Когато видях,че в платформата OperaVision се предлага видеозапис на спектакъл на Римската опера, много се развълнувах - слушала съм толкова много записи на прочутия театър, толкова много съм се възхищавала на спектаклите, че очакванията ми бяха големи. Видеозаписът е на „Тоска“ от Пучини - от премиерния спектакъл на Римската опера от 14 декември 2018 година, под ръководството на известния италиански диригент Донато Ренцети.
Още преди да изгледам спектакъла ми направиш впечатление, че режисьорът Алесандро Талеви говори за това, че не е внесъл съвременни изразни средства при постановката и е оставил мелодрамата спокойно да се развива. Чак когато завесата се вдигна, разбрах какво е имал предвид. Направиха ми впечатление декорите на спектакъла - големи, подробни, тежки, непривични за съвременния театър. Оказа се, че това е възстановка на декорите за премиерата на операта в Римския театър „Констанци“ на 14 януари 1900 година. Те са дело на прочутия немски художник Адолфо Хохенщайн - един театрален художник, оказал огромно влияние върху развитието на италианското театрално изкуство, личност от италианското „арт нуово“, работил дълго в Миланската Скала, създал декорите за „Бохеми“ и „Тоска“. Самата мисъл, че това е видял Пучини на премиерата на операта си, е вълнуваща! Декорите и костюмите са възстановени от художника Карло Сави и дизайнерката Ана Биаджоти. Дори и само заради визията си струва да видите този спектакъл!
Изпълнителският състав за „Тоска“ е грижливо подбран, спектакълът е на много добро професионално ниво. Хорът и оркестърът са изрядни, направи ми впечатление детският хор - на този раздвижен мизансцен децата пееха звучно и ритмично, съвсем естествено. Най-силно впечатление ми направи баритонът Роберто Фронтали, изпълняващ ролята на Скарпия. И актьорски, и певчески той следваше начина, по който ролята се изпълняваше през 50/60, имам предвид велики Скарпия на Тито Гоби, когото съм имала възможност да видя съвсем отблизо. Красив, елегантен, аристократичен и в същото време коварен интригант и убиец - това видях и в Роберто Фронтали. У нас този певец въобще не е познат, а той има дълга /вече 32-годишна/ и много успешна кариера на всички големи оперни сцени по света като Метрополитън, Ковънт Гардън, Миланската Скала. Пял е с някои от нашите големи певци - в „Капричио“ с Райна Кабаиванска, в „Травиата“ с Александрина Пендачанска…
В ролята на Каварадоси бе тенорът Стефано ла Кола - един певец, който има 10-годишна кариера, с много красив по тембър глас, ярко артистично присъствие и вече гостува на сцените на всички големи оперни театри в Европа. Една подробност - учил е репертоар при Магда Оливеро, Катя Ричарели и Райна Кабаиванска! Още малко не му достига, за да стане световна знаменитост.
И накрая Тоска - чух за първи път знаменитата украинка Оксана Дика. Голям, тембрист, обемен глас, внушителна осанка, но за да бъде истинска Тоска й липсва артистичното присъствие. Може би и затова по света тя изпълнява Турандот и Абигаиле и има голям успех. Даже преди година тя пя Турандот в Метрополитън, като се редуваше в спектаклите с Людмила Монастирска. Репертоарът й е огромен и разнообразен - от Травиата, Дездемона, Неда, Татяна до Аида, Абигаиле, Турандот. Впечатляващо! Така че, струва си да се види Дика, надявам се скоро тя да поеме драматичния сопранов репертоар на световните оперни сцени.
Видеозаписът на „Тоска“ от Пучини от Римската опера ще бъде наличен в сайта на OperaVision тук до 12 юни 2019 г.
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..