема, защото проблемът със зависимите е голям.

„Пуснем ли веднъж духа от бутилката, отворим ли кутията на Пандора, оттам нататък става трудно затварянето“, каза в заключение Желяз Турлаков.

Интервютата чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48